Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Silnik z CD przerobiony na 3 fazy w gwiazde zasilanie DC ???

pubus 21 Jun 2004 22:58 7742 7
    pubus
    Level 30  
    Czytałem sporo na temat siników z dysków HDD i napędów CD przerabianych do napędu modeli. Silnik przwija się na 3 fazy (ABC ABC ABC) i łączy w gwiazde. Wszystko pięknie ładnie ale do uruchomiania piszą że można używają regulatorów które kosztują 220zł i więcej.
    I tu prośba jakiś prosty układ bez regulacji obrótów chodzi tylko o to żeby taki silnik po podłączeniu zasilania (pakiet aku) wkręcił się na max obroty i tyle.
    Będe baaaardzo wdzięczny za pomoc.

P.S.
    Jestem raczej laikiem więc prosze o wmiare prostą odpowiedz... :?
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    oli60
    Level 14  
    Z tymi silniczkami jest taki problem ze one naprawdę muszą mieć trzy fazy. Chyba jednak falownik nawet najprostszy jest tu jedynym wyjściem z sytuacji. Układy elektroniczne znajdziesz pod hasłem -falownik-
    pubus
    Level 30  
    Tylko że znalazłem głównie takie potwory do silników po 300 i więcej wat.
    Jest co nieco o falownikach w "Elektrotechnice i elektronice" Kozieja ale to dość stara książka (1975) ale wyczaiłem mniej więcej o co chodzi. W tych układach przełączaniem sterują tyrystory ale co nimi steruje.
    Jak by ktoś miał schemat takiego falownika który by się nadał.
    3 fazy, do 12 A, i 4-8 Aku czyli 4,8-9,6 V...
    nojmi
    Level 20  
    pubus przeczytaj sobie kurs dotyczacy silnikow elektrycznych w praktyce elektronika w EP 1/2004. Masz tam opisane zasady sterowania i przykladowe sterowniki takich silnikow.

A tak wogole zastanawialem sie kiedys czy by nie wystarczylo wyprowadzic dodatkowo punkt gwiazdowy tego silnika i zasilac go jak tradycyjny silnik krokowy? Taki silnik mialby 9 krokow na obrot. Ciekawe czy by sie wyrabial przy wiekszych predkosciach?
    morph13
    Level 25  
    Podobnie właśnie działają układy sterujące takimi silnikami po przeróbce, nie patrz że układ podobny jest do gwiazdy zasilanie na środek gwiazdy i sterowania kolejno wyjć, załatwi sprawę. Nowe "falowniki" tego typu mają na pokładzie proc do miekkiego startu, gdzieś na niecie nawet przewinoł mi sie schemat z jednym dodatkowym hallatronem, ale to już chyba luksusowe rozwiązanie i czasami zbędne. Każdy taki silnik po przróbce ma jednak częstotliwośc graniczna pracy z jaką mozna sterować kolejne uzwojenia i to jest najważniejszy parametr.
    beduin45
    Level 13  
    Witam!
    Motorola produkowala takie ukladu do zasilani silnikow trojfazowych:
    Prad max 2A
    pod nazwa: UC3620.
    Zamieszczam schemat podlaczenia:
    Sorry za niezbyt wyrazny skan.
    pubus
    Level 30  
    Nie szkodzi to już przynajmniej COŚ...
    Wieeeelkie dzięki za schemacik i zainteresowanie... :D