Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Garażowy czujnik odległości

19 Oct 2009 21:32 3532 5
  • Level 2  
    Witam!

Planuję zbudowanie systemu powiadamiającego o odległości auta od ściany garażu - mniej więcej standardowy system montowany w nowszych autach (naturalnie ten system byłby przymocowany do ściany garażu). System miałby zamontowany ultradźwiękowy czujnik odległości (odbiornik & nadajnik, lub oba "czujniki" w jednym). Gdy system wyczuje zbliżający się obiekt (w tym przypadku: auto) włączy zielone LEDy (tak aby kierowca wiedział, że system działa), kiedy natomiast obiekt będzie już bardzo blisko - zapalą się LEDy czerwone. Układ powinien zawierać mikro-kontroler.

Podobny układ został już opisany, ale jest on dosyć drogi, a poza tym nie odpowiada na parę moich pytań dotyczącego konstrukcji.

A teraz garść pytań, które pozwoliłyby mi doprecyzować mój układ:
    -*- Czy oprócz zwykłego zasilacza (typowego wpinanego do kontaktu) potrzebny byłby konwerter DC/DC (lub też dodatkowy element, np. jakiś filtr?)
    -*- Jaki prosty mikro-kontroler byłby odpowiedni w takim przypadku? Zastanawiałem się nad ATtiny.
    -*- Chciałbym aby diody powiadamiające o odległości były odpowiednio jasne (planuję wbudowanie co najmniej 4 na każdą grupę (zieloną i czerwoną) - co daje łącznie 8 LEDów). Jaki współczynnik mcd powinny one mieć by były dobrze widoczne?
    -*- Chciałbym aby taki system był odpalany dopiero kiedy zostanie wykryty ruch (auto wjedzie do garażu). Czy konstrukcja z dodatkowym czujnikiem ruchu - który uruchamiałby resztę systemu - jest względnie prosta i opłacalna?
    -*- Czy lepsza od dwóch różnych LEDów, była diodka dwukolorowa?

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i komentarze.
  • OptexOptex
  • Level 43  
    Chłopie! Nie kombinuj armaty na wróbla! (Nawet bardzo eleganckiej!).

1. rozwiazanie: dajesz deseczkę na podłogę, najechanie na nią sam poczujesz, nawet bez prądu (ja tak mam) ...
    Dla żony można za deseczką położyć cegłę.
    2. rozwiązanie: montujesz mikrowyłącznik z elastycznym "wąsem", który odchyla się po dotknięciu zderzakiem i załącza lampkę sygnalizacyjną (może być na 230V, wtedy nawet nie trzeba zasilacza). Lampka powinna być sprzężona z oświetleniem garażu, wówczas po wyłączeniu światła wszystko gaśnie.
  • OptexOptex
  • Level 36  
    Ograniczniki pod koła bardzo dobrze sprawdzą sie w każdej sytuacji, a szczególnie gdy zachodzi potrzeba wjazdu tyłem do garażu, gdy np. jest niezbyt długi kanał, nie na całą długość samochodu.
  • Level 37  
    Ale chłopaka zdołowaliście: on chce przy pomocy mikrokontrolera, czujników ultradźwiękowych, radarowych, mikrofalowych, hgwjakich a wy mu deseczkę podsuwacie pod koła, może jeszcze napiszecie , żeby do własnego garażu nauczył się w końcu samodzielnie parkować...
  • User removed account  
  • Level 43  
    cirrostrato wrote:
    może jeszcze napiszecie , żeby do własnego garażu nauczył się w końcu samodzielnie parkować...
    To jest podstawa, inaczej garaż może przynieść więcej szkody niż pożytku :)
    Jeżeli ma być "ślicznie elektronicznie" to dołożyłbym drugi czujnik ruchu, sygnalizujący niebezpieczne zbliżenie się otwieranych drzwi do bocznej ściany garażu
    jurekp007 wrote:
    pingpong na sznurku do sufitu i jak puknie w przednią szybę to jest dobrze
    To chyba najprostsze i najlepsze rozwiązanie.
    Problem otwieranych drzwi, rozwiązałem przyklejając na ścianie kawałek styropianu o grubości 20mm.
pcbway logo