Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ARDO A 1000 X - nie działa silnik

bombel1981 21 Oct 2009 13:03 3317 6
 • #1
  bombel1981
  Level 10  
  Witam serdecznie.
  Może ktoś jest mi w stanie pomóc przy naprawie pralki automatycznej ARDO A 1000 X. Pralka po nastawieniu programu do prania i włączeniu pobiera wodę i zaczyna pracować grzałka, ale silnik wogóle nie kręci. Sprawdzałem kondensator 22µF jest dobry tzn. ma taką pojemność. Zamiast niego włożyłem mniejszy to też silnik nie działał. Nie czuć też zapachu spalenizny izolacji w silniku. W jaki sposób można sprawdzić, czy silnik jest dobry po jego odpięciu. Na które wejścia podać napięcie i jakie? Jeśli ktoś może podpowiedzieć, gdzie szukać przyczyny to bardzo proszę o odpowiedź.
 • #2
  karol5608
  Level 28  
  Silnik sterowany jest bezpośrednio z programatora czy z modułu elektronicznego bo nie pamiętam? Jeśli jest elektronika to najczęściej tam jest przyczyna. Pozdrawiam
 • #3
  bombel1981
  Level 10  
  Przewody dochodzące do silnika wychodziły z modułu elektronicznego. A jak sprawdzić, silnik jest sprawny?? A co w takim module najczęściej ulega zepsuciu?
 • #4
  karol5608
  Level 28  
  Moduł obejrzyj pod kątem zimnych lutów lub wypaleń ścieżek. Do sprawdzenia silnika potrzebny jest schemat żeby zobaczyć które uzwojenia są od prania a które od wirowania.
 • #5
  bombel1981
  Level 10  
  Jak możesz i masz to podaj stronkę gdzie można znaleźć schemat podłączenia silnika. Do jakich zacisków podłącza się przewody zasilające. Z góry dziękuję.
 • #6
  User removed account
  Level 1  
 • #7
  chester009
  Level 2  
  najczęściej jesli Ardo nie rozpoczyna pracy trzeba wymieni opory na płytce (takie dwa duże białe) najłatwiej jest sprawdzic to włączajac pralkę do prądy nastawienie programu oraz jego rozpoczęcie po tym ja zakończy nabierac wodę powinna zacząc obracac a opory powinny się robi gorące jeśli tak się nie dzieje musisz je sprawdzi a żeby to wykona należy wylutowac jeden koniec opornika z płytki sterowania i zmierzyc opór jeśli wartości oporu będą w granicach 6-7 to oporniki są dobre i trzeba szukac dalej przyczyny a jeśli są na 0 to jest wiadome że trzeba je wymienic i silnik powinien ruszyc
  pozdrawiam