Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

układ nadajnika i odbiornika podczerwieni

Vooyt 20 Paź 2009 19:56 2509 11
  • #1 20 Paź 2009 19:56
    Vooyt
    Poziom 12  

Dzień dobry,

Znalazłem na internecie układ:
    http://www.sklep.avt.com.pl/photo/_pdf/AVT730.pdf

Ale niestety na necie jest dużo opinii że potrafią być błędy w opracowaniach AVT i stąd moje pytanie czy ten układ posiada jakieś błędy, czy ktoś mógłby mi go sprawdzić :)

z góry bardzo dziękuje :)

Ps. Nie rozumiem oznaczenia niektórych kondensatorów na schemacie, a mianowicie: C4 w nadajniku ma mieć 100μF/16V i nie rozumiem tego, oprócz tego jest to chyba kondensator spolaryzowany bo ma + przy jednym wejściu , dobrze rozumiem?

I nie rozumiem oznaczenia MKT przy kondensatorachczy... to jest istotne ?? Bo na przykład kondensator C1 w nadajniku ma mieć 47nF MKT

Pozdrawiam

0 11
  • Relpol
  • #2 20 Paź 2009 20:00
    atom1477
    Poziom 43  

Jakie znowu błędy? Jeżeli sprzedają to jako KIT, to chyba to działa, nie? Przecież oni to sprawdzają przed publikacją.

0
  • Relpol
  • #3 20 Paź 2009 20:19
    Vooyt
    Poziom 12  

Przepraszam jeśli ciebie uraziłem tym stwierdzeniem, ale na internecie jest dużo opinii że zdarzały się błędy w kit-ach tej firmy,

Zastanawia mnie ta część artykułu :" Sygnał prostokątny z wyjścia OSC generatora U2 steruje tranzystorami T1, T2." a na schemacie nie jest nic wyprowadzone z OSC tylko z wyjścia O generatora U2.

0
  • Pomocny post
    #4 20 Paź 2009 20:30
    atom1477
    Poziom 43  

A dlaczego „uraziłeś”? Chodziło mi o to że błędy są przecież wszędzie ;p
    A to może być literówka w opisie, ale układ na bank działa.

PS. AVT jako jedyny przyznaje się do błędów. Publikuje poprawki i takie tam. Może stąd taka opinia.

0
  • #5 20 Paź 2009 21:11
    Vooyt
    Poziom 12  

Bo jakoś taki prawie zbulwersowany byłeś w poprzednim poście :)

Błędy zdarzają się wszędzie to prawda :)

Czyli raczej jest używane wyjście O z układu 4047??

A trochę zastanawia mnie gałąź w której jest dioda świecąca ponieważ zasilając ten układ 5V na gałęzi z diodą odkłada się 5V( gdy tranzystor się załączy) i na diodzie, rezystorze 4,7oma i tranzystorze ma się odłożyć 5V przy czym prąd płynący przez diodę może być maksymalnie 0.014A i V=1.3 z prawa ohma wynika że przy tym prądzie na rezystorze może odłożyć się napięcie równe u=0.014*4,7=0.065V czyli na tranzystorze ma się odłożyć prawie 3.7V... Zawsze zdawało mi się że w taką gałąź wrzuca się rezystor zeby ograniczył prąd i żeby odłożyło się napięcie na nim a tu tylko 4,7oma...czy będzie to działać?? nic się nie spali?

0
  • Pomocny post
    #6 20 Paź 2009 21:23
    mkpl
    Poziom 37  

Wszystko jest OK. To jest dioda IR czyli podczerwieni pracująca impulsowo z malym wypełnieniem przez prąd średni wynosi odpowiednią wartość katalogową

0
  • #7 20 Paź 2009 22:21
    Vooyt
    Poziom 12  

aha bardzo dziękuje za pomoc :-)
    I wyjście 4047 którym sterujemy tranzystorem T1 to wyjście O?? Bo nigdzie na internecie nie mogę znaleźć opisu wejść i wyjść tego układu;/

Ps. Nie rozumiem oznaczenia niektórych kondensatorów na schemacie, a mianowicie: C4 w nadajniku ma mieć 100μF/16V i nie rozumiem tego,ile on ma mieć Faradów ?? I co to za kondensator bo jakoś inaczej jest on zaznaczony.

I nie rozumiem oznaczenia MKT przy kondensatorachczy... to jest istotne ?? Bo na przykład kondensator C1 w nadajniku ma mieć 47nF MKT

0
  • #8 20 Paź 2009 22:32
    atom1477
    Poziom 43  

100uF to 0,0001F ;p
    MKT to typ kondensatora filiowego. Myślę że jak wstawisz inny to nic się nie stanie (tylko nie ceramiczny).

0
  • #9 20 Paź 2009 23:14
    Vooyt
    Poziom 12  

nie rozumiem tego że jest łamane na 16V a nie przedrostka ;p i on na schemacie jest narysowany jako jedna belka czarna druga biała z plusem...i co to znaczy?? Jak nazywa się taki kondensator?

0
  • #11 20 Paź 2009 23:38
    Vooyt
    Poziom 12  

Czyli ten kondensator to kondensator spolaryzowany, a co znaczy to 16V?? jak bym chciał kupić taki kondensator to mówię że chce kondensator spolaryzowany 1uF??

0
  • Pomocny post
    #12 21 Paź 2009 01:06
    _TIGER_
    Użytkownik obserwowany

Nie! ;)
    Mówisz: Poproszę kondensator elektrolityczny o wartości 1uF, na napięcie 16V
    Jak chcesz to miałem gdzieś płytkę do podobnego cuda, odbiornik podczerwieni na TFSM1736 (36kHz) o ile dobrze pamiętam, po otrzymaniu impulsu z jakiegokolwiek pilota rtv... działającym w kodzie RC-5 układ załączał przekaźnik, po otrzymaniu kolejnego impulsu przekaźnik znowu zmieniał swój stan i tak w kółko ;)

Ahh i kupując cały kit elementy masz w zestawie ;)

0