Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potrzebuję pomocy w zadaniu z elektrotechniki.

19 Paź 2009 21:19 2347 2
  • Użytkownik usunął konto  
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Witam,
    Medevac napisał:
    Witam,

Mam do zrobienia zadanie domowe z przedmiotu Obwody elektryczne. Oto skan zadania:

Potrzebuję pomocy w zadaniu z elektrotechniki.
    w powyższym obwodzie mamy:
    ilość węzłów w =5,
    ilość gałęzi g =8,
    ilość gałęzi z idealnym źródłem prądowym gJ =1.

Medevac napisał:
    Z I prawa Kirchhoffa wychodzi na to, że mam napisać 4 równania dla 4 węzłów - i tu rodzi się pierwsze pytanie. Węzłów mamy 5, a równań do napisania 4... który węzeł ma być pominięty?
    Prawda, można napisać tylko g - 1 niezależnych równań na pierwsze prawo Kirchhoffa dla tyleż niezależnych węzłów.
    Ostatnie równanie da się w wyprowadzić - np. poprzez dodanie stronami - z g - 1 równań poprzednich.
    Który węzeł uznajemy za zależny to sprawa wolnego wyboru - patrz wyżej.
    Autorowi tego tematu proponuję powyższe sprawdzić sobie praktycznie poprzez operację jak wyżej, oraz niezależnie napisanie równania dla pominiętego węzła.

Medevac napisał:
    Z II prawa Kirchhoffa należy napisać także 4 równania. Ale tutaj kompletnie nie wiem co mam zrobić.
    Eee ... za dużo ...
    W obwodzie mamy g - gJ nieznanych wartości prądów gałęziowych i skoro na pierwsze prawo Kirchhoffa można napisać rI = w -1 niezależnych równań, to na drugie prawo Kirchhoffa należy napisać pozostałe rII równań, czyli:
    rII = g - gJ - (w - 1)

Medevac napisał:
    Wartości niektórych rezystorów trzeba ustalić z wzoru podanego pod obrazkiem (n=17). Tak samo należy postąpić z natężeniem źródła I.

Ktoś jest w stanie wytłumaczyć jak zapisać mam te równania?
    Patrz wyżej ...

Medevac napisał:
    Pomocy.
    Tej poszukuj przede wszystkim w stosownych podręcznikach, a nie ma forum.

Medevac napisał:
    PS. Czy dobrze zaznaczyłem kierunki płynięcia prądu?
    Przyjęcie kierunków prądów uznanych za dodatnie, to sprawa dowolnego wyboru.
    Rzeczywisty kierunek dodatni otrzymamy na podstawie znaku wartości obliczonego prądu w danej gałęzi, jeśli będzie on nieujemny to jego rzeczywisty kierunek jest zgodny z przyjętym, a jeśli ujemny to jego rzeczywisty kierunek jest przeciwny do przyjętego.

Jak napisać te równania na oba prawa Kirchhoffa to odsyłam do podręcznika, albo do moich starych napisanych na ten temat postów w tym dziale.

Pozdrawiam

P.S. Dla ułatwienia zapisania równań należy oznaczyć parametry elementów obwodu stosownymi i ogólnie znanymi symbolami.
    Np. idealne źródło napięcia - Ecoś_tam, rezystor - Rcoś_tam, itd.
  • Użytkownik usunął konto