Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenie DSUB przez EXTRON do SCART

McCool 20 Paź 2009 14:45 926 0
  • #1 20 Paź 2009 14:45
    McCool
    Poziom 10  

Chcę połączyć komputer poprzez złącze typu DSUB z telewizorem. Jako, że jest on stosunkowo stary dysponuje tylko złączem typu SCART. Zależy mi na tym przede wszystkim ze względu na możliwość wyświetlania filmów na większym niż komputerowy ekranie... Wiem, że temat był wałkowany nie raz, jednak po przeszukaniu forum i zastosowaniu się do sugestii tutaj odszukanych nie uzyskałem oczekiwanego rezultatu. Okazuje się, że podłączenie tych dwóch urządzeń nie jest to takie proste. Z tego też względu pozostała mi rzecz ostateczna - zwrócić się do ekspertów z Elektrody :D

Zacznę może jednak od początku... Za wskazówkami wyszukanymi tutaj próbowałem skorzystać z konwertera VGA "Grand Hand View III". Połączenie było banalnie proste, ponieważ miał on wyjście RGB OUT z przelotką na SCART która była w zestawie. Efekt był zadowalający, obraz ostry i wyraźny, dobrze przeskalowany na telewizor. Jednak przy odtwarzaniu filmów było odczuwalne "klatkowanie" obrazu. Może nie ciągłe, ale co jakiś czas zdarzało się, że obraz się na ułamek sekundy zawieszał, co było dość irytujące. Próbowałem zmieniać parametry rozdzielczości i odświeżania tak, aby maksymalnie wykorzystać możliwości konwertera (optymalnie 800x600 i 85Hz), jednak nic to nie dało. Najwyraźniej przeznaczenie owego konwertera ogranicza się jedynie do obrazów statycznych, jak choćby prezentacje.

Nie dając za wygraną postanowiłem dalej walczyć. Udało mi się wejść w posiadanie dwóch urządzeń Extron (RGB 202 oraz Super Emotia II GX ). Urządzenia te posiadają wyjścia typu BNC na RGB oraz HV/S. Dodatkowo owa Emotia posiada wyjście S-VIDEO. Idąc za ciosem postanowiłem kupić kabel SVIDEO oraz prostą przejściówkę SCART z gniazdem SVIDEO (4-pin). Niestety efekt był katastrofalny: obraz czarno-biały, nieostry i nie pokrywający całej przekątnej telewizora. Podejrzewam, że nawet gdyby udało się uzyskać kolor, to niestety jakość pozostanie bez zmian.

Ostatnią deską ratunku byłoby więc połączenie poprzez wyjście RGB w Extronie. Nie wiem tylko jaka jest szansa na to, że taka konfiguracja jest w ogóle możliwa. Na allegro udało mi się znaleźć taką przejściówkę: Adapter cinch RGB-SCART Co prawda są to wtyczki typu CINCH, ale można zastosować przejściówkę z BNC. Pytanie moje jest takie, czy to w ogóle jest w stanie zadziałać?! Przy wyjściach na Extronie mam bowiem obok RGB jeszcze wtyk H i V (bądź S, w przypadku tego drugiego urządzenia) odpowiadające za synchronizację poziomą-pionową (o ile się nie mylę) i nie wiem czy ich podłączenie jest w tym przypadku ważne...

Link do aukcji usunąłem - regulamin p. 10.11 [mat_ed]

0 0