Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

wpływ transformatora separacyjnego na nagrzewanie

maskota1000 22 Oct 2009 14:30 3884 39
IGE-XAO
    maskota1000
    Level 10  
    W kwestii wyjaśnienie. Ułożony został kabel YKY 3x2,5mm2 na odcinku 150 m zasilający gniazdo odkurzacza basenowego o mocy 150W. Chodzi tylko o określenie jakie jest minimalny przekrój przewodów według normy. Inspektor powiedział, że dopuści ten kable jak zastosujemy ten transformator. I nie chodzi tu o odseparowanie obwodu w kwestiach bezpieczeństwa.
    Chciałbym tylko się dowiedzieć czy jakaś norma jasno określa ten przekrój.
  • IGE-XAO
    User removed account
    User removed account  
  • IGE-XAO
    Akrzy74
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Przecież napisałem:
    Quote:
    dla kabli elektroenergetycznych do 1kV ułożonych bezpośrednio w ziemi jest to przekrój 1mm².

Są w sprzedaży kable YKY (ziemny) 3x1mm²
    A-Mail
    Level 22  
    Ale tak naprawdę my nie mamy żadnych danych na temat tego kabla
    tzn
    długość
    obciążenie i charakter obciążenia (wentylator, oświetlenie)
    zabezpieczenie
    typ kabla
    Wtedy powinna rozpocząć się dyskusja
    EAndrzej
    Level 21  
    Skoro inspektor jest skrupulatny i sam wymyśla swoje teorie czy dopełnił podstawowego obowiązku sprawdzenia zgodności z projektem.
    Czy projekt elektryczny został wykonany i zatwierdzony - bo jeżeli go nie ma to reszta dyskusji jest bezprzedmiotowa i jest jedynie biciem piany.
    W pierwszym rzędzie prawo wymaga wykonanie projektu przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane w branży elektrycznej i to projektant ponosi całą odpowiedzialność za to co zaprojektuje.
    Inspektor tylko może sprawdzić zgodność wykonania z projektem ewentualnie wnieść zastrzeżenia co do samego projektu ale tylko wówczas gdy posiada również uprawnienia budowlane projektowe elektryczne w pełnym zakresie,
    Jeżeli niema projektu lub inspektor nie ma uprawnień budowlanych projektowych elektrycznych w pełnym zakresie to jego wywody i wymysły są bezprawne i dowodzą, że nie zna prawa a tym samym nie może być inspektorem. Takiego inspektora można szybko uświadomić kierując sprawę do nadzoru budowlanego wówczas dowie się szybko czym i jak powinien się zajmować.
    Darrieus
    Level 38  
    A-Mail czytaj dokładniej.

Quote:
    Ułożony został kabel YKY 3x2,5mm2 na odcinku 150 m zasilający gniazdo odkurzacza basenowego o mocy 150W.
    maskota1000
    Level 10  
    Koledzy widzę, że temat stał się bardzo burzliwy :D a wiec tak wszystko jeśli chodzi o dokumenty uprawnienia wszystko jest zgodnie z obowiązującymi normami oraz prawem budowlanym. W tej sprawie zwracałem się nawet do kadry Politechniki Poznańskiej i dostałem odpowiedź, że normy jasno nie określają tego zagadnienia.
    Temat jest o tyle ciekawy, że inspektor stoi przy swoim i nie chce zmienić swojego zdania. Ok. Poruszyłam ten temat bo może akurat jest gdzieś jakiś zapisek który jasno mówi o tym minimalnym przekroju. Jeden z kolegów pisał o 1mm2 . Inni mówią ze minimum 4mm2. A inni mówią, że nie wiadomo. Gdyby na tym etapie można było wymienić kabel na 4mm2 zrobilibyśmy to bez żadnych problemów ale jest to nie możliwe. Oczywiście temat jest do rozwiązania. I nie chodzi tu by każdy udowadniał swoja ogromna wiedze w danym temacie chodzi mi tylko o rozwiązanie problemu podając np.; mały zapisek w normach jasno określający zagadnienie.

Powtarzam jeszcze raz wszystko jest dobrze dobrane, przekrój odpowiedni, kabel odpowiedni, zabezpieczenie odpowiednie wiec nie rozważajmy tematu w tym kierunku. Chcę pomocy z jasnymi informacjami dotyczącymi czystych przepisów znormalizowanych :D

A o co chodzi inspektorowi z transformatom nie wiem do dziś :idea: Zaznaczam, że nie o bezpieczeństwo :!:

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi i pozdrawiam
    A-Mail
    Level 22  
    W/G mnie tylko o "honor" inspektora "tak powiedziałem Tak ma być"
    Każdy z nas wie że obciązając przewód nawet 1mm^2 tym obciżeniem (150W) praktycznie nie będzie się grzał. A do tegojeszcze w ziemi gdzie warunki odbioru ciepła są najlepsze więc naprawdę nic temu kabelkowi nie grozi.
    A może wstawić ten trafo i mieć św. spokój? bo podejrzewam że żadnej normy nie znadziemy.
    Jedyny chyba sposób wykazać matematycznie za pomocą odpowiednich wzorów że przyrost temperatury na tym przewodzie i tym obciązeniu będzie wynosił 0,001stC.
    Darrieus
    Level 38  
    Quote:
    A może wstawić ten trafo i mieć św. spokój? bo podejrzewam że żadnej normy nie znadziemy.

Niech sobie pan inspektor kupi i wstawi, jak znajdzie normę :lol:
    Nie może nie przyjąć instalacji bez podania powodu, a powód to nie jego foch tylko normy, jak nie poda normy to niech spada na drzewo banany prostować.
    Akrzy74
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Możesz spojrzeć w ten temat:
    Link
    Tam są podane tabela obciążalności (z normy PN- 60364)- na pierwszej pozycji jest przekrój 1mm²

Aby było bardziej wiarygodnie dla Ciebie i inspektora podaję tabelę z PN-IEC- 60364-5-523:2001 (na górze strony)- to powinno wystarczyć. Literka D oznacza ułożony w ziemi...(tutaj akurat dodatkowo w rurze osłonowej, ale to nic nie zmienia, gdyż jest w ziemi).
    wpływ transformatora separacyjnego na nagrzewanie

Ps. Temat budzi wiele emocji i zawiera szereg nieporozumień- wg mojej oceny dojrzał do tego aby go zamknąć.