Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spalony zasilacz samochodowy do ładowarki - co wymienić?

20 Paź 2009 23:43 1671 3
  • Poziom 37  
    Witam.

Posiadam zasilacz uniwersalny, samochodowy, który daje napięcia od 3 V do 9 V Vivanco. Maksymalne natężenie to 2,1 A.

Zasilacz zbudowany na tranzystorze B857 oraz układzie scalonym RichTek TR34063A.

Swego czasu zasilacz pracował poprawnie, ale niesamowicie się grzał przy 3V i 2A poboru i wręcz z niego śmierdziało, więc dorobiłem mu chłodzenie w postaci wentylatora i odpowiedniego radiatora i wszystko było ok, choć powietrze wysysane z zasilacza było gorące ten pracował jak trzeba.

Pewnego dnia zasilacz odmówił współpracy - po podaniu zasilania, niby działa, ale - napięcie jest, jednak zasilacz nie może wystartować przy obciążeniu (zasilacz zasila ładowarkę impulsową do akumulatorów AA) przy rozpoczęciu pobierania 2A po prostu wysiada a napięcie spada do 0 po czym już nie wstaje w ogóle.

Co w takim wypadku wymienić ? Tranzystor / scalaka ?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 37  
    Zestaw wyglada tak:
    -ladowarka akumulatorw AA Technoline BC-700
    -zasilanie ladowarki to zasilacz Vivanco, model CPA2100D

Ladowarka laduje impulsowo 4 akku, kazdy dostaje 500 mah, wiec zasilacz dajacy 2100 mah powinien wystarczyc.

Dzis ide do sklepu w celu zakupu scalaka i tranzystora, powinno zadzialac po wymianie, choc watpie czy dostane scalaka.

EDIT

W załącznikach zamieszczam foto zasilacza.

Co do naprawy. Wymieniłem tranzystor, ale że nie mieli B857 dali mi tranzystor marki ST, model BD244C, a ten z tego co wyczytałem ma 65W mocy (zamiast 40 jak poprzednik) i prąd maksymalny 6A (zamiast 4 A) - czy dobrze wyczytałem ?

Zasilacz wystartował, ale standardowo produkuje ogromne ilości ciepła, więc wywaliłem stary radiator i założyłem dość duży z chipsetu, który osiąga ok 60 st w kilka minut przy maksymalnym obciążeniu. Dołożenie już wcześniej zamontowanego wentylatora poprawia sprawę i znacznie obniża temperaturę.

Kiedyś zakładałem podobny temat o tym zasilaczu i ktoś zaproponował zamontowanie 2 takich tranzystorów - czy takie coś ma w ogóle sens ? Wiem że każdy będzie produkował ciepło, ale chodzi mi o to że w tym wypadku "podzielą" się ilością wytwarzanego ciepła. Z przeliczenia jakie mi podano w moim wcześniejszym temacie:

14,4V - 3 V = 11,4 V

11,4 V * 2 A = 22,8 W ciepła

Przy dwóch wychodziło by ok 11 W ciepła na tranzystor, co zapewniło by niższą temperaturą wewnętrzną, bo teraz z wentylatorem radiator chłodny, ale czuć że sam tranzystor na obudowie mocno ciepły.