Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wytrawiarka do płytek pcb by kaeltaz

kaeltaz 20 Oct 2009 17:27 15528 17
  • Wytrawiarka do płytek pcb by kaeltaz

Witam chciałbym przedstawić moja drugą konstrukcje a jest to wytrawiarka do płytek pcb. Widzę że ostatnio dużo pojawiło sie wytrawiarek więc przedstawiam swoją.

Akwarium o wielkości 20x20x2cm sklejana zwykłym sanitarnym białym silikonem. W nadmiarze nie zaszkodzi a wręcz zabezpieczy przed przeciekaniem akwarium. W takich konstrukcjach nie chodzi estetykę tylko o szczelność.

Sterownik wykonany z kitu jabla j-21 ale z dużymi przeróbkami dodana została histereza bo w ogóle jej nie było i przekaźnik buczał i brzęczał w trakcie włączania i wyłączania grzałki. Zmieniony został też zakres temperatur z standardowych 18-35*C do 20-55*C ale nadal zostaje możliwość regulowania zakresu poprzez potencjometry montażowe. Termostat może wytrzymać 600W. Zastosowałem również bezpiecznik 3A i wbudowane gniazdko dla grzałki. We wnętrzu obudowy panuje nieład ale wszystkie połączenia zostały zabezpieczone koszulkami termokurczliwymi a zwłaszcza połączenia 230V. Wyjątkami są połączenia na wtórnym w transformatorze i przy potencjometrach montażowych.

Wytrawiarka do płytek pcb by kaeltazWytrawiarka do płytek pcb by kaeltaz

Panel przedni wykonany w Corelu brakuje jeszcze wyskalowania potencjometru bo muszę kupić nowy termometr cyfrowy.

Czujnik wykonany z termistora szczelnie zatopionego w koszulce termokurczliwej. Kabel czujnika jest ekranowany. Czujnik ten będzie pełnić też rolę czujnika termometru ponieważ czujnik termometru ma te same wartości. Wytrawiarka jak na razie wykonana bez napowietrzania. Może kiedyś...

Wytrawiarka w akcji oczywiście z wodą :D

Przepraszam z jakość zdjęć ale zostały wykonane telefonem. Jest to moja druga konstrukcja mam teraz 14 lat.
    Kosztorys:
    akwarium-10zł
    termostat-15zł
    drobnica-10zł
    resztę miałem ale myślę że cena zamknie się w 50zł.

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    kaeltaz
    Level 16  
    kaeltaz wrote 300 posts with rating 509, helped 1 times. Live in city Piotrków Trybunalski. Been with us since 2007 year.
    _milcek_
    Level 19  
    Gdy robisz napisy na panelu staraj się wycinać je czymś bardzo ostrym np. żyletką przy linijce. Dzięki temu nie powstają zadziory takie jak w przypadku docinania nożyczkami czy nożem. O ile przedni panel oprócz włącznika wyszedł ci ładnie to już tylny z krzywo wyciętymi napisami nie wygląda najlepiej. Coś ostatnio tłok z tymi wytrawiarkami.
    ginger78
    Level 21  
    Jakie złącze zastosowałeś do grzałki?
    Radzio M.
    Level 34  
    Polecam zalaminować przedni panel . Z tyłu nie postarałeś sie i wyszło kiepsko . Kiepsko przycięte krawędzie na wydruku co widać przy włączniku . W środku bałagan , bedzie potrzebna szybka wymiana lub sprawdzenie czegość i stracisz sporo czasu .
    kaeltaz
    Level 16  
    Gniazdo jakie zastosowałem to wkład z zwykłego gniazdka 230v. Otwory wycinałem nożykiem introligatorskim ale za mocno docisnąłem i takie zadziory nad włącznikiem powstały. Ale tak naprawdę to ich tak bardzo nie widać. Tylni panel robiony od biedy etykietarką dymo. wydrukowałem te nalepki na początku projektowania i tak zostało.:D:D:D
    aftys6
    Level 19  
    Ciekawie Ci to wyszło.
    Daj to napowietrzanie, ja u mnie mam kompresor prod radzieckiej od akwarium. Ma już ponad 25 lat i działa bez zarzutu. Dzięki cyrkulacji wody bedziesz miał równe trawienie na całym obszarze płytki a sam proces przebiegnie dużo szybciej ;)
    krystian08
    Level 16  
    Po pierwsze grzałka powinna być na dole, kiedyś będą Cię tego uczyć na fizyce :)
    Po drugie - pomyśl nad jakimś sposobem mieszania roztworu. Pompka powietrza lub silniczek ze "świderkiem". Bez tego płytki będą się dużo wolniej trawić.
    Co do estetyki - przód jest ok a tył chyba nie jest do oglądania :) Ale jak na 14 lat to kawał dobrej roboty.
    Życzę kolejnych udanych konstrukcji

Jakiej mocy masz grzałkę?
    kaeltaz
    Level 16  
    Grzałka ma moc 50W rozgrzewa roztwór w pół godziny. Pracuje właśnie nad dodaniem pompki pędzie zamontowana w drugiej takiej samej obudowie co termostat. Panel przedni będzie taki sam co termostat tyle że będzie tam tylko wyłącznik i dioda led.
    Optimus Prime
    Level 14  
    ...Estetyka nie ma znaczenia. Właśnie że ma. Jeśli urządzenie jest zrobione dobrze to i estetycznie. Jeśli to jakaś wersja beta to ujdzie, jeśli nie, to szkoda że się nie przyłożyłeś do wykończenia. Wiesz, pisanie że jeśli działa to to jest najważniejsze nic tu nie zmieni, bo jeśli wystawia się coś do oceny publicznej, to lepiej żeby to było zrobione czytelnie - nawet jeśli to wersja testowa. Jestem za napowietrzaczem bo mieszanie roztworu może być trochę męczące.
    kaeltaz
    Level 16  
    Z tą estetyką chodziło mi o akwarium a nie o sterownik. Poza tym naderwania nad włącznikiem zostały poprawione i panel został zalaminowany. Z tyłu zostały oderwane naklejki bo uważam ze są one zbyteczne.
    aftys6
    Level 19  
    Nie wiem czy zastosowanie pompki zewnętrznej będzie dobrym rozwiązaniem. Jeżeli wewnątrz pompki będziesz miał elementy metalowe, uszczelnaicze itd to roztwór je szybko unicestwi. Pomyśl nad najprostszą turginą, a do napędzania możesz użyc np silnika od suszarki do włosów czy coś podobnego.
    krystian08
    Level 16  
    Jeśli masz zamiar zamontować pompkę powietrza to obudowa jest zbędna. Wystarczy że dołożysz jeden wyłącznik w już istniejącej.
    fotomh-s
    Level 23  
    myślę, że warto było zrobić cyfrowy sterownik (avr + ds18b20 i oczywiście bascom :D)
    diody led ładnie wyglądają w plastikowych oprawkach, szkoda, że to nie ma oprawek (ale to taki drobiazg)
    czy do budowy akwarium użyłeś szyb ze śmietnika? (bo na śmietnikach jest dużo szyb i to nawet w dobrym stanie, a zmniejsza to koszty budowy)

ps. widzę, że na forum jest sporo młodych elektroników, ja mam aktualnie 15 lat
    waad
    Level 11  
    Twoja konstrukcja, jak widzę, jest obszerna i chyba kłopotliwa w codziennym uzyciu ?
    Sam płytki robię przy uzyciu metody fotochemicznej wykorzystując lampę UV i płytę grzewczą własnego pomyslu.
    Zawach
    Level 14  
    Przydała by się pompka do robienia bombelków która wymusza obieg wody najlepsza jest akwariowa. To znacznie przyspiesza trawienie pozdrawiam