Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Co kupić do podgrzewania wody w mieszkaniu?

krzysiuc 21 Oct 2009 14:00 12936 17
 • #1
  krzysiuc
  Level 25  
  Mój leciwy Junkers rozleciał się po około 30 latach pracy, potrzebuję zakupić coś bardzo oszczędnego do podgrzewania wody na gaz w mieszkaniu, w bloku. Takim urządzeniem będzie podgrzewana woda tylko i wyłącznie do kąpieli i mycia naczyń(kuchnia i łazienka)dla 3 osobowej rodziny. Zależy mi bardzo, aby był oszczędny. Proszę podawajcie swoje typy urządzeń oraz czego się wystrzegać, w grę wchodzą tylko i wyłącznie urządzenia na gaz bojlery i inne "junkresy".
 • #2
  markus84
  Level 14  
  Bojlera gazowego nie polecam z prostego powodu bojler będzie grzał wodę nawet wtedy gdy nie będziesz jej potrzebował. Polecałbym podgrzewacz gazowy wyposażony w iskrownik elektryczny na podzespołach Junkers np. "Neckar N19E". Wymieniony podgrzewacz zapala gaz w momencie odkręcenia wody (brak palnika pilota ) posiada czujnik przegrzania nagrzewnicy, cofania spalin, filtry wody wejściowej, iskrownik zasilany przez 2 baterie R20.
  Posiadam osobiście i polecam.
 • #3
  krisi3
  Level 20  
  Jest dużo firm na naszym rynku kieruj się przede wszystkim cenom,dostępnością do serwisu w twojej okolicy a co do awaryjności tych urządzeń to szczerze niema takiego co się nie psuje takie czasy.Ale ja bym ci zasugerował zakup podgrzewacza firmy Termet TermaQ G-19-02 Elektronic w sklepach w cenie od 845,00 zł do 1345,90 zł.W miarę przystępna cena i nie wygórowane ceny za części.
 • #4
  wada

  VIP Meritorious for electroda.pl
  krisi3 wrote:
  Jest dużo firm na naszym rynku kieruj się przede wszystkim cenom,dostępnością do serwisu w twojej okolicy a co do awaryjności tych urządzeń to szczerze niema takiego co się nie psuje takie czasy....

  W zeszłym roku sąsiadom padł junkers, a więc pokręcili się po marketach za nowym.
  no i kupili, a sąsiad długo chodził dumny że ma 8 lat gwarancji.
  Nie pamiętam co to za cudo, no ale tak długa gwarancja raczej świadczy że to nie bubel, no i problem z serwisem i częśćmi odpada na te osiem lat.
 • #5
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  wada wrote:
  ... częśćmi ...

  Moderatorów i oldmoderatorów chyba również obowiązuje polszczyzna. Poprawna polszczyzna. Nawet bardziej niż bardzo.
 • #6
  Moritouri
  Level 16  
  Nie wierz w jakieś tam ośmioletnie gwarancje. Jak nie znajdziesz serwisanta do tych podgrzewaczy przez osiem lat, to na hugo Ci gwarancja. krisi3 ma rację. Termety są niezawodne.
 • #7
  arekb81
  Level 27  
  Quote:
  Bojlera gazowego nie polecam z prostego powodu bojler będzie grzał wodę nawet wtedy gdy nie będziesz jej potrzebował.


  Niestety tu się bardzo mylisz. Bojler nie będzie grzał wody cały czas. Bojler będzie utrzymywał cały czas stałą temperaturę. A utrzymanie stałej temperatury jest znacznie tańsze niż podgrzanie jej od "zera" do określonej temperatury.
 • #8
  hydroplas
  Level 10  
  Quote:
  sąsiad długo chodził dumny że ma 8 lat gwarancji.

  Niech sąsiad dokładnie przeczyta na co jest ta gwarancja i jakie są wymogi aby była spełniona.
  Proponuję tak jak pisali wyże koledzy Termeta TermęQ lub Berettę Idrę 11Bi (oba są podobne jakościowo i cenowo), bądź Junkersa WRP 11-2B (niestety jest droższy ale rzeczywiście lepszy).
  Proponowałbym poszukać w na stronie producenta do którego z nich będziesz miał najbliższego serwisanta od miejsca swojego zamieszkania.
  Pozdrawiam Grzegorz
 • #9
  gangsta
  Level 14  
  [quote="arekb81"]
  Quote:
  . A utrzymanie stałej temperatury jest znacznie tańsze niż podgrzanie jej od "zera" do określonej temperatury.

  Może się mylę ale to chyba zależy jak ktoś często korzysta. Podgrzanie np 100l wody do temp np 50 stopni kosztuje zawsze tyle samo. A jak ktoś rzadko korzysta to woda już podgrzana stygnie i ponosimy dodatkowy koszt na ponowne podgrzewanie.
 • #10
  hydroplas
  Level 10  
  W gazowym przepływowym ogrzewaczu wody, woda jest podgrzewana tylko w czasie poboru więc nie ma co stygnąć.
  Pojemnościowy przydałby się tylko w wypadku gdyby miał więcej niż jedną łazienkę, lub korzystał w sposób ciągły z ciepłej wody.
  Grzegorz
 • #11
  markus84
  Level 14  
  Po dłuższym czasie korzystania z wody podgrzanej w bojlerze w pewnym momencie bojler nie będzie w stanie utrzymać stałej temperatury wody ponieważ napływająca woda zimna do bojlera obniży jej temperaturę i po pewnym czasie dłuższego korzystania temperatura wody zamiast 50 stopni będzie miała 35 stopni. W przypadku przepływowego podgrzewacza wody temperatura jest stała ponieważ jest podgrzewana na bieżąco.
 • #12
  lukaszsal10
  Level 10  
  Nie ważne ile masz łazienek ważne ile potrzebujesz tej wody. Np: jeżeli mieszkasz tylko z żoną obydwoje pracujecie i korzystacie z ciepłej wody tylko rano i wieczorem to wystarczy ci przepływowy podgrzewacz. A jeżeli z ciepłej wody będziesz korzystał kilka razy dziennie to pojemnościowy, i teraz pytanie jaka pojemność: dla dwóch osób wystarczy 50 litrów, jeżeli jest was więcej to jakieś 80 l. Przez pięć lat sprzedawałem kotły gazowe i podgrzewacze różnych firm i miałem wielu klientów którzy wymieniali przepływowy na pojemnościowy. A co do awaryjności to mniej awaryjne są pojemnościowe, wystarczy tylko regularnie wymieniać anodę magnezową.
 • #13
  zwijas
  Level 12  
  Ja polecam rozwiązanie pośrednie. Piecyk + dobrze izolowany zbiornik na ciepłą wodę z termostatem. Jeżeli woda w zbiorniku się skończy nie ma problemu bo grzał na bierząco będzie piecyk. Sam piecyk przepływowy ma swoje wady. Zanim iskrownik zapali gaz i chwilę po tym woda będzie zimna. U mnie trwało to 5-15 s. (mniej więcej 1-3 litry). Zbiornik możesz wsadzić gdzieś blisko kranu. Jeżeli jest mały przepływ wody piecyk nie zadziała. Ze zbiornika będzie ciepła. Mi proponował to hydraulik ale kierując się pseudo oszczędnością wybrałem sam piecyk i teraz mam za swoje. Możesz zaprogramować go tak, że zbiornik będzie podgrzewał wodę np tylko wieczorem (kąpiel, zmywanie itd) a poza tym będzie działał jak zwykły piecyk przepływowy. Koszt instalacji nie jest mały ale wg moich obliczeń zwrócił by się w ok 4 lata (dwie osoby), nie mówiąc już o wygodzie bowiem w zwykłym piecyku temperatura wody jest uzależniona od jej przepływu.
 • #14
  krzysiuc
  Level 25  
  Cóż można prosić was o jakieś konkrety liczbowe, co się bardziej opłaca? Generalnie to zależy mi, na tym, aby rachunki za gaz pozostały w kwocie 100zł albo i mniej jak ma to miejsce w tej chwili.
 • #15
  systemgaz
  Level 23  
  Tak naprawdę nie ma znaczenia co sobie kupisz Termet, Junkers, czy Saunier Duval z Vaillant`em. Wszyscy producenci używają do własnej produkcji tych samych jakościowo podzespołów. Serwis u wszystkich jest podobny: lepszy (mobilny) i gorszy (niekompetentny). Wydłuzanie gwarancji (nawet do 8 lat /?/) zawsze jest obwarowane jakimis wymogami np. płatnych przeglądów. Co wychodzi na jedno: i tak trzeba robić przeglądy (wykaz czynnści serwisowych do wglądu u serwisantów) co roku.
  Moze moja informacja rozjaśni temat co kupić, żeby nie miec "kłopotów". Najwięcej pytań o części zamienne do kotłów i automatyki dotyczy w kolejności Vaillant, Viessmann, Junkers, Saunier Duval, Ariston, CM, De Dietrich i reszta.... w peletonie. Można tą informację zinterpretować tak:
  1. Dużo pytań o części zamienne bo jest dużo sprzedanych urządzeń
  2. Niewydolny serwis.
  3. Awaryjność sprzętu.
  Wybór opcji nalezy do Ciebie. Jaki mamy wybór? Technologię włoską, niemiecką, francuską, koreańską ....innej nie ma.
 • #16
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  systemgaz wrote:
  Najwięcej pytań o części zamienne do kotłów i automatyki dotyczy w kolejności ...

  Cóż to za ranking? Czyżby naprawdę prawdziwy, czy tylko....
 • #17
  krzysiuc
  Level 25  
  Dobra koledzy wybór padł na podgrzewacz gazowy przepływowy, czyli to co miałem i nazywałem "junkersem". Teraz pytanie do was coś niekoniecznie taniego, ale oszczędnego, oczywiście rozsądna cena i dobra jakość.