Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mobilka na dachu budynku a długość kabla?

jakintos 21 Oct 2009 22:45 7397 35
    jakintos
    Level 13  
    Witam.

Mam pytanie, mam na dachu mobilkę i kabel o długości 44 metrów RG58, około 7 metrów kabla mam za dużo, czy ktoś może mi podpowiedzieć o ile muszę skrócić kabel żeby było dobrze? :D . Proszę tylko mi nie mówić o mierniku SWR lub że kabel RG58 jest do niczego.
    Na wyspie nic takiego nie znajdę.

Jeszcze jedno pytanko.
    Mam niestety łączenie kabla na 22metrach, czy jak znajdę gdzieś ferryt na kable to pomoże? Jeśli tak to jak go założyć w którym miejscu, czy na samym zaizolowanym łączeniu i ile sztuk?

Pozdrawiam
    green33

Level 31  
    Niestety wydaje mi się, że nikt kto posiada minimum wiedzy zakresu radioelektroniki nie odważny Ci się odpowiedzieć na pierwsze pytanie. Kabel skraca się tyle ile trzeba... tak, żeby się nie plątał pod biurkiem a jednocześnie wystarczyło go do radiotelefonu - ja tak robię od lat i jestem zadowolony. Ale bez posiadania reflektometru nie jesteś w stanie stwierdzić nic o swojej instalacji antenowej... ale miałem o tym nie wspominać.

Więc bez reflektometru rżnij RG58 ile Ci trzeba i udaj się do najbliższej świątyni (obojętnie jakiej religii) i daj na mszę ...

Natomiast pytanie o ferryt jest dla mnie zagadką... w jakim celu chcesz stosować ferryt ? w prawidłowo wykonanym połączeniu linii koncentrycznej (i prawidłowo promieniującej antenie) ferryt nic nie zrobi. akurat dlaczego ma być na miejscu łączenia ?

nawet nie mając złącz można połączyć kabel koncentryczny w miarę poprawnie - wystarczy izolacja...

marcin
    PLEXI
    Level 24  
    Ja się odważę :)

Kolega ma tak zrobione , długość kabla u niego to około 10 m, antena PRESIDENT Missouri , na początku nie mógł wystroic SWR, ale wpadł na genialny pomysł i wyciął z blachy ocynkowanej arkusz o wymiarach metr na metr , antenkę zamocował na środku owej blachy , SWR 1.1 , na podstawie.

Dodam , że dach jest płaski , pokryty papą.

Nie na temat.
    Regulamin pkt. 8.4 . [SP5ANJ]
    green33

Level 31  
    a jak Twoja odpowiedz ma się do pytania na górze wątku ? Jakoś nie widzę związku. Dajesz przykład z 27 Mhz, a czy pytający napisał,że to pasmo CB. Nawet jak CB to odpowiadasz na pytanie które nie padło.

marcin
    jakintos
    Level 13  
    Przepraszam, zapomniałem napisać, chodzi o CB radio.
    Co do ferytu to słyszałem że pomaga nawet na dobrze podłączonych antenach, jakby poprawia sygnał i nie zakłóca TV. Ale może się mylę.
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    jakintos wrote:
    Przepraszam, zapomniałem napisać, chodzi o CB radio.

Chyba chodzi o antenę na CB. :!:
    Quote:
    Mobilka na dachu

Quote:
    chodzi o CB radio

To tak jakbyś Radio w paśmie CB miał na Dachu. :D

Quote:
    Co do ferytu to słyszałem że pomaga nawet na dobrze podłączonych antenach, jakby poprawia sygnał i nie zakłóca TV. Ale może się mylę.

Tak tu się mylisz.

Jednak przychodzi mi tu na myśl jakość "fachowości" i operatorstwa (umiejętność odbioru-nadawania) w danych krajach.
    Na liście najgorzej pracujących na radiach i posiadających szczątkowe doświadczenia w tym co robią, parę lat temu były kraje z Ameryki Południowej po nich Chińczycy i Rosjanie.
    Teraz pierwszymi na liście nieudaczników są Włosi .
    Widzę, że Ty pochodzisz z Wrocławia i Santorini (chyba we Włoszech) i przejmujesz od tych Italiano - bardzo złe nawyki radiowe - .

Pozdrawiam.
    jakintos
    Level 13  
    Tak , chciałem odpowiedzieć greenowi33, mówiąc o radiu CB miałem na myśli pasmo CB.
    I fajnie by było jakby ktoś mi powiedział ile tego kabla mogą skrócić, tylko że nie wiem czy mogę skrócić o 3metry czy o 5metrów.
    Z tego co znalazłem to nie ma znaczenia, po prostu chciałem się upewnić.

I nie wiem dlaczego piszesz SP5ANJ że przejmuję złe nawyki, jeszcze nic złego nie zrobiłem.

PS. Italiano rzeczywiście się nie patyczkują na częstotliwości CB, walą takie powery że ich słychać wszędzie.
    Ja pochodzę z Grecji, CB w Grecji jest prawie na wymarciu, nie ma kogo się poradzić.
    Ogólnie krótkofalarstwo jest w miarę rozwinięte.

Pozdrawiam
    sp5wcx
    Level 33  
    Rdzenie ferrytowe zakładane na kabel tłumią prądy asymetrii które mogą pojawić się w kablu (kabel zaczyna promieniować zamiast tylko przesyłać energię w.cz.). Prądy te nie powinny płynąć w dobrze wykonanych instalacjach antenowych.
    c2h5oh
    Moderator
    sp5wcx wrote:
    Rdzenie ferrytowe zakładane na kabel tłumią prądy asymetrii które mogą pojawić się w kablu (kabel zaczyna promieniować zamiast tylko przesyłać energię w.cz.)...

Dodam, że założenie jednego pierścionka nie ma sensu.
    Stosuje się za zwyczaj 10 - 20 pierścionków o odpowiedniej przenikalności magnetycznej. Dobrze sobie radzą pierścionki stosowane w zasilaczach komputerowych.
    sq9xxx
    Level 10  
    Ja osobiście nie stroiłem kabla . Antenę przykręciłem do metalowego Komina i SWR jest idealny 1.1
    green33

Level 31  
    Kabla się nie stroi .. to przykre,

marcin
    lekki07
    Level 10  
    Długość kabla ma znaczenie. Zanim zabrałem sie za wymianę kabla w mojej antence (President ML145) dużo czytałem i najbardziej przekonywała mnie teoria, że jeżeli antena jest dostrojona to długość kabla nie ma znaczenia. Z takim nastawieniem podszedłem do wymiany. Kupiłem kabel H155 i przyciąłem na długość 4,55 m (pozostawiłem 8 cm zapasu). Po podłączeniu do radyjka moja SWR-ka pokazywała ciągle ten sam wynik - ok 0,2W mocy powracającej. Regulacja nie dawała żadnych rezultatów więc postanowiłem skrócić kabelek (o te 8 cm), zamontować na swoim miejscu i ponownie dokonać pomiaru. I wtedy wszystko zaczęło działać jak w zegarku. Bardzo szybko dostroiłem antenkę - SWR=1.
    Panowie, jak się zadba o odpowiednią długość kabla można idealnie dostroić antenę.
    Dlaczego akurat 4,47m? Otóż jest to połowa długości fali pomnożona przez współczynnik skrócenia - dla tego kabelka wynosi 0,81. Współczynnik skrócenia dla RG58 wynosi 0,66 i w takim przypadku kabel musi mieć 3,64 m.
    Jeszcze jedno. Ja do tego wniosku doszedłem po pierwszej wymianie kabla i dlatego krew mnie zalewa jak słyszę, jak ci wszyscy specjaliści od CB Radia opowiadają bajki z zaczarowanego lasu.
    Pozdrawiam wszystkich użytkowników CB.
    Maciej

PS. Przy długich kablach naprawdę warto wydać trochę więcej i kupić kabel o mniejszym tłumieniu no i pomiar długości jest utrudniony dlatego warto uciąć dłuższy i skracać po centymetrze.
    lukashb
    Level 39  
    lekki07 wrote:
    Bardzo szybko dostroiłem antenkę - SWR=1
    Dziwne, bo z tego co wiem, to nie da się uzyskać SWR 1.0 przy normalnych warunkach, 1,1 jest ciężko ale się da, 1,2 i w górę prosto, ale 1,0 to nie, ponieważ oznaczalo by to, że masz antenę idealną, a takiej niema :). Pozdrawiam
    Olek II
    Moderator
    Lekki07, a mnie krew zalewa, jak czytam takie głupoty o strojeniu kabla. To są brednie!!!. Pomyśl zanim następnym razem będziesz pisał takie głupoty. Jeśli według Ciebie skracanie kabla po 1 cm robi różnicę, to po zestrojeniu kabla wyjmujesz z układu miernik z kablem (od strony radia), to jest ok 30 cm skrócona linia. To jakim cudem ten układ będzie dalej zestrojony??. Miało by to sens jedynie pod warunkiem pozostawienia na zawsze miernika w układzie. Pomyśl i nie pisz bzdur!!.
    lekki07
    Level 10  
    Panowie, nie chcecie to nie wierzcie, nie dbam o to żeby Was przekonać. Chce ktoś twierdzić, że to bzdura niech więc tak twierdzi. Co do SWR-a to tydzień temu kupiłem DF2464 i w czasie pomiaru wskazówka od mocy sygnału powracającego nawet nie drgnęła - oczywiście po dostrojeniu.
    Początkowo też byłem przekonany, że to bzdura ale sam się przekonałem że tak nie jest. I jeszcze jedna uwaga. To nie są teoretyczne rozważania, tylko stwierdzone fakty.
    A piszę to wszystko nie żeby się popisywać tylko podzielić się własnymi doświadczeniami.
    Sami spróbujcie czy łatwiej dostroić antenę no odpowiednio przyciętym kablu, czy na kablu o dowolnej długości.
    Pozdrawiam tych wierzących i niewierzących.
    Maciej
    PS Co do wyjęcia kabla łączącego radyjko z reflektometrem. Tak, linia będzie dalej zestrojona dlatego że miernik mierzy siłę sygnału przechodzącego przez miernik do anteny i powracającego z linii (kbel + antena) do radyjka i na tej podstawie oblicza (właściwiej jest napisać wskazuje ) SWR. Właściwie można powiedzieć, że miernik SWR bierze tylko pod uwagę to co jest za nim.
    SWR to tosamo co WFS czy współczynnik fali stojącej czyli tej odbitej od niedopasowanego złącza do nadajnika.
    Tu znajdziecie podstawy tej teorii:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Wsp%C3%B3%C5%82czynnik_fali_stoj%C4%85cej
    SP5IT
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Pitolicie Hipolicie :)
    Tak się zmienia SWR przy różnych długościach przewodu.
    Mobilka na dachu budynku a długość kabla?
    Dziękuję sq5obu za screenshota.
    Michał
    jakintos
    Level 13  
    A mam jeszcze pytanie odbiegające trochę od tego tematu.
    Miernik SWR będe miał dopiero za miesiąc i nie mam jak to sprawdzić ale może ktoś się spotkał z podobnym problemem.
    Mianowicie tak jak pisałem mobilkę CB mam na dachu budynku lekko podrasowaną przeciwwagami, taką samą mobilke i radio mam w samochodzie (drugi komplet).
    Gdy ja nadaję z samochodu, moja żona słyszy mnie w domu prawie idealnie, gdy ona mówi to ja słyszę z małymi zakłóceniami.
    Tak samo się ma ma na granicy słyszalności, w domu jeszcze mnie słyszą w samochodzie już nie.
    Czy ktoś wie którą antenę mam do poprawienia w domu, czy w samochodzie?

Pozdrowienia
    B1tL4n
    Level 13  
    W domu antene musisz dostroić

Moderated By c2h5oh:

Regulamin punkt 12.
    Nie pisz bzdur. Anten nie stroi się w domu.

Olek II
    Moderator
    jakintos wrote:

Mianowicie tak jak pisałem mobilkę CB mam na dachu budynku lekko podrasowaną przeciwwagami,
    Czy ktoś wie którą antenę mam do poprawienia w domu, czy w samochodzie?

Witam, co masz na myśli "rasowania" anteny przeciwwagami?. Jakie to anteny? ile przewodu i jaki masz w instalacji domowej?. Też mi się wydaje że trzeba poprawić strojenie anteny w domu, lub inaczej instalacji domowej. Pozdrawiam.
    jozefg
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Kolejna dyskusja o "strzyżeniu" fidera... :cry:

1. Instalacja na dachu anteny samochodowej jest nieporozumieniem, lepiej kupić tanią GP½ i spokój.
    2. Normalna antena ma na podstawie 50Ω, czyli niemal wszystkie stacjonarne i część samochodowych, tych droższych. Przy takich antenach instaluje się kabel takiej długości jak potrzeba, przy dłuższym kablu rosną tylko straty al dopasowanie się nie zmienia.
    3. Stroi się zawsze antenę a nie kabel.
    4. Kablem stroi się anteny co do których producent przewidział taką metodę dopasowania - czyli niektóre tanie anteny samochodowe i na łódkach.
    5. Teoretycznie (i praktycznie) daje się zestroić anteną kablem na dachu budynku ale powoduje to takie zakłócenia w radiofonii i TV w okolicy że nie radzę tego robić.
    jakintos
    Level 13  
    Po pierwsze zamontowałem to co mam, żadnych innych anten nie ma możliwości kupienia na wyspie.
    Po drugie ledwo co wyprosiłem właściciela budynku o pozwolenie założenia małej mało widocznej anteny.
    Po trzecie jeśli będą zakłócenia (sprawdzę) to jedynie dwa lub trzy razy dziennie.

Olek II pytał o te anteny są to zwykłe małe magnesówki z kompletu od ręczniaka Uniden Pro 310 i 44metrów kabla RG-58.
    Całość traktuję jako zabawę i jako eksperyment.

Pozdrawiam wszystkich
    sp5xyz
    Level 1  
    c2h5oh wrote:
    Regulamin punkt 12.
    Nie pisz bzdur. Anten nie stroi się w domu.

Ostatnio pobudowałem dwie anteny typu Yagi-Uda na UKF i zestroiłem je w domu. Po przeniesieniu na dach nie zauważyłem pogorszenia SWR.

Moderated By c2h5oh:

Regulamin punkt 8.4 i 10.2
    Chyba nie doczytałeś, ale temat dotyczy anten CB a nie "Yagi-Uda na UKF" ...
    O antenach "Yagi-Uda na UKF" wypowiesz się w tematach dotyczących takich anten.
    Nie mieszaj autorowi tematu (i innym czytającym) w głowie.
    Proszę trzymać się tematu.

lekki07
    Level 10  
    jozefg wrote:
    Kolejna dyskusja o "strzyżeniu" fidera... :cry:

1. Instalacja na dachu anteny samochodowej jest nieporozumieniem, lepiej kupić tanią GP½ i spokój.
    2. Normalna antena ma na podstawie 50Ω, czyli niemal wszystkie stacjonarne i część samochodowych, tych droższych. Przy takich antenach instaluje się kabel takiej długości jak potrzeba, przy dłuższym kablu rosną tylko straty al dopasowanie się nie zmienia.
    3. Stroi się zawsze antenę a nie kabel.
    4. Kablem stroi się anteny co do których producent przewidział taką metodę dopasowania - czyli niektóre tanie anteny samochodowe i na łódkach.
    5. Teoretycznie (i praktycznie) daje się zestroić anteną kablem na dachu budynku ale powoduje to takie zakłócenia w radiofonii i TV w okolicy że nie radzę tego robić.

P. 4 idealnie pasuje do anteny President Florida. Kabel GR58 o długości niecałych 4 metrów.
    Natomiast p.2 to już tak nie do końca. Wymieniałem kabel w Presidencie ML 145 na magnesie i dopóki nie skróciłem do wyliczonej długości to SWR-ka ciągle pokazywała zbliżony wynik. Czy kolego masz na myśli, że długość kabla powinna nie mieć wpływu na strojenie anteny?
    Pozdrawiam
    Maciej
    Adik
    Level 20  
    Dziwie się tej rozgorzałej dyskusji, powinno się raz na zawsze przyjąć do wiadomości że stroi się antenę a nie kabel, i na tym zakończyć temat.

I to nie jest kwestia wiary lub niewiary , jak to niektórzy myślą, to jest kwestia wiedzy, i o tym każdy wie, a kto nie wie powinien to przyjąć do wiadomości.

I tu powinien być THE END.
    SP8JUX
    jakintos wrote:
    A mam jeszcze pytanie ....
    Gdy ja nadaję z samochodu, moja żona słyszy mnie w domu prawie idealnie, gdy ona mówi to ja słyszę z małymi zakłóceniami.
    Tak samo się ma ma na granicy słyszalności, w domu jeszcze mnie słyszą w samochodzie już nie.
    Pozdrowienia

Zamień miejscami radia, jeśli będziesz miał ten sam problem, to znaczy że w domu masz zły system antenowy, może coś podcina odbiornik? (przetwornica w TV itp).
    Wina może być także po stronie odbiornika w CB - radiu. Dwa identyczne egzemplarze mogą mieć inne czułości. Producenci "dbają" o parametry nadajnika by przeszły homologacje, z odbiornikami jest różnie.
    jozefg wrote:

Nie przesadzaj, przy 4W OUT nie zakłócisz okolicy, te problemy pojawiają się tak gdzieś od ..100W

Adik wrote:
    Dziwie się tej rozgorzałej dyskusji, powinno się raz na zawsze przyjąć do wiadomości że stroi się antenę a nie kabel, ...tu powinien być THE END.

A kto twierdzi, że stroi się kabel? -wypaczasz istotę dyskusji, jednak jego długością można dopasować Tx do ANT i tu jest "...THE END..." sprawdzony w praktyce,
    Marek
    Adik
    Level 20  
    SP8JUX wrote:
    Adik wrote:
    Dziwie się tej rozgorzałej dyskusji, powinno się raz na zawsze przyjąć do wiadomości że stroi się antenę a nie kabel, ...tu powinien być THE END.

A kto twierdzi, że stroi się kabel? -wypaczasz istotę dyskusji, jednak jego długością można dopasować Tx do ANT i tu jest "...THE END..." sprawdzony w praktyce,
    Marek

Pytanie było o długość kabla do anteny, więc odpowiedź powinna być - dowolna długość, taka żeby starczyła od urządzenia do anteny, bez naciągania i bez turlających się zwoi kabla po pokoju, a z powyższych niektórych odpowiedzi widać że nie wszyscy o tym wiedzą.

Jaki ma sens dopasowywanie ( niektórzy nazywają to strojeniem, przycinaniem itp. )długości kabla o odpowiedniej impedancji, w tym wypadku 50ohm, jeżeli TRX i antena również ma 50ohm.
    SP8JUX
    lekki07 wrote:
    .... Właściwie można powiedzieć, że miernik SWR bierze tylko pod uwagę to co jest za nim.
    SWR to to samo co WFS czy współczynnik fali stojącej czyli tej odbitej od niedopasowanego złącza do nadajnika.
    - absolutnie nie można tak powiedzieć, jeśli ktoś mierzy swr to w każdym punkcie fidera winien być jednakowy. Innymi słowy, na początku, na końcu i w dowolnie przeciętym miejscu kabla antenowego ma być (wg. teorii) jednakowy.
    lekki07 wrote:
    - tylko teorii...
    Marek

Dodano po 8 [minuty]:

Adik wrote:

Jaki ma sens dopasowywanie ( niektórzy nazywają to strojeniem, przycinaniem itp. )długości kabla o odpowiedniej impedancji, w tym wypadku 50ohm, jeżeli TRX i antena również ma 50ohm.

A no taki, że:
    -radio nie ma dokładnie 50Ω na wyjściu,
    -kabel nie ma dokładnie 50Ω,
    -antena nie ma dokładnie 50Ω w swej podstawie,
    Marek
    Adik
    Level 20  
    SP8JUX wrote:
    Nie przesadzaj, przy 4W OUT nie zakłócisz okolicy, te problemy pojawiają się tak gdzieś od ..100W

No tu kolega troszkę przesadził, szczególnie z tym że te problemy pojawiają się tak gdzieś od ..100W, przy 4W można również umilić życie sąsiadom.

Dodano po 5 [minuty]:

SP8JUX wrote:
    Adik wrote:

A no taki, że:
    Marek

Tak tu się z tym zgodzę, ale tolerancje tych impedancji są tak małe że chyba nie mają aż tak znaczącego wpływu na dopasowanie.
    SP8JUX
    Adik wrote:
    ... ale tolerancje tych impedancji są tak małe że chyba nie mają aż tak znaczącego wpływu na dopasowanie.
    tu się mylisz, szczególnie anteny, kol. JOZEFG wyraźnie napisał, że tylko "...niektóre anteny..." mają te teoretyczne 50Ω, większość samochodówek jest tak skonstruowana, że stroi się "ładnie" wraz z odcinkiem 25cm kabla radio - reflektometr, a są i takie egzemplarze, że przy urwanej środkowej żyle w podstawie anteny na swr-miarce pokazują jedność.
    Jeśli komuś 4W na 27MHz coś zakłóca, to żadne strojenie anteny nic nie pomoże, jeśli sąsiad ma zakłócenia np. w domofonie, to niech pokaże kwity jakie warunki spełnia jego sprzęt,
    Marek
    lekki07
    Level 10  
    SP8JUX wrote:
    lekki07 wrote:
    .... Właściwie można powiedzieć, że miernik SWR bierze tylko pod uwagę to co jest za nim.
    SWR to to samo co WFS czy współczynnik fali stojącej czyli tej odbitej od niedopasowanego złącza do nadajnika.
    - absolutnie nie można tak powiedzieć, jeśli ktoś mierzy swr to w każdym punkcie fidera winien być jednakowy. Innymi słowy, na początku, na końcu i w dowolnie przeciętym miejscu kabla antenowego ma być (wg. teorii) jednakowy.
    lekki07 wrote:
    - tylko teorii...
    Marek

Dodano po 8 [minuty]:

Adik wrote:

A no taki, że:
    Marek

Nie do końca kolego. Jeżeli przyjrzymy się układowi radio-kabel-antena, to masz rację, że w każdym miejscu kabla SWR będzie miał taką samą wartość. Natomiast jeżeli wepniemy gdzieś w kabel SWR-kę, to sprawa się komplikuje dlatego że reflektometr wyznacza SWR na podstawie sygnału wysłanego do obwodu kabel-antena i z niego powracajęcego. Zakładając, że moc sygnału wysłanego do obwodu jest stała to poziom SWR kształtuje nam to, co z obwodu powraca a tak naprawdę to co się odbija na złączach o różnej impedancji czyli kabel - antena. Jeżeli niedotykamy anteny a rozważamy tylko zmianę długości kabla to powstaje pytanie (zadane na samym początku) - czy długość kabla ma wpływ na jego impedancję dla określonej częstotliwości. Nie wiem co mówi teoria ale po tym co doświadczyłem wiem, że odpowiednio docięty kabel pozwolił mi prawie idealnie (bo idealnie to chyba faktycznie się nie da) dostroić antenę. Dodam jeszcze tylko, że wcześniej tak dobrze dostrojoną antenę widziałem w sytuacji, gdy kabel był oryginalny od tej anteny. To są moje spostrzeżenia. Jeżeli masz ochotę to pobaw się z różnymi długościami kabla z rozstrojoną anteną. Chętnie posłucham co Ci wyjdzie.
    Pozdrawiam
    MW

www.wisnet.pl
    www.aga-t.pl