Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka długość kabla do anteny?

hydroplas 23 Paź 2009 09:38 17322 44
  • Pomocny post
    c2h5oh
    Moderator
    Kolego, nie ma czegoś takiego jak "zasięg nadawania".
    Było już wielokrotnie opisywane, od czego on zależy. Gdyby taki parametr istniał to był by drukowany na opakowaniu anteny, a Ty byś się mógł domagać od sprzedawcy by ten zasięg antena miała.
    Poszukaj sobie postów w których wyjaśniono sprawę "zasięgu anteny" czy "zasięgu nadawania".
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
  • Pomocny post
    jakintos
    Poziom 13  
    Z tym zasięgiem to ciężka sprawa, myślę różnica może być około 10km.

Nie wiem czy wykorzystasz parametry anteny Texas, chyba że masz CB radio zamontowane również w domu.
    Jeśli podobają Ci się dwumetrówki to czy warto przepłacać, również dobra antena to Sirtel Santiago 1200, bardzo dobre opinie, dodatkowo stówkę masz na montaż tej anteny.

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    on117
    Poziom 27  
    Tylko, że on już kupił anteny Texas i Lemm AT1200, kable antenowe też ma. Teraz nie wie którą zamontować i jak. Poprzednio nie zamontował prawidłowo, przynajmniej nie działało CB z anteną prawidłowo. Trochę go przeraża długość anteny Texas. Poza tym, jeżeli chodzi o miejsce montażu anteny to nie wie w którym miejscu. Nie chce jechać do serwisu, tylko chce sam zamontować antenę.
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
  • Pomocny post
    Driver-
    Poziom 38  
    hydroplas napisał:
    Czy mógłby ktoś powiedzieć jaka będzie różnica w zasięgu przy nadawaniu między tymi dwoma antenami?
    Na fali przyziemnej będzie pomiędzy tymi antenami różnica w napięciach sygnałów wynoszącą ~3,88 dB (nie myl z zyskiem) przy tym samym natężeniu pola. Czyli jeśli odbierał byś na AT1200 z 10km to na Texas'ie z 12,5km, teoretycznie bo praktycznie w zależności od warunków odbioru terenowych itd.
    hydroplas napisał:
    Czy montując antenę w dachu muszę zachować jakąś określoną odległość między anteną CB a radiową?
    Tak żeby jedna nie stykała sie z drugą, 30÷50cm w zupełności wystarczy.
    hydroplas
    Poziom 10  
    Wielki dzięki: o taką odpowiedź mi chodziło. Jutro zamontuję Texas, chociaż przyznam iż miałem nadzieję, że będzie większa różnica. Powiedz mi jeszcze czy montując antenę przedłużyć przewód tak jak pisałem na początku:
    Cytat:
    Wczoraj kupiłem (w którymś temacie wyczytałem że najlepszy)na allegro kabel H155 i chcę znów cały wymienić. Z postów wyczytałem że powinien mieć 11.026*0,81=8,931m. Czy zostawić taką długość przedłużacza, czy może dać 4,46m, oraz co z kablem antenowym (oryginalny ma 4m). Czy kabel antenowy wydłużyć (dać 4,46+0,46 lub 8,93+0,46) czy pozostawić 4m?

Czy może eksperymentując z długością kabla tylko dlatego miałem poprawę nadawania ponieważ tak jak pisałeś mi wcześniej:
    Cytat:
    Dodatkowo powstaje pętla masy z dołączonego przewodu i oplotu kabla koncentrycznego i nie jesteś w stanie przewidzieć jak wpływa na prace systemu.

i w takim wypadku zmieniając długość kabla stroiłem jednak w jakiś sposób układ i zyskiwałem większy zasięg?
    Czy zrobić tak jak pisał kolega SP5IT:
    Cytat:
    Kabla ma ci starczyć od radia do anteny.
    Michał

bo przy prawidłowo zamontowanej antenie długość kabla nie będzie miała znaczenia.
    Przyznam że czytając inne posty na forum odnośnie długości kabla wyciągnąłem taki wniosek:
    Długość kabla między anteną a radiem nie wprowadza strat w nadawaniu, ale prawidłowo dobrana zwiększa efektywność układu pozwalając antenie wypromieniować falę z maksymalnym zyskiem.
    Pozdrawiam Grzegorz
  • Pomocny post
    SP5ANJ
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    hydroplas napisał:
    Długość kabla między anteną a radiem nie wprowadza strat w nadawaniu

Niestety wprowadza.

Ale na częstotliwości 27MHz to tłumienie kabla koncentrycznego przy (katalogowo) 9dB/100m wynosi :
    przy długości około 4 metrów , tylko -0,36dB.

Co jest wogóle niezauważalne dla użytkownika i odbiorcy sygnałów w paśmie CB. :D

Pozdrawiam.
    hydroplas
    Poziom 10  
    Skoro wprowadza, mimo że akurat na CB będzie to niezauważalne, to na pewno nie zaszkodzi jeśli będzie dobrana prawidłowo :). To które wyliczenia zastosować?
    Pozdrawiam Grzegorz
  • Pomocny post
    SP5IT
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Ten:
    Długość kabla=odłegłość radia od anteny + kawałek na zapas.
    Kawałek na zapas wyliczasz ze wzoru:
    Przypuszczalna odległość przesunięcia radia z miejsca na miejsce + kawałek.
    Michał
  • Pomocny post
    SP5ANJ
    hydroplas napisał:
    To które wyliczenia zastosować?

Grzegorzu jest wiele metod dopasowania impedancji anteny do impedancji falowej nadajnika/odbiornika.

Podstawową zasadą jest to, że każdy odcinek o ½λ*k i jego wielokrotność, przenosi impedancję z wejścia kabla na jego wyjście.
    Gdzie sam kabel (przy tej zależności) może mieć wręcz dowolną impedancję falową wyrażoną w Ω.
    - ½λ to na CB jest (wzór 300/27MHz/2) 5,55m przy współczynniku skrócenia kabla RG-58 = (k) 0,66 i wynosi 3,66m (366,6cm) .

I teraz , każdy odcinek wielokrotności tego kabla, powinien spełnić tą zależność.

Niestety, nie wszystkie anteny (czytaj : prawie żadna) nie spełniają tych wymogów z impedancją falową anteny = 50Ω.
    I tu tkwi problem z samym dopasowaniem tych anten.

Pozdrawiam.
    hydroplas
    Poziom 10  
    Kabel kupiłem H155 czyli jego współczynnik k=0,81 więc 1/2 fali (gdzie na klawiaturze jest lambda?) będzie 4,46. Tylko jak pisałem czy kabel od anteny do przedłużacza wydłużyć do 4,46 czy zostawić jak był 4m.
    Cytat:
    Niestety, nie wszystkie anteny (czytaj : prawie żadna) nie spełniają tych wymogów z impedancją falową anteny = 50Ω.

Lecz jeśli wyliczę prawidłową długość która teoretycznie powinna pasować do impedancji 50 om to układ będzie miał większe szanse na prawidłową pracę.
    Pozdrawiam Grzegorz

Dodano po 1 [minuty]:

Sorry, przeczytałem ostatni post, a nie zauważyłem że Michał już odpowiedział.
  • Pomocny post
    on117
    Poziom 27  
    SP5ANJ napisał:
    Cytat:
    - ½λ to na CB jest (wzór 300/27MHz/2) 5,55m przy współczynniku skrócenia kabla RG-58 = (k) 0,66 i wynosi 3,66m (366,6cm).

hydroplas napisał:
    Cytat:
    Kabel kupiłem H155 czyli jego współczynnik k=0,81 więc 1/2 fali (gdzie na klawiaturze jest lambda?) będzie 4,46. Tylko jak pisałem czy kabel od anteny do przedłużacza wydłużyć do 4,46 czy zostawić jak był 4m.

Układ powinien być taki:
    Antena-kabel-CB
    Jeżeli masz za krótki kabel to:
    Antena-kabel-przedłużacz-CB

Możliwe że producent dopasował swój kabel do anteny i jego długośći wynosi 4m. Jeżeli wymieniasz kabel na H155, to należało by wymienić cały bez żadnych złącz, bo wtedy to niema sensu.

Ja tych obliczeń wyciągam taki wniosek:
    Kabel o długości 0-366cm ma podobne tłumienie, następnie kabel o długość 366-732cm ma dużo większe tłumienie. Więc jak zrobisz kabel od anteny do CB to wtedy powinno być ok.
    hydroplas
    Poziom 10  
    Zamontowałem wczoraj antenę Texas a dzisiaj od rana ustawiałem SWR i sprawdzałem zasięg.
    Przelutowałem kabel od anteny i wymieniłem na H155. Ponieważ kolega SP5ANJ powiedział:
    [/quote]Niestety, nie wszystkie anteny (czytaj : prawie żadna) nie spełniają tych wymogów z impedancją falową anteny = 50Ω.
    Cytat:

długość kabla wyliczyłem w ten sposób: skoro od nowości kabel antenowy RG58 założony przez Presidenta miał 4m to H155 przy swoim współczynniku skrócenia powinien mieć 4,83m (założyłem że zamontowano 4m RG58 a nie 3,66m żeby dopasować impedancję).
    SWR na wszystkich kanałach (1,20,40) wyszedł 1 (wskazówka praktycznie nie drgnęła) ale pokazało jakąś małą stratę mocy bo wskazówka pokazywała ok.3,8W a nie 4W. Sprawdzałem zasięg tak jak wcześniej jeżdżąc wciąż w tym samym kierunku (cały czas w linii prostej). Zasięg znacznie się zwiększył bo mogliśmy czysto i wyraźnie rozmawiać do 6km (na włączonym ASC). Wracając odkręciłem Texas i założyłem Missouri (odkręconą od magnesówki). Zasięg był gorszy tylko o 1km a ta antena ma 65cm. W takim wypadku mogę stwierdzić, że Texas wcale nie jest taki dobry.
    Na Missouri SWR mi wyszedł 1,1 na 20 kanale a 1,2 na kanałach 1 i 40.
    Z ciekawości sprawdziłem czy zmieni się SWR przy zmianie długości kabla pomiędzy radiem a reflektometrem. Wcześniejszych pomiarów dokonałem przy długości 20cm. Zarobiłem nowy przewód tak krótki żeby aby dało się zalutować końcówki (między końcówkami miał ok.3cm) i dokonałem pomiaru. SWR nic się nie zmienił na żadnej antenie.
    Z tego nasuwa się jeden wniosek: najlepiej pracuje zestaw jak antena jest przykręcona do dachu.
    Pozostał mi jedynie niedosyt z powodu małej różnicy w zasięgu pomiędzy antenami o długości 65cm i 2m.
    Dziękuję wszystkim za pomoc, na dzisiaj mi już wystarczy zabawy (w przyszłym tygodniu posprawdzam sobie zestaw w drugim samochodzie.
    Pozdrawiam Grzegorz
  • Pomocny post
    SP5ANJ
    hydroplas napisał:
    (gdzie na klawiaturze jest lambda?)

Na klawiaturze w Symbol-ach to klawisz [L] .
    Albo po lewej stronie Treść wiadomości w Symbole inżynierskie to 5-ty wiersz na drugim miejscu w prawo λ .

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    SP5IT
    VIP Zasłużony dla elektroda
    hydroplas napisał:
    Pozostał mi jedynie niedosyt z powodu małej różnicy w zasięgu pomiędzy antenami o długości 65cm i 2m.
    Grzegorz, różnicę poczujesz na dalsze odległości, kilkanaście(dziesiąt) km. Na bliższe też jest ale nie aż tak wyraźnie zauważalna. Komfort jest, gdy na długiej antenie kilkadziesiąt km przez zdarzeniem drogowym słyszysz co tam sie dzieje :)
    Michał
    hydroplas
    Poziom 10  
    Dziękuję za wyjaśnienia. Nie chciałem się wymądrzać, ale wydawało mi się iż iż odbiór na Texasie był jakby czystszy i wyraźniejszy. Nie chciałem o tym pisać bo myślałem, że po prostu sam siebie chcę przekonać do tej anteny, ale skoro Michał pisze, że da się odczuć różnicę to mu wierzę.
    Pozdrawiam Grzegorz

To temat Zamykamy. [SP5ANJ]