Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

2*Celestion truvox 1225 + driver STX D800i

daxsior 19 Paź 2009 20:46 15927 35
  • 2*Celestion truvox 1225 + driver STX D800i

Witajcie :D

Jest to mój pierwszy projekt, który pokazuję na forum. Nie z faktu, że to mój pierwszy projekt kolumn, ale z racji tego, że ten wyszedł wg. mnie dobrze i jest wart uwagi.
    Kolumny powstały z faktu, że chce mieć dobre kolumny na imprezy (18stki, grzybki, imprezy na salach).

Każda kolumna zrobiona zostały z płyty wiórowej 18mm. Hm… Co do głośników, wiele czasu szukałem głośników, które spełnia moim wymaganiom. Jednak wybrałem: bas celestion truvox 1225,a driver to STX’a model D-800i. Całość zestrojona na 65Hz, BR trójkątne, mają coś koło 5cm a objętość wewnętrzna to nie całe 110L.

Zwrotnica: Podział koło 2000Hz, driver chroniony żarówką 50W, 24V, cewki powietrzne 0,7mh, druga 56mh.

Kosztorys:
    Głośniki celestiona 912zł
    Drivery STX 300zł
    Zwrotnice: 180zł
    Koc, rączki, klej, terminale itd. 240zł
    Wkręty, kleje 30zł
    Drewno (castorama) 60zł
    Materiał tłumiący 26zł
    Siatka ochronna 100zł

Całość wyszła nie całe 2000zł… Dużo… Mało,… ? To i tak jest mało ważne, gdyż kolumny wykonałem samemu od projektu, aż po jego realizację :D A co najważniejsze jestem zadowolony z efektu końcowego !

Całość napędzana jest końcówką mocy Phonic’em 2500 plus. Odsłuch dokonałem aby w pokoju, dlatego nie wiem na co je stać, ale jestem miło zaskoczony dźwiękiem który wydobywa się z tych kolumn, są bardzo głośne. Co prawda nie ma za dużo niskiego basu, dlatego w przyszłości powstaną suby do tych kolumn.
    :D

Na koniec parę fotek:
    2*Celestion truvox 1225 + driver STX D800i 2*Celestion truvox 1225 + driver STX D800i 2*Celestion truvox 1225 + driver STX D800i 2*Celestion truvox 1225 + driver STX D800i 2*Celestion truvox 1225 + driver STX D800i 2*Celestion truvox 1225 + driver STX D800i 2*Celestion truvox 1225 + driver STX D800i 2*Celestion truvox 1225 + driver STX D800i 2*Celestion truvox 1225 + driver STX D800i 2*Celestion truvox 1225 + driver STX D800i

Pozdrawiam i czekam na wasze komentarze.

Fajne!
  • #2 20 Paź 2009 01:43
    kapitan planeta
    Poziom 28  

Kolumny jak kolumny szkoda że wiór a nie sklejka, natomiast TF1225 ...hmm mam do nich sentyment, jeśli gra to tak jak powinno (czyli wszystko dobrze zrobiłeś) to będziesz bardzo zadowolony

• #3 20 Paź 2009 15:59
    rimot
    Poziom 24  

Tak. Szkoda że na płycie wiórowej, ale przynajmniej pamiętałeś o wzmocnieniu kontrukcji od wewnątrz. Ja osobiście bym zrobił typową kratownicę. Co prawda parę litrów "w plecy" ale nie pompuje za to ścianek. Nie wiem jak je wytłumiłeś - proponuję dodać stożki na tylnej ściance - prawie zero fal stojących.
    Pozdrawiam.

• #4 20 Paź 2009 16:19
    daxsior
    Poziom 19  

Wytłumiłem je zwykłą pianką tapicerską. O grubości 2cm, nie widać tego na fotkach.

Pozdrawiam i dziękuje za komentarze :D

• #5 21 Paź 2009 21:15
    Mareek
    Poziom 11  

Witam. konstrukcja godna uwagi. mam pytanie gdzie kupiłeś te siatki ochronne na front?

• #6 22 Paź 2009 18:08
    daxsior
    Poziom 19  

Kratę kupiłem na allegro > motoryzacja > tuning samochodowy > optyczny > siatki. Tam jest wiele siatek, popatrz, zadzwoń i spytaj się o siatkę na wymiar, podajesz wymiary jakie potrzebujesz i oni Ci od razu dotną.

• #7 22 Paź 2009 22:02
    mcoola
    Poziom 19  

daxsior napisał:

Kolumny powstały z faktu, że chce mieć dobre kolumny na imprezy (18stki, grzybki, imprezy na salach).

Grzybki?! ;D nie wiem czy mi sie dobrze skojarzyło ;)

• #8 23 Paź 2009 18:46
    kazitor23
    Poziom 15  

Może mi ktoś wyjaśnić co robią te żarówki w zwrotnicach? :)

• #9 23 Paź 2009 18:54
    MrKatharsis
    Poziom 19  

Zabezpieczają wysokotonowce. Jeśli przesterujesz końcówkę i pójdzie na drivery za dużo mocy, żarówki pobiorą część tej mocy świecąc się i tym samym głośniki nie ulegną spaleniu.

• #10 26 Paź 2009 11:48
    gizmo1
    Poziom 11  

Witam, Bardzo ciekawy projekt, podoba mi się. Mam pytanie do autora, czy odsłuchiwaleś te kolumny w plenerze, jak one brzmią, i czy podałeś na nie pełną moc?

• #11 26 Paź 2009 16:14
    Hansol2_pl
    Poziom 20  

Kolumienki ladnie wykonane. Gdzie kupiles celestiony. Mozesz zamiescic projekt tych kolumn?

• #12 26 Paź 2009 17:07
    daxsior
    Poziom 19  

Kolumnami nie grałem jeszcze na plenerze, jakoś pogoda nie dopisuje... Ale owszem zapodam na nie pełną moc, a nawet i więcej (oczywiście z umiarem) bo końcówkę jaką posiadam ma przy 4ohm moc rzędu 750W, czyli jest zapas.
    Jak zagram nimi to napisze jak grają :D

Celestiony kupiłem po 228zł/szt w sklepie fabrykadzwieku.pl

Pozdrawiam i dziękuję za komentarze :D

• #14 26 Paź 2009 19:34
    MrKatharsis
    Poziom 19  

Po prostu rozkręci końcówkę do słyszalnego przesteru, wiesz?

• #15 26 Paź 2009 20:22
    Mitur23
    Poziom 23  

Witam Mam pytanko ile ważą kolumny gotowe?

• #16 27 Paź 2009 14:49
    daxsior
    Poziom 19  

marian133 napisał:
    daxsior napisał:
    ...owszem zapodam na nie pełną moc, a nawet i więcej...

No Ja jestem ciekaw jak Ty to zrobisz i jak to zmierzysz :)

Co wielce chcesz tutaj mierzyć ? Moc ? Przester ?
    Zrobię tak jak kolega napisał, rozkręcę końcówkę do słyszalnego przesteru to wszystko.

Waga kolumn to ok 34kg/sztuka. :D

• #17 27 Paź 2009 17:05
    marian133
    Poziom 37  

daxsior napisał:

Co wielce chcesz tutaj mierzyć ? Moc ?

A Ty wiesz ile w danym momencie końcówka oddaje mocy? widzę że nie wiesz o co nawet chodzi.

MrKatharsis napisał:
    Po prostu rozkręci końcówkę do słyszalnego przesteru, wiesz?

Tutaj kolega też nie wie.

To że posiadasz końcówkę 750W nie znaczy że jak ją rozkręcisz na maxa to odda te 750W. I ja teraz jestem ciekawy jak Ty to obliczysz kiedy końcówka będzie dawać daną ilość watów na głośniki.

Dodano po 1 [minuty]:

daxsior napisał:

Zrobię tak jak kolega napisał, rozkręcę końcówkę do słyszalnego przesteru to wszystko.

I po tym stwierdzisz ile głośniki przyjeły? spojżysz na gałkę i procentowo obliczysz? :D no gratulacje :D

• #18 27 Paź 2009 17:23
    daxsior
    Poziom 19  

Nie posiadam sprzętu pomiarowego, nie jest mi aż tak potrzebny. Czy on, jest tak potrzebny do stwierdzenia czy kolumny grają na przesterze ? Wg mnie to nie.

Nie napisałem, że robiąc końcówkę na max moc daję cały czas 750w, to wiadome... Ale producent podaje, że końcówka oddaje moc 750w...

A koledze gizmo1, zapewne chodziło czy dałem na kolumny pełną moc, przy której szło by stwierdzić jak grają na przestrzeni otwartej. Nieprawdaż ?

• #19 28 Paź 2009 00:39
    marian133
    Poziom 37  

daxsior napisał:
    Nie posiadam sprzętu pomiarowego, nie jest mi aż tak potrzebny. Czy on, jest tak potrzebny do stwierdzenia czy kolumny grają na przesterze ? Wg mnie to nie.

Według mnie też nie ale to normalne.

daxsior napisał:
    Nie napisałem, że robiąc końcówkę na max moc daję cały czas 750w, to wiadome... Ale producent podaje, że końcówka oddaje moc 750w...

To też jest normalne.

daxsior napisał:
    A koledze gizmo1, zapewne chodziło czy dałem na kolumny pełną moc, przy której szło by stwierdzić jak grają na przestrzeni otwartej. Nieprawdaż ?

Prawdaż prawdaż,ale Ty chyba nie skumałeś o co mu chodzi pisząc:

daxsior napisał:
    zapodam na nie pełną moc, a nawet i więcej

Teraz mi powiedz,kiedy te głośniki dostaną pełną moc? wtedy kiedy powstanie przester? przecież to głupota myśląc w ten sposób. Jestem ciekaw co miałeś na myśli pisząc: "a nawet i więcej",jeśli byś tak zrobił to te głośniki poszły by z dymem.

Wzmacniacz oddaje tylko część swojej mocy podczas grania a my sami nie jesteśmy w stanie stwierdzić w którym momencie oddaje daną ilość watów na głośniki,chyba że to zmierzymy.

Te głośniki mają po 250W,jeśli podłączysz wzmacniacz o mocy 250W i rozkręcisz na maxa to głośnik nie dostanie 250W tylko dlatego że wzmacniacz tyle ma! Możesz sobie tego swojego wzmaka 750W rozkręcać na maxa a i tak głośniki nie dostaną tyle.

Co do kolegi gizmo1,wiem o co mu chodziło...ale co to za pytanie? czeka na odpowiedź: "łaaał,było suuuuper,cała wieś mnie słyszała" ? :) jak kolumny grają można stwierdzić nie rozkręcając ich na maxa :)

• #20 28 Paź 2009 12:17
    gizmo1
    Poziom 11  

Heh..... znowu kłótnia, w co drugim poście na elektrodzie to zjawisko musi wystąpić, czy inaczej juz się nie da czy co?.... Ale przechodząc do wątku chodziło mi o to jak brzmią te kolumny przy "pełnej mocy" czy się np. tylko "drą" i na dłuższą metę ciężko się ich słucha lub może są w stanie przewyższyć albo dorównać brzmieniowo, jakościowo podobnym konstrukcjom w podobnej cenie. Jak się ma sprawa odsłuchu pod kątem 30, 60 stopni od osi.

• #21 28 Paź 2009 13:07
    kapitan planeta
    Poziom 28  

Kolego gizmo zapewniam cie że impreze na 200osób nimi opędzisz (z subami) a brzmienie mają takie trochę domowe tzn miły dla ucha, łagodny dźwięk bardzo wyraźny wokal duża szczegółowość, można słuchać godzinami z uśmiechem na twarzy (z driverem selenium) jak z D800?- chyba podobnie

z głośników w tej cenie TF1225 jest brutalnie bezkonkurencyjny... wiele osób się zachwyca tymi GDN 30 400 są one bublem przy nim (one są właśnie krzykliwe)

• #22 28 Paź 2009 17:10
    daxsior
    Poziom 19  

marian133 no to jak by nie patrzeć to oba głośniki połączone razem mają 500w, a końcówka ma 750w, czyli jest 250w zapasu, i chodziło mi o ten: ,,zapodam na nie pełną moc, a nawet i więcej ''.
    Zresztą łapiesz tylko za słówka robiąc z siebie nie wiadomo kogo. A przecież nie kupie sobie przyrządu do mierzenia mocy, bo ty się czepiasz kiedy jest przester czy też kiedy dam więcej mocy.

Porównać te kolumny z innymi ? Nie ma za bardzo z jakimi. Hmm.. Znajomy ma te nowe JBL seria EON, ale nie mam na razie jak ich porównać :/

Kolega kapitan ma rację, co do jakość dźwięku. Miłe dla ucha :D
    Też zastanawiałem się nad GDN 30 400, ale wybrałem jednak bardziej cenioną markę celestion.

• #23 29 Paź 2009 02:00
    marian133
    Poziom 37  

daxsior napisał:
    marian133 no to jak by nie patrzeć to oba głośniki połączone razem mają 500w, a końcówka ma 750w, czyli jest 250w zapasu, i chodziło mi o ten: ,,zapodam na nie pełną moc, a nawet i więcej ''.

Ale Ty chyba znów nie zrozumiałeś o czym pisałem. (czyt. niżej)

daxsior napisał:
    Zresztą łapiesz tylko za słówka robiąc z siebie nie wiadomo kogo

Łapię za słówka dlatego aby laik który przeczyta twoje posty nie powielał głupot że niby "zapodasz" na głośniki tyle i tyle mocy...bo potem będziesz pisał że głośniki dostały 750W i się nie przepaliły. Taki laik podchwyci i będzie mit szerzył,tak samo jak to jest z GDN-38-550 że niby wytrzymują 400W :)

• #24 01 Lis 2009 18:11
    gizmo1
    Poziom 11  

daxsior co to za horn gdzie je kupiłeś? Widzę że dyskusja na temat mocy jaka twoje kolumny są w stanie przyjąć trwa. Ja napisze tylko tyle:
    Wierze że odkręciłeś wzmacniacz na maksa i słuchałeś muzyki ale jak długo? i co za rodzaj muzyki? Bo nie wierze że w sposób ciągły. Na pewno przez chwile da rady na cichych partiach utworu. Albo przy niskim poziomie sygnału wejściowego. W przeciwnym razie zakatował byś te kolumny (mam tu na myśli podawanie pełnego sygnału 750W w sposób ciągły).

• #25 01 Lis 2009 20:03
    Mitur23
    Poziom 23  

Witam.. Sory za off top ale Marian? to ile wg ciebie wytrzymują te 38/550? bo widzę że masz Bardzo dużą wiedza i może się podzielisz z nami? Testowałeś te głośniki?

• #26 01 Lis 2009 21:23
    marian133
    Poziom 37  

Czy testowałem? I ile wytrzymują? na pewno szybciej się uszkodzą mechanicznie niż się spalą (ale to i tak zależy co z nimi robimy bo przecież każdy głośnik można spalić,kwestia tylko w jakim czasie). JMZ "buja" się z GDN-38-550 już długi czas i nie raz to już zostało opisane,czy to przez niego samego czy przez Bociana90,a że Ja i Bocian90 znamy się z JMZ i "współpracujemy" z nim to wiemy o czym piszemy. GDN-38-550 dostał lekko w palnik i padł (uszkodził się mechanicznie). STX dał nowego lub tamtego naprawił (nie pamiętam),po imprezie DJ-skiej znów padł... STX znów wymienił (chyba na nowy)... po kolejnej imprezie znów się zepsuł i teraz leży w pudełku i nie wiadomo co z nim dalej robić. Morał z tego taki że głośniki STX-a nie są profesjonalnymi głośnikami które można użyć do nagłaśniania imprez masowych.

A ile wytrzymuje? Nie jestem zwolennikiem sprawdzania wytrzymałości głośników,jeśli chciałbym głośnik o którego nie musiał bym się martwić to kupił bym znanej i polecanej marki a nie STX-a co bym się bał podgłośnić bo nie wiadomo kiedy padnie. Ale podtrzymuje słowa które kiedyś pisałem,że odpowiedni wzmacniacz dla niego to 400W.

Regulamin 10.9. Proszę to poprawić.
    przemo-lukas

• #27 02 Lis 2009 21:38
    daxsior
    Poziom 19  

Horn to H-2, wpisz w alle... w wyszukiwarkę i znajdziesz :)

A co do wypowiedzi mariana: raz piszesz, że niby wytrzymują 400w, a zaś piszesz że dobry wzmacniacz do tego głośnika to 400w. STX sam na stronie podaję, że głośnik tyle wytrzymuje Power Handling AES (RMS) 400w (40-2000 Hz).

• #28 02 Lis 2009 22:11
    marian133
    Poziom 37  

daxsior napisał:

A co do wypowiedzi mariana: raz piszesz, że niby wytrzymują 400w...

Pokaż mi gdzie to napisałem.

daxsior napisał:
    STX sam na stronie podaję, że głośnik tyle wytrzymuje Power Handling AES (RMS) 400w (40-2000 Hz).

Jeśli STX tak pisze to dlaczego ludzie się co chwila pytają ile wytrzymuje dany głośnik STX-a? z resztą pytają się tak o każde głośniki,czy to jest eminens,celestion czy b&C...nie rozumiem tego myślenia.

• #29 02 Lis 2009 22:43
    daxsior
    Poziom 19  

marian133 napisał:
    Taki laik podchwyci i będzie mit szerzył,tak samo jak to jest z GDN-38-550 że niby wytrzymują 400W :)

Tutaj tak napisałeś.

A pytają, bo może np. ktoś zrobi złą obudowę do jakiegoś głośnika, i padnie przy 300w i zaś ktoś chcę dowiedzieć jaka jest prawda. Ile wytrzyma mocy ? Albo gdy gra na przesterze...

• #30 02 Lis 2009 23:04
    marian133
    Poziom 37  

marian133 napisał:
    daxsior napisał:

A co do wypowiedzi mariana: raz piszesz, że niby wytrzymują 400w...

Pokaż mi gdzie to napisałem.

daxsior napisał:
    marian133 napisał:
    Taki laik podchwyci i będzie mit szerzył,tak samo jak to jest z GDN-38-550 że niby wytrzymują 400W :)

Tutaj tak napisałeś.

Cofnij się do podstawówki,tam uczą czytania ze zrozumieniem.

Jeszcze raz powtórzę,zacytuj mnie gdzie napisałem ze GDN-38-550 wytrzymuje 400W.

Wracając do tematu: przestań pisać już o podawaniu ilości watów na głośniki bo masz o tym małe pojęcie.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME