Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wskaźnik poziomu cieczy w zbiorniku. Sterowanie pompą.

K4c2m4r 20 Paź 2009 20:48 11215 5
  • #1 20 Paź 2009 20:48
    K4c2m4r
    Poziom 11  

Witam,

chciałbym skonstruować układ, do monitorowania poziomu cieczy (wody), w zbiorniku.

Na forum odnalazłem temat:
    "Pomiar cieczy w zbiorniku" - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1445147.html
    wydaje się dla mnie jednak zbyt skomplikowany.

W sieci natknąłem się na stronę: http://www.electronic-circuits-diagrams.com/alarmsimages/alarmsckt6.shtml

Schemat jest bardzo prosty.

Dochodzimy teraz do sedna, chciałbym tak zmodyfikować układ aby możliwe było wyłączenie pompy w przypadku gdy zapali się 4 dioda tj. zbiornik będzie już bliski całkowitemu zapełnieniu. W powyższym schemacie jest jakiś brzęczyk z przełącznikiem. Jednak nie wiem jak to zaadaptować do własnego celu.
    Chodzi o zupełnie standardową pompę głębinową zasilaną z sieci energetycznej.

Generalnie myślę że jeśli zostanę naprowadzony na rozwiązanie powyższej kwestii to będę w stanie już samodzielnie rozszerzyć układ o ponowne załączanie pompy przy niskim stanie cieczy, tudzież kontrolę hydroforu, który w tym samym stanie byłby tymczasowo wyłączany.

Jest to być może trochę zawiła idea, którą obrazuje poniższy bardzo ogólny szkic.

Byłbym wdzięczny za wszystkie wskazówki.

-1 5
  • #2 20 Paź 2009 23:52
    prezeswal
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.
    Taki układ z dwoma czujnikami poziomu (min. i max.) można zrobić np. tak:
    Przy minimalnym poziomie (oba przełączniki S1 i S2 - rozwarte) - pompa jest włączona (poprzez przekaźnik). Zwarcie S1 nie zmienia stanu przerzutnika R-S (U1B-U1C). Dopiero zwarcie S2 zatrzymuje pompę.
    Rozwarcie S2 (poziom zaczyna się obniżać) nie uruchamia pompy. Gdy poziom osiągnie minimum - rozwiera się S1 i następuje włączenie pompy.
    Rezystory R1 i R2 należy dobrać zależnie od rodzaju czujników.
    Pozdrawiam.

0
  • #3 21 Paź 2009 00:00
    Błażej

Najprostszy układ, to pływak, czujnik i sterowanie przekaźnikiem wyłączającym pompę, jak poziom dojdzie do maksimum. Układ taki będzie zawsze napełniał zbiornik do wyznaczonego górnego poziomu. Obejdzie się nawet bez elektroniki. Wystarczy magnes, kontaktron, przekaźnik.
    Można zawsze rozbudować tak, by pompa załączała się dopiero przy minimum.

-2
  • #4 21 Paź 2009 00:01
    Marian B
    Poziom 35  

Rezystor 2,2k w bazie tranzystora przełączyć z n.12 na n.10 układu scalonego, a w miejsce buzzera włączyć uzwojenie przekażnika, którego styki wyłączą pompę gdy zaświeci górna dioda, i jednocześnie będzie kontrola/wskażnik niższych poziomów

0
  • #5 21 Paź 2009 00:23
    prezeswal

Marian B napisał:
    Rezystor 2,2k w bazie tranzystora przełączyć z n.12 na n.10 układu scalonego, a w miejsce buzzera włączyć uzwojenie przekażnika, którego styki wyłączą pompę gdy zaświeci górna dioda, i jednocześnie będzie kontrola/wskażnik niższych poziomów

Już widzę migającą diodę i słyszę pulsacyjne włączanie i wyłączanie pompy "w okolicach" maksymalnego poziomu wody :D .
    Gdzie pamięć układu :?:

0
  • #6 22 Paź 2009 13:39
    klurik
    Poziom 10  

prezeswal napisał:

Już widzę migającą diodę i słyszę pulsacyjne włączanie i wyłączanie pompy "w okolicach" maksymalnego poziomu wody :D .
    Gdzie pamięć układu :?:

Najprościej dać przekaźnik czasowy ustawiony na kilka - kilkanaście sekund (zależy od wielkości zbiornika) i po sprawie.

0