Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samochodzik zdalnie sterowany

20 Paź 2009 20:34 3164 11
  • Poziom 9  
    Dostałem od znajomego do naprawy samochodzik, bardzo mu zalezy na naprawie nie chce nowego autka. Myslalem ze naprawa bedzie prosta bo widzialem odlutowane zasilanie oraz wylany kondensator, wymienilem go. zobaczylem jednak ze ktos krecil w regulowanych cewkach w odbiorniku i nadajniku, gdyz nie bylo tam juz zdrapany wosk, ktorym zostale zalane. Autko nie dziala, mysle o calkowitym rozsynchroznizowaniu, sprawdzilem w radiu na ukf nadajnik dziala normalnie, jest sprawny na 27 Mhz. Sam postanowilem pokrecic tym w odbiorniku, ale rdzen w cewce jest juz calkowicie zniszczony i ciezko nim manewrowac srubokretem, choc raz zlapalem rownosc czestotlwiosci bo autko ruszylo gdy naciskalem 'do przodu'. Jak myslicie mozna dokupic taka cewke do odbiornika? czy mozna ja samemu zrobic? jak zestroic nadajnik i odbiornik wtedy? dzieki.

Dodano po 6 [minuty]:

Dodatkowo zauwazylem dwa kondensatory elektrolityczne 100uF kolo cewki w tym odbiorniku, czyli wartosc cewki mozna oszcowac ze wzoru f=1/(2*pi*pier(L*C))???
  • Poziom 43  
    100uF to na pewno nie były kondensatory w obwodzie rezonansowym.
    A nie możesz tej cewce wymienić rdzenia? Dokupić cewkę będzie ciężko identyczną, ale i na innych ruszy (oczywiście o zbliżonej indukcyjności) tylko pytanie czy jest sens czukac sroko nie znasz jej parametrów. Mam nadzieję że była pojedyncza, bez odczepów.
  • Poziom 19  
    A nie można takiej cewki wyciągnąć z jakiegoś odbiornika radiowego i nawinąć tak, jak oryginalnie? Zmieniając położenie rdzenia można zmieniać indukcyjność w dość szerokim zakresie, więc powinno dać się dobrać chociaż bardzo podobną. Policz indukcyjność odpowiadającą częstotliwości 27 MHz przy pojemności 100 µF, a się przekonasz, że nie te kondensatory odpowiadają za obwód rezonansowy.
  • Poziom 9  
    Dokladnie. Nie pomyslalem o tym. Przeliczylem jeszcze raz i wiem napewno ze te kondensatory nie wchodza w sklad obwodu rezonansowego. nie chce wymieniac tych cewek bo wiem ze bedzie problem z ich idealnym dobraniem, a jakis pomysl na te rdzenie? z czego moga one byc? potrzebuje czegos co mozna wsadzic w ta cewke z odpowiednim gwintem, te rdzenie byly jakby grafitowe, bardzo kruchliwe, nie nadawaly sie do zbyt czestego regulowania. rdzenie z innych materialow beda dobre?
  • Poziom 9  
    wielkie dzieki. znalazlem w miare dluga srubke wchodzaca w otwor i ja tam wlozylem i zaczelem wkrecac i wykrecac. po raz pierwszy zauwazylem ze autko sie porusza jednak sekwencyjnie, tor jazdy byl przerywany oraz nadajnik musial byc blisko anteny. wydaje mi sie ze to wina srubki, wnoszacej jak mowiono duze straty. fakt faktem zadzialalo choc do idealu daleko. jutro jeszcze przyniose stare radio, sprawdze raz jescze czestotliwosc nadajnika i wymontuje z niego jakis ferryt. mam nadzieje ze wreszcie plynnie zadziala. a fakt ze samochod jezdzil tylko gdy antena nadajnika byla bardzo blisko czym jest spowodowany?? uzyciem tej srubki jako ferrytu?? czy jest jakis jescze problem?
  • Poziom 43  
    Myślę że to tylko wina śrubki.
    Musisz jakiś ferryt załatwić i tyle. Ale problemów nie powinieneś mieć bo jest ich w (starszych) radiach mnóstwo i większość ma podobne wymiary (coś jak śrubka M3). Jeszcze rodzaj ferrytu będzie miał pewne znaczenie (częstotliwość na jaką jest przeznaczony) ale myślę że i tak będzie lepiej niż na stalowej śrubce.
    Najlepiej poszukaj ferrytu z filtrów p.cz. 10,7MHz. Mam nadzieję że nie będziesz psuł dobrego radia ;p
  • Poziom 9  
    niestety ferryt z cewki ze starego radia, ktore dzis rozebralem, nie pasuje, ma za duza srednice nie wchodzi do cewki z samochodu zdalnie sterowanego. jakis pomysl co mozna jeszcze zrobic bo na zwyklej srubce porusza sie nieciagle i z przerwami? poszukuje ferrytu, ktory bede mogl tam zmiescic, nie mam rowniez takiego dlawika bo te z radia rowniez sa za duze by w autko wlutowac. jakis material zastepczy zamiast rdzenie ferrytowego a moze inne pomysly? dzieki.
  • Poziom 9  
    to jest UNITRA DIORA, one moze nie sa duze ale za to cewka w odbiorniku tego autka jest bardzo mala, jedynie mala srubka tam moze sie wkrecic, ponownie ja wlozylem ale autka nadal nie jest ciagle w jezdzie i ma maly zasieg;/
  • Poziom 33  
    adam7891 napisał:
    co mozna jeszcze zrobic bo na zwyklej srubce porusza sie nieciagle i z przerwami?

Wymienić baterie. Taki objaw to książkowy przykład padania zasilania w chińskich zabawkach- przerywana jazda, skręcanie kół razem z jazdą niewykonalne itd. Najlepiej na czas testów podłącz wszystko pod zasilacz.
  • Poziom 9  
    Baterie są wymienione, na bieżąco sprawdzam je miernikiem niestety nie mam w tym momencie mozliwosci podlaczenia pod zasilacz. samochodzik nadal ma objawy o jakich pisalem powyzej, czyli bardzo maly zasieg i brak ciaglej jazdy. Ciagle irytuje mnie sprawa tego ferrytu bo jest to metalowa srubka wsadzona w cewke. nie moge znalezc odpowiedniego rozmiaru ferrytu a nie mam zadnej dokumentacji wiec nawet nie wiem jaka to powinna byc cewka by wstawic nowa.???