Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Presostat wykrywający przepływ

20 Paź 2009 22:03 4918 8
 • Poziom 15  
  Witam
  Poszukuje informacji o sposobie montażu króćców presostatu w centrali z nagrzewnicą elektryczną. Presostat miałby wykrywać przepływ powietrza. W klasycznym przypadku (jeden króciec przed a drugi za wentylatorem) presostat wykrywa spręż wentylatora i taki spręż będzie sygnalizowany nawet jeśli przepływu powietrza nie będzie np z powodu bardzo brudnych filtrów.
  Moje pytanie brzmi gdzie koledzy montujecie króćce do presostatu w centralach?

  Pozd. i proszę o odpowiedż

  M.
 • Poziom 13  
  Witam.Pres wentylatora jeden krociec przed filtrem drugi za filtrem,pres wentylatora jeden krociec przed wetylatorem drugi zaraz za wentylatorem.Jezeli jest to centrala nawiewnowyciagowa to mozna puscic sygnal przez dwa presy styki NC i w razie zabrudzenia filtra styk jednego lub drugiego zostana rozwarte
 • Poziom 15  
  Witam
  Nie do końca o to mi chodziło. Ty tłumaczysz mi jak zamontować presostat do wykrywania spreżu wentylatora i do wykrywanie zabrudzenie filtra. Ja potrzebuje sie dowiedzieć jak wykrywać przepływ powietrza.

  Kontrola sprężu wentylatora przy nagrzewnicy elektrycznej jest nie wystarczającym zabezpieczeniem. Załóżmy dla uproszczenie że mamy do czynienie z centralą nawiewną z nagrzewnica elektryczną. Przy bardzo dużym zabrudzeniu filtra wentylator wytworzy spręż (bo zrobi podciśnienie przed wentylatorem) ale przepływ powietrza będzie bardzo mały (nie wystarczający do odprowadzenie ciepła z nagrzewnicy elektrycznej) i skutkiem tego będzie przegrzewanie się nagrzewnicy - czyli awaria :(. W skrajnym przypadku może dojść do spalenie nagrzewnicy.

  Może ktoś jeszcze ma jakieś sugestie??
 • Poziom 13  
  króćce montuje sie tak jak kolega wogotto napisał.tlko do wykrywania przepływu powietrza z nagrzewnicą elektrycznaprzydały by siejescze czyjniki temperatyry w kanale z nagrzewnica i kanale przed nagrzewnica(zaraz za czerpnią świezego powietrza)można jescze zastosowac termostaty zima lato dla sprawniejszego działania.w sumie to sa podstawowe czynnosci przy kablowaniu central:)
 • Poziom 13  
  Witam.Proponuje zabezpieczyc nagrzewnice dwoma termostatami ktore beda wylaczac nagrzewnice.Jeden to termostat przy samej grzalce ktory mierzy temp. grzalki i wylaczy ja gdy osiagnie temperature max. a drugi termostat za nagrzewnica mierzy temp powietrza nawiewnego i wtedy nawet przy niedzialajacym silniku lub zapchanym filtrze temp.wylaczy nagrzewnice.Tak sa zabezpieczane nagrzewnice,presy np.silnika tez powinny wylaczyc cala centrale ale zdaza sie ze sa montowane nagrzewnice kanalowe za centrala jako osobny modul,za lub przed klapami p.poz. i wtedy niestety takie zabezpieczenia stosuje sie.

  Dodano po 7 [minuty]:

  Moze ten link cos pomoze.http://www.systemyogrzewania.pl/technologie/technologie.asp?id_artykulu=871

 • Poziom 37  
  Koledzy wszystko napisali - dodam tylko jeszcze że są takie rozwiązania z uchylną 'łopatką' w kanale - w wyniku przepływu powietrza łopatka się wychylała załączając styk, a jesli nie było przepływu wracała za pomocą sprężyny (lub grawitacyjnie). Takie 'czujniki' widywałem często w dygestoriach chemicznych.
 • Poziom 9  
  Trzeba się bardzo postarać żeby tak zabić filtr powietrza żeby nie było przepływu. Przy dużych wentylaytatorach zabity filtr zostanie rozerwany. Nie stosuje się innych zabezpieczeń niz wspomniane wcześniej tj. presostat na wentylatorze i na filtrze oraz zabezpieczenie temperaturowe. Poprostu trzeba co jakiś czas kontrolować układ wentylacji. W razie małego przepływu powietrza powinien zadziałać termostat zabazpieczający nagrzenicę lub czujnik temperatury nawiewu wg ktorego powinna być ustawiona maksymalna temperatura nawiewu.
 • Poziom 10  
  Witam
  przy założeniu że filtr będzie zabity na 100 % to na presie wentylatora też zginie ciśnieni próżni wentylatorem w centrali nie osiągniemy. co do termostatów to podstawa zabezpieczenia
  Pozdrawiam
 • Poziom 10  
  Autor tematu pyta jak zamontować presostać a Wy mu wypisujecie żeby zamontował termik ;)
  Według mnie chodzi o to gdzie który wężyk podłączyć pod + a który pod - na presostacie.
  Presostaty których ja używam mają styk przełączny NC i NO
  Przy silniku podpinam - przed silnikiem a + za silnikiem.
  Jeśli chodzi i filtr to jest podobnie.
  Zawsze przy uruchomieniu spradza sie to jeszcze raz.