Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

wpływ transformatora separacyjnego na nagrzewanie

maskota1000 22 Oct 2009 14:30 3884 39
IGE-XAO
 • #31
  maskota1000
  Level 10  
  W kwestii wyjaśnienie. Ułożony został kabel YKY 3x2,5mm2 na odcinku 150 m zasilający gniazdo odkurzacza basenowego o mocy 150W. Chodzi tylko o określenie jakie jest minimalny przekrój przewodów według normy. Inspektor powiedział, że dopuści ten kable jak zastosujemy ten transformator. I nie chodzi tu o odseparowanie obwodu w kwestiach bezpieczeństwa.
  Chciałbym tylko się dowiedzieć czy jakaś norma jasno określa ten przekrój.
 • IGE-XAO
 • #32
  User removed account
  User removed account  
 • IGE-XAO
 • #33
  Akrzy74
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Przecież napisałem:
  Quote:
  dla kabli elektroenergetycznych do 1kV ułożonych bezpośrednio w ziemi jest to przekrój 1mm².

  Są w sprzedaży kable YKY (ziemny) 3x1mm²
 • #34
  A-Mail
  Level 22  
  Ale tak naprawdę my nie mamy żadnych danych na temat tego kabla
  tzn
  długość
  obciążenie i charakter obciążenia (wentylator, oświetlenie)
  zabezpieczenie
  typ kabla
  Wtedy powinna rozpocząć się dyskusja
 • #35
  EAndrzej
  Level 21  
  Skoro inspektor jest skrupulatny i sam wymyśla swoje teorie czy dopełnił podstawowego obowiązku sprawdzenia zgodności z projektem.
  Czy projekt elektryczny został wykonany i zatwierdzony - bo jeżeli go nie ma to reszta dyskusji jest bezprzedmiotowa i jest jedynie biciem piany.
  W pierwszym rzędzie prawo wymaga wykonanie projektu przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane w branży elektrycznej i to projektant ponosi całą odpowiedzialność za to co zaprojektuje.
  Inspektor tylko może sprawdzić zgodność wykonania z projektem ewentualnie wnieść zastrzeżenia co do samego projektu ale tylko wówczas gdy posiada również uprawnienia budowlane projektowe elektryczne w pełnym zakresie,
  Jeżeli niema projektu lub inspektor nie ma uprawnień budowlanych projektowych elektrycznych w pełnym zakresie to jego wywody i wymysły są bezprawne i dowodzą, że nie zna prawa a tym samym nie może być inspektorem. Takiego inspektora można szybko uświadomić kierując sprawę do nadzoru budowlanego wówczas dowie się szybko czym i jak powinien się zajmować.
 • #36
  Darrieus
  Level 38  
  A-Mail czytaj dokładniej.

  Quote:
  Ułożony został kabel YKY 3x2,5mm2 na odcinku 150 m zasilający gniazdo odkurzacza basenowego o mocy 150W.
 • #37
  maskota1000
  Level 10  
  Koledzy widzę, że temat stał się bardzo burzliwy :D a wiec tak wszystko jeśli chodzi o dokumenty uprawnienia wszystko jest zgodnie z obowiązującymi normami oraz prawem budowlanym. W tej sprawie zwracałem się nawet do kadry Politechniki Poznańskiej i dostałem odpowiedź, że normy jasno nie określają tego zagadnienia.
  Temat jest o tyle ciekawy, że inspektor stoi przy swoim i nie chce zmienić swojego zdania. Ok. Poruszyłam ten temat bo może akurat jest gdzieś jakiś zapisek który jasno mówi o tym minimalnym przekroju. Jeden z kolegów pisał o 1mm2 . Inni mówią ze minimum 4mm2. A inni mówią, że nie wiadomo. Gdyby na tym etapie można było wymienić kabel na 4mm2 zrobilibyśmy to bez żadnych problemów ale jest to nie możliwe. Oczywiście temat jest do rozwiązania. I nie chodzi tu by każdy udowadniał swoja ogromna wiedze w danym temacie chodzi mi tylko o rozwiązanie problemu podając np.; mały zapisek w normach jasno określający zagadnienie.

  Powtarzam jeszcze raz wszystko jest dobrze dobrane, przekrój odpowiedni, kabel odpowiedni, zabezpieczenie odpowiednie wiec nie rozważajmy tematu w tym kierunku. Chcę pomocy z jasnymi informacjami dotyczącymi czystych przepisów znormalizowanych :D

  A o co chodzi inspektorowi z transformatom nie wiem do dziś :idea: Zaznaczam, że nie o bezpieczeństwo :!:

  Dziękuje za wszystkie odpowiedzi i pozdrawiam
 • #38
  A-Mail
  Level 22  
  W/G mnie tylko o "honor" inspektora "tak powiedziałem Tak ma być"
  Każdy z nas wie że obciązając przewód nawet 1mm^2 tym obciżeniem (150W) praktycznie nie będzie się grzał. A do tegojeszcze w ziemi gdzie warunki odbioru ciepła są najlepsze więc naprawdę nic temu kabelkowi nie grozi.
  A może wstawić ten trafo i mieć św. spokój? bo podejrzewam że żadnej normy nie znadziemy.
  Jedyny chyba sposób wykazać matematycznie za pomocą odpowiednich wzorów że przyrost temperatury na tym przewodzie i tym obciązeniu będzie wynosił 0,001stC.
 • #39
  Darrieus
  Level 38  
  Quote:
  A może wstawić ten trafo i mieć św. spokój? bo podejrzewam że żadnej normy nie znadziemy.


  Niech sobie pan inspektor kupi i wstawi, jak znajdzie normę :lol:
  Nie może nie przyjąć instalacji bez podania powodu, a powód to nie jego foch tylko normy, jak nie poda normy to niech spada na drzewo banany prostować.
 • #40
  Akrzy74
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Możesz spojrzeć w ten temat:
  Link
  Tam są podane tabela obciążalności (z normy PN- 60364)- na pierwszej pozycji jest przekrój 1mm²

  Aby było bardziej wiarygodnie dla Ciebie i inspektora podaję tabelę z PN-IEC- 60364-5-523:2001 (na górze strony)- to powinno wystarczyć. Literka D oznacza ułożony w ziemi...(tutaj akurat dodatkowo w rurze osłonowej, ale to nic nie zmienia, gdyż jest w ziemi).
  wpływ transformatora separacyjnego na nagrzewanie

  Ps. Temat budzi wiele emocji i zawiera szereg nieporozumień- wg mojej oceny dojrzał do tego aby go zamknąć.