Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung HD642JJ spalone elementy na elektronice

benbog 20 Paź 2009 04:52 5153 6
  • #1 20 Paź 2009 04:52
    benbog
    Poziom 23  

Zdaje się pomyliłem podłączenie wtyczki do przejściówki zasilacza od adaptera PATA-SATA i przez to podałem odwrotne napięcia na dysk SATA. Choć natychmiast wyszarpnąłem wtyczki, zadymiło i błysnęło i dwa elementy - transil i scalak - skopciły się. Transil nie zabezpieczył płytki, bo z powodu rozgrzania odlutował się, dlatego scalaczek eksplodował. Zastanawiam się, jak najtańszym kosztem uruchomić dysk, na którym mam mnóstwo dość ważnych danych. Czy wystarczy podmienić płytkę z dysku z tej samej serii, a może wymienić tylko spalone elementy? Problem w tym, że z powodu spalenia elementów, nie mogę przeczytać ich symboli, jedynie na transilu można doczytać się 6V8A. Proszę o pomocne uwagi i pomoc w ustaleniu symboli, szczególnie scalaczka. Może ma ktoś taki lub podobny dysk i mógłby zerknąć na płytkę? Na fotce transil jest tylko położony w miejscu, gdzie powinien być przylutowany.

0 6
  • #2 20 Paź 2009 08:34
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

Na elektrodzie były zdjęcia takiego dysku.
    Transil wystarczy na czas odzysku wylutować.

Poszukaj tematów Samsung+transil

Układ (tranzystor) wymienić

Transile i rezystor zerowy to zabezpieczenia

2
  • #3 20 Paź 2009 11:40
    benbog
    Poziom 23  

Dziękuję za zainteresowanie tematem. Chcę jednak zwrócić uwagę, że zdjęcia dokładnie takiej płytki nie było, dlatego ze względu na możliwość wystąpienia innych elementów, zamieściłem moje zdjęcie. Oznaczenie mojej płytki to
    (... to część zasłonięta)
    ...INITY R00
    ...16M REV05
    BF41-00205B
    ta na zdjęciu to
    ...INITY 32MB REV5
    ...41-00206B R00
    Poza tym pisałem, że transil odpadł od płytki i napięcie poszło dalej, więc nie mam pewności, czy mimo braku widocznych uszkodzeń, faktycznie one nie nastąpiły.
    Chcę działać dwuwątkowo, tzn.:
    - teraz zamierzam odzyskać dane za pomocą płytki, przełożonej z innego, bliźniaczego dysku i dlatego pytam, czy będzie to możliwe
    - postaram się naprawić elektronikę tego spalonego, żeby móc z niego korzystać w przyszłości

0
  • #4 20 Paź 2009 18:19
    Mikippp
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam,
    ROM w tych dyskach zapisany jest w procesorze (Marvell)
    Zamiana elektroniki, bez zmiany ROM nic nie da...
    PCB mają nieco inne oznaczenia ponieważ PCB różnią się wielkością pamięci cache
    1-16MB (88i8826D)
    2-32MB (88i8826E)

STJ009 to tranzystor!!! STJ009 = FDS9435A (IRF7416)

PS Jeżeli zależy Ci na danych - send to a Pro...

Mikippp

1
  • #5 23 Paź 2009 01:00
    benbog
    Poziom 23  

Dostałem na części dysk Seagate ST340810A, ten dysk ma podobny element na płytce, jak poszukiwany przeze mnie STJ009, lecz oznaczony P26AT. Nie mogę znaleźć o tym elemencie danych, może ktoś się orientuje, czy się nada w moim dysku?

0
  • Pomocny post
    #6 03 Lis 2009 17:08
    Mikippp
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam,

W Seagate U6 w obudowie SO8 jest tranzystor+dioda SI4833 = 2P102 = IRF7326 = FW503 i jest to zupełnie co innego niż STJ009

Mikippp

0
  • #7 04 Lis 2009 10:33
    benbog
    Poziom 23  

Dziękuję koledze Mikippp, dawno już nie "dłubałem" w elektronice i nie zwróciłem uwagi na dalsze oznaczenie elementu na płytce Seagate:
    P26AT
    FDFS
    2P102A.

0