Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny 2xGDN 16/50/6 + GDWK 10/80/19 - jaki litraż?

Joker2 20 Paź 2009 20:00 1068 3
  • #1 20 Paź 2009 20:00
    Joker2
    Poziom 23  

Witam. Mam zamiar zbudować kolumny podłogowe na głośnikach GDN 16/50/6 (dwie sztuki na kolumne) i do tego GDWK 10/80/19. Głośniki długo nie były dostępne. Teraz są na allegro pod nazwą GTC 16/40/1 i zamierzam to wykorzystać.

Z jednym głośnikiem nie było by problemu. Obudowa 22l i strojenie 50Hz, jednak przy dwóch wolę skorzystać z opinii kogoś bardziej doświadczonego. Myślę nad litrażem około 40l. Będzie tak dobrze?

0 3
  • #3 20 Paź 2009 20:40
    Joker2
    Poziom 23  

Tomq napisał:
    36 litrów, zamknięta, dobrze wytłumiona - bajka sprawa.

Nie robić w BR? Nie będzie do tego suba.
    Widzę że kolumny z awatora kolegi na tych samych głośnikach. Były może na DIY wystawione? Jeśli tak to proszę o linka.

0
  • #4 20 Paź 2009 23:07
    Tomq
    Poziom 38  

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1278301&highlight=
    Tu nieco aktualniejszy opis: http://www.akustyk.ayz.pl/forum/viewtopic.php?t=616

Ja dużo kombinowałem ze strojeniem obudowy, charakter basu zadowolił mnie dopiero po odpowiednim dobraniu wytłumienia w obudowie zamkniętej. I muszę przyznać, że jest naprawdę ładny, stopa perkusji nieźle brzmi, a gitara basowa po prostu świetnie (Chevele "The red", Ramstein wersja koncertowa "Ich will", perkusja w utworach Bajmu :D ). Bas jest przede wszystkim zróżnicowany, jego niższe partie są obecne jakby na drugim planie, ale IMHO nieźle to brzmi, dzięki temu średnie tony są ładnie wyeksponowane. Nie jest to taki typowy łomot jakim podniecają się nastolatki, ale po prostu naturalne brzmienie instrumentów (kontrabas gra jak żywy).
    [Wiadomo, przy 2 x GTC basu będzie więcej.]

Co do Br - wbrew pozorom basu nie będzie znacznie więcej jeśli chodzi o ilość (qts tego głośnika to około 0,5...) , a znaczenie traci jakościowo. No i dobrze zestroić obudowę BR to wcale nie tak prosta sprawa. BR ma jednak tę zaletę, że zawsze można go zatkać - więc jeśli zrobisz obudowę "vented", posłuchasz (koniecznie po wygrzaniu głośników) i Ci się nie spodoba to po prostu zakleisz go. Rurka 5 cm dla jednego głośnika spokojnie wystarczała, dla dwóch może być jednak ciut przymało. W BR stroiłem go chyba na okolice 48 i 55 hz.

Mi w 17 m2 wystarcza jeden na kolumne, bez suba. Jak mam ochotę na mocniejszy bas to podbije go lekko we wzmacniaczu i wtedy nawet ten głośniczek potrafi "łupnąć" w ATB "autumn leaves". Ważną sprawą jest też akustyka pomieszczenia. Poświęć więc troche czasu na dobre zestrojenie i wytłumienie (polecam różne materiały na każdą ze ścianek + luźną watę) oraz n a odpowiednie rozmieszenie kolumn, a brzmienie tych kolumn będzie przynosiło Ci dużą satysfakcję.

0