Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podtrzymanie bateryjne do zegara NIXIE AVT-5145.

21 Paź 2009 20:57 4509 15
  • Poziom 10  
    Witam, jestem na etapie kończenia mojego pierwszego zegara na lampach NIXIE, układ zegara to projekt z czasopisma EDW 9/2008 pod numerem 5145, wszystko jest ok i będzie on zasilany bezpośrednio z sieci, lecz nie posiada on podtrzymania bateryjnego,co w użytkowaniu przy braku w dostawie napięcia będzie skutkowało każdorazową potrzebą ustawiana zegara. Jest on zbudowany z tych scalaków :CD4017, CD4013, CD4060, UCY7400. Proszę więc o pomoc jak i porady jak zbudować podtrzymanie bateryjne, które podczas pracy by się doładowywały ,chciałbym jednak aby był to układ bez transformatora oraz z tego co mi wiadomo to aby podtrzymać te scalaki potrzebuje 4,8 V DC. Proszę o porady. Pozdrawiam.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Admin grupy audio
    Nie EdW, tylko EP 9/2008 - to tak dla uściślenia.
    Niestety, AVT zaprzestało publikacji schematów na stronie www. Tak "na oko" mogę powiedzieć, że na pewno podtrzymać trzeba pracę CD4060 i CD4017, nie wiem jaką funkcję pełnią pozostałe układy.
    Najlepiej byłoby podtrzymać pracę całej logiki zegara zasilając układy poprzez diodę z baterii. Problem w tym, że 7400 wymaga napięcia 5V +/- 0.5V i nie bardzo widzę jakąś baterię, która dawałaby odpowiednie napięcie.
    Bez schematu za wiele nie da się doradzić.
  • Poziom 10  
    Zgadza się to projekt z EP,mój błąd. Zamieszczam schemat ideowy i jeśli mógłbyś mi coś podpowiedzieć doradzić to będę bardzo wdzięczny, a co do baterii to zamiast 1 chciałem zastosować 4 akumulatorki każdy po 1,2V. Dzięki za uwagę i czekam na odpowiedź,:D
  • Pomocny post
    Admin grupy audio
    Musiałbyś podać przez diodę zasilanie z baterii do punktów +VA i +VB. Problem w tym, że układ UCY7400 pracuje w zakresie od 4.75V do 5.25V, zatem 4 akumulatorki po 1.2V + spadek napięcia na diodzie (min 0.3V dla diod schottkiego) nie pozwalają nam uzyskać minimalnego wymaganego napięcia - 4.75V. Wyjściem może być zastosowanie układu 74HC00, 4 ogniw jednorazowych 1.5V i zwykłej diody krzemowej o spadku napięcia 0.7V. Wtedy z 4 ogniw uzyskamy 6V, a po diodzie ok. 5.3V.
    Według noty katalogowej NXP (odłam Philips), układy serii HC pracują od 2 do 6V:
    http://www.nxp.com/acrobat_download/datasheets/74HC_HCT00_3.pdf
    Tu znów pojawia się problem - napięcie zasilające układ to 5.1V, 200mV różnicy pomiędzy zasilaniem bateryjnym, a sieciowym spowoduje przepływ niewielkiego prądu z baterii i szybkie jej rozładowanie. Myślę, że problem można rozwiązać wymieniając diody zenera DZ1 i DZ2 na diody o napięciu 6.2V i w szereg z zasilaniem +VA i +VB włączyć zwykłe diody prostownicze (tak jak dla baterii). Pozwoli to na uzyskanie napięcia ok 5.6V z zasilacza, co powinno wystarczyć do zablokowania przepływu prądu z baterii podczas gdy układ zasilany jest z sieci. Oczywiście należy pamiętać o wymianie 7400 na wersję HC.
    Stosowanie jakichkolwiek stabilizatorów napięcia nie wchodzi w grę ze względu na znaczny pobór prądu (baterie starczyłyby na kilka dni).

Komplet ogniw alkalicznych powinien starczyć na dość długo, zważywszy na to że ponad 90% czasu układ będzie pracował przy zasilaniu sieciowym, zatem nie będzie pobierał prądu z baterii.
  • Poziom 10  
    Dzięki za zainteresowanie, ale jestem początkujący i czy nie mógłbyś narysować tego układziku w postaci ideowej nawet odręcznie to dużo by mi pomogło.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 10  
    Te diody to maja być prostownicze te co w szereg, i jakie mają mieć parametry bo te Zenera to rozumiem,że wystarczy wymienić,tak?? No gdzie w takim układzie podłączyć akumulatorki?? pod te prostownicze??
  • Pomocny post
    Admin grupy audio
    Diody mogą być np. 1N4007, potrzebujesz cztery i łączysz tak:
    Jedna para - łączysz razem katody i podajesz tam gdzie idzie zasilanie +VA w układ (trzeba będzie pewnie przeciąć ścieżki). Anody jednej diody podłączasz do baterii (nie akumulatora - za małe napięcie, chyba że dasz 5 sztuk), a anodę drugiej diody podłączasz do + kondensatora C1.
    Z drugą parą diod postępujesz identycznie - łączysz razem katody i podłączasz do +VB, anodę jednej diody do + kondensatora C3, a anodę drugiej diody podłączasz do akumulatora (łączysz z anodą diody idącej z akumulatora do +VA).

Pamiętaj o tym, że musisz przeciąć oryginalne ścieżki prowadzące zasilanie +5.1V.
    Pamiętaj także, że po takiej operacji nie wolno Ci dotykać akumulatorów podczas gdy zegar włączony jest do sieci - grozi to porażeniem prądem.
    W przypadku użycia ogniw alkalicznych nie powinno to być problemem, raz na rok możesz przecież wyłączyć zegar w celu wymiany ogniw i ustawić godzinę od nowa.

Trochę zamotałem, ale mam nadzieję, że zrozumiesz.
  • Poziom 10  
    Ok, to wszystko rozumiem, tylko co z tymi Zenera, zostają czy zmienić na 6,2V?? No i jakie polecasz te baterie/akumulatory na daną parę diod?? Jeszcze jedno czy te diody mogą być 1N4148, bo tych posiadam sporo??
  • Pomocny post
    Admin grupy audio
    Diody zenera muszą zostać wymienione na 6.2V - inaczej podczas pracy z sieci prąd będzie pobierany także z baterii.
    Diody 1N4148 mogą być trochę za słabe (tylko 100mA If), dla bezpieczeństwa dałbym jednak 1N4001 albo 1N4007.

Nie bardzo rozumiem ostatnie pytanie - jak to na jedną parę diod? Przecież bateria będzie tylko jedna (a nie dwie) i z powodzeniem wystarczą tu 4 ogniwa alkaliczne np. typu AA. Akumulatory odpadają ze względu na zbyt niskie napięcie (1.2V) oraz dość duże samorozładowanie.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    Jeszce innym rozwiązaniem może być zastąpienie bramek TTL układem CMOS (np.4011) - nie bardzo wiem, dlaczego autor układu ich nie użył.
    Układy te mają jednak inny rozkład wyprowadzeń :!:
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Ok,tylko którą anodę podłączyć na (+) baterii, a którą na (-) czyli gdzie anoda z C1, a gdzie z C3?? Tak to wszystko już wiem tylko ten mały dylemacik, chyba że to bez różnicy?
  • Admin grupy audio
    Źle zrozumiałeś, ma to być zrobione tak:

Po lewej stronie - zasilacz, po prawej - układ. Tak jak pisałem, trzeba przy zasilaczu przeciąć ścieżki od napięć VA i VB i zastąpić je układem ze schematu powyżej.

:arrow: prezeswal
    Rzeczywiście, aż się prosi by tutaj zastosować 4011. Może wybór 7400 był podyktowany jego układem wyprowadzeń (udało się zrobić prostszą płytkę).
  • Poziom 10  
    Czyli powyższy układ mam wstawić zaraz za zasilaczem, przerwać ścieżki i podłączyć prawą część do VA i VB, zgadza się??
  • Poziom 10  
    Ok, w takim razie bardzo Ci dziękuje, bez twojej pomocy nie dał bym sobie rady. Pozdrawiam