Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pytanie o swap silnika Daewoo Matiz

tomus9191 21 Oct 2009 18:47 5844 7
 • #1
  tomus9191
  Level 10  
  Witam. Chciałem zapytać czy można wymienić silnik matiza na jakiś inny najlepiej diesla. Czy będą kłopoty z elektryką i jaki silnik mógłby się zmieścić pod maskę matiza?? Pytanie czysto retoryczne. Dziękuje za odpowiedzi i zainteresowanie
 • #2
  Jarosx9
  Level 35  
  Oczywiście że można.
  Tylko trzeba przerobić dosłownie wszystko, więc sobie odpuść, chyba że masz warsztat itp., ale jak byś miał to byś nie zadawał takich pytań.
 • #3
  tomus9191
  Level 10  
  Ale jeśli chciałbym coś takiego zrobić pod kątem silnika 1.4TDI? Czy zmieści się bez większych problemów? Czy skrzynia biegów od 1.4TDI wejdzie w miejsce starej?
 • #4
  cirrostrato
  Level 37  
  Pytasz retorycznie to odpowiem retorycznie: wszystko da radę zrobić (no może nie perpetum mobile) tylko nie ma to absolutnie sensu ekonomicznego jak moje zbieranie i odpalanie TV lampowych niekolorowych. Ale jeśli pominąć aspekt ekonomiczny to, jeszcze raz cię zapewniam , da radę zrobić wszystko...
 • #5
  jonas
  Level 19  
  tomus9191 wrote:
  Ale jeśli chciałbym coś takiego zrobić pod kątem silnika 1.4TDI? Czy zmieści się bez większych problemów? Czy skrzynia biegów od 1.4TDI wejdzie w miejsce starej?

  Nie, nie da się. To znaczy od strony technicznej na pewno, kwestia kasy (niemałej) i wiedzy (jeszcze większej). Sprawą, która przekreśla sens takich zabaw, jest homologacja, której nie uzyskasz na Matiza z Dieslem - nigdy nie było fabrycznych modeli z silnikiem tego typu, więc garażowa samoróbka, nieważne za ile tysięcy złotych, ma marne szanse na dopuszczenie do ruchu.
  Pojawiają się co jakiś czas pomysły przerobienia Seicento na ropę (mam egzemplarz, forum SC czytuję, więc wiem), ten sam problem.
  Chyba że nie chcesz tym jeździć po drogach publicznych, wtedy wstawiaj cokolwiek do czegokolwiek, ale najtaniej wyjdzie zbudować buggy na bazie 126p.

  A właściwie po co chcesz pakować TDI do Matiza? W dodatku tak nędzne jak 1.4? Dynamika nie będzie wiele większa, bo silnik słaby, spalanie zbliżone, masa pojazdu się zwiększy, a kłopotów z przełożeniem niemieckiego silnika do koreańskiego opakowania całe mnóstwo. Sporo problemów i wydatków sprawia swap w Seicento z np. 0.9 na 1.2 lub 1.4 od Fiata, a to przecież ta sama marka. Co dopiero tak różne "światy" jak TDI i Matiz.
 • #6
  Jarosx9
  Level 35  
  mjonczyk wrote:
  . Sporo problemów i wydatków sprawia swap w Seicento z np. 0.9 na 1.2

  To akurat zły przykład, bo ja tam nie widzę problemów, ale ogólnie z resztą posta można się zgodzić czyli podsumowując wszystko: teoretycznie DA SIĘ ale finansowo jest to nieuzasadnione.
 • #7
  User removed account
  User removed account  
 • #8
  cirrostrato
  Level 37  
  darian25 wrote:
  W Holandii firma wsadziła do Matiza V8 ( 550kM) można na youtubie obejżeć ile przeróbek poszło jest też opis ile godzin pracy trzeba było,ale da się!!!
  No przecież wszyscy twierdzą, że da się ale nie piszą ile trzeba dać...