Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór szybkiego przekaźnika

20 Paź 2009 12:08 945 5
  • Poziom 9  
    Nie jestem elektronikiem a z kolei internet oferuje taki nadmiar informacji, że nie wiem co z tym zrobić.
    Poszukuję mechanicznego przekaźnika o następujących cechach.

1/ Jak najmniejsza pojemność styków.
    2/ Obciążenie styków - mocowo pomijalnie małe, napięcie do 30V wcz. (chyba)
    3/ Styki - najlepiej dwa zestawy przełączające, minimum to jeden styk rozwierny.
    4/ Przekaźnik powinien oferować dużą szybkość zadziałania, najlepiej poniżej 5ms.
    5/ Cewka na napięcie 12V= lub mniej.
    6/ Optymalne wykonanie subminiaturowe.

Przekaźnik będzie odłączał odbiornik od anteny, na której pracuje także TRX (FT-817), w chwili jego nadawania. (zakres pracy KF)

Proszę o pomoc w doborze przekaźnika.

Pzdr.
    uluz
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Witam .
    Przekaźnik powinien również zwierać na masą wejście odbiornika - tak sobie myślę .
    Z tego co wiem to przekaźnik nad/odb raczej dołączają nadajnik - a nie odłączają odbiornik - choćby przez to że dłużej się słucha niż nadaje .
    Może załóż temat w dziele radiowym .
    Pozdrawiam .
    Dodając - obejrzałem dane kontaktronów i wynika z nich ( danych ) że czasy zadziałania mają około - 1,2 - 2,1 ms
  • Poziom 9  
    pukury, dokładnie jak napisałeś, zwieranie do masy byłoby bardzo wskazane i jest to do zrealizowania przez styki przełączające.
    Postawiłem temat tutaj bo jest on nietypowy jak na sprawy radiowe. Jak zauważyłeś klasyczny przekaźnik N/O raczej łączy (chociaż w istocie przełącza), poza tym nie musi być specjalnie szybki.

W moim przypadku potrzebuję układ, który umożliwi (quasi) równoczesną pracę na jednej antenie (LW) dwóm niezależnym urządzeniom radiowym, TRXa i RXa (typu SDR).
    Układ taki w chwili pojawienia się silnego sygnału wcz z nadajnika TRXa odcinałby ten (drugi) odbiornik SDR.

Wystarczyłby mi producent odpowiedniego przekaźnika, rodzina, po prostu nie mam żadnych doświadczeń w tym względzie. Znalazłem w necie dość szybkie, miniaturowe przekaźniki teletechniczne ale nie wiem czy się takie nadają ???

Pzdr.
    uluz
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Witam.
    Znalazłem coś takiego .
    Firma AXICOM seria IM .
    Tylko gdzie je kupić .
    Sprawdź na stronie producenta te które znalazłeś - przekaźniki teletechniczne mogą być ok .
    Ale może jednak pomyśl na kontaktronami - są dostępne , tanie no i szybkie .
    Pozdrawiam .
  • Poziom 9  
    MEDER Seria LP myślę, że będzie super. Są b.szybkie, ekranowane i do pracy z wcz.
    Znalazłem podobne ale jednak o klasę wolniejsze :http://www.image.micros.com.pl/_dane_techniczne_auto/p%20edr201c1200.gif.

I po kłopocie, bardzo dziękuję !