Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Texa Poland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ do pomiaru przemieszczenia liniowego

21 Paź 2009 22:48 4426 7
  • Poziom 2  
    Witam

Mam stanowisko do pomiaru przesunięć liniowych przy pomocy induktosyna. Informacja o aktualnym położeniu jest wyświetlana na Uniwersalnym Elektronicznym Wskaźniku Położenia EWP-1 na 7 cyfrowym wyświetlaczu.
    Położenie jest zadawane ręcznie przy pomocy nakrętki i śruby.

Chciałbym zmodyfikować całe stanowisko aby przesunięcie było realizowane przy pomocy silnika elektrycznego a sterowanie nim było by z komputera. Informacja o położeniu również była by przekazywana do kompa. I tu się zaczynają schody.

1. Ten Elektroniczny Wskaźnik nie ma żadnego wyprowadzenia sygnału, który można by podłączyć do kompa. Czy ktoś z Was miał do czynienia z tym sprzętem i ma może dokumentację tego? Czy nie dało by się podłączyć do czegoś w środku, nie wiem, może licznika? Zaglądałem do środka i jest jakiś licznik na UCY74192.
    Załączam schemat blokowy całego układu pomiarowego.

2. Co było by potrzebne żeby wprowadzić ten sygnał do komputera? I przez jaki port lepiej: LPT czy RS232?

Na razie tyle chciałbym wiedzieć bo jeśli to jest niemożliwe to nici z projektu:]
    Jeśli będzie trzeba to podam więcej szczegółów.
    Pozdrawiam.
  • Texa Poland
  • Poziom 14  
    Cześć
    Podaj zakres pomiarowy przemiesczeń jakie mierzysz oraz dokładność pomiaową jaką wymaga aplikacja.
    Myślę że można wyciągnąć sygnał proporcjonalny do przemieszczenia z tego urządzenia, przetworzyć go na wartość metryczną oraz przesłać do PC po RS232.
    Mam zrealizowanych kilka aplikacji tego typu .
    667688885, info(malpa)visionsys.pl
    Pozdrawiam
  • Texa Poland
  • Poziom 2  
    Zakres pomiarowy 150mm a dokładność spokojnie wystarczy 10 mikrometrów
    Czy jest tam gdzieś sygnał proporcjonalny to nie wiem. Właśnie znalazłem i jutro dopisze kilka dodatkowych informacji w jaki sposób jest tam zamieniany sygnał z czujnika na wartość położenia.
  • Poziom 14  
    Konwersja sygnału przetwornika na wielkość drogi jest dosyć złożona i polega na zliczani zdażeń związanych z przesunięciami fazowymi sygnałów i ma charakter incrementalny. Nie występuje więc chwilowy sygnał o rzeczywistej pozycji elementu ruchomego.
    Ciekaw jestem :
    - jak ma pracować stanowisko pomiarowe /pomiar statyczny czy ciągły/
    - jaka jest dynamika przemieszczenia i czy ma znaczenie
    Fajnie bybłoby jeżeli napisałbyś jak urządzenie ma działać.
    Pozdrawiam
  • Poziom 2  
    A więc to co znalazłem na temat przetwarzania sygnału (oznaczenia zgodne z oznaczeniami na schemacie z pierwszego postu).

Do pomiaru położenia wykorzystuje się cykliczną zmianę indukcyjności wzajemnej uzwojeń występującą przy przemieszczaniu suwaka względem listwy.
    Układ elektroniczny EWP-1 składa się z trzech pakietów:
    -układu pomiarowego do czujników indukcyjnych UPPI,
    -uniwersalnego rejestru położenia URP,
    -układu wpisu i wyświetlania UWW
    oraz zasilacza impulsowego +5V i przetwornicy +5V --> +/-12V.
    Układ pomiarowy UPPI dostarcza napięci sin i cos zasilające induktosyn.
    Są to napięcia prostokątne o częstotliwości 2,5MHz i amplitudzie ok.6V, przesunięte względem siebie o 90 st. Z przetwornika pomiarowego odbierany jest sygnał zwrotny PS o dużej zawartości wyższych harmonicznych, filtrowanych przez dolnoprzepustowy filtr aktywny i przekształcany w impuls prostokątny w przerzutniku Sohmitta.
    Zmiany fazy sygnału zwrotnego z przetwornika pomiarowego, które odpowiadają zmianom położenia są przekształcane na przyrosty położenia i przekazywane do pakietu URP w postaci sygnałów MP i ZNP.
    Sygnał ZNP przekazuje informację o znaku przyrostu położenia a sygnał MP przyjmuje wysoki stan wtedy gdy pakiet URP ma zliczyć przyrosty położenia. Proces zliczania przyrostów położenia jest synchronizowany sygnałem zegarowym o częstotliwości 5MHz. Sygnał zegarowy synchronizuje wszystkie operacje logiczne na pakietach UPJ i URP. Pakiet UWW steruje wyświetlaniem położenia i zapisem bazy pomiarowej z nastawnika dziesiętnego do rejestru położenia na pakiecie URP.
    Niezależny generator i licznik wytwarza sygnały A0, A1, A2 adresując cyklicznie kolejne dekady rejestru położenia URP. Podczas wyświetlania wartości dekad przesyłane są po liniach D1, D2, D3, D4 z pakietu URP do UWW.

I teraz tak się zastanawiam czy można by wyprowadzić sygnały MP i ZNP i je przesyłać do PC a tam już programowo zliczać impulsy i przeliczać na położenie. Tylko trzeba by chyba złożyć jakiś układ który zamieniał by te sygnały na możliwe do przesłania przez RS. Co o tym myślicie?

Gdybym miał ten sygnał o położeniu wprowadzony do PC to reszta już by poszła łatwiej (konstrukcja, okablowanie, aplikacja).

Jeśli chodzi o urządzenie to ma ono prezentować przykładowe wykorzystanie induktosyna do pozycjonowania. W PC byłby program do zadawania jakichś sekwencji przesunięć ( ileś mm w lewo w prawo itd.) Coś na styl obrabiarek. Przesunięcie realizowane przy pomocy silnika napędzającego śrubę. Dokładność i prędkość nie musi być duża, chodzi głównie o pokazanie idei.

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Witaj.
    Rzeczywiście. Można prechwyciść sygnały MP i ZNP . Myślę,że są w standardzie TTL.
    Należałoby je monitorować. Ograniczeniem jest częstotliwość sygnału ZNP. Wynika ona z prędkości przemieszczenia liniowego.
    Aby transmitować dane do PC możesz zastosować mały PLC z szybkimi licznikami np S7-200 Siemensa lub dowolny jaki masz do dyspozycji, posiadający oczywiście szeregowy port komunikacyjny. W przypadku s7-200 ramkę komunikacyjną formujesz dowolnie wg. potrzeb w trybie freęport. Sterownik ten może sterować napędem suportu..
    Obecnie robi się to przez serva i enkodery w pętli sprzężenia zwrotnego. Ruch suportu musi mieć swoją dynamikę determinowaną przez tzw rampy.
    Według mnie PC jest tu zbędne. Wystarczyłoby dodać panel operatorski , którym mógłbyś zadawać profile ruchu bądź deklarować drogę do przejazdu oraz deklarować tryby pracy / automatyczną lub manualną /
    Dodatkowo konrtolowałbyś klawisz bazowania oraz limity maszyny.
    Jeszcze jedna przeszkoda to konwersja sygnałów TTL na poziom +24VD /bo taki typowo obsługuje PLC/ Jeeli to tylko pokazówka to załatwisz problem optoizolatorami np http://www.bwhe.pl/pdf/PI6-OC.pdf /
    Jeżeli dokładność nie jest taka ważna to możesz zdjąć sygnał z wybranej dekady licznika.
    Czy to wystarczy
    PZDR

Ps. Stosując PLC i OP pomijasz transmisję do PC .

Dodano po 4 [minuty]:

W maszynach CNC z PC stosowane są kary PCI z wejściami cyfrowymi oraz kary obsługujące enkodery. Komputery te są 2 procesorowe , kw których jeden z procków pełni rolę PLC. Ale to też trochę archaiczne rozwiązanie
    PZDR
  • Poziom 2  
    Niestety sterownika nie posiadam a taki s7-200, nawet używany, to koszt kilkuset zł i do tego moduł liczący. Nie mówiąc o panelu, więc te rozwiązanie odpada.

Pomysł z sygnałem z dekady jest świetny i w zupełności by wystarczył. Pozostało by tylko wybrać z której, ale to już kwestia pożądanej dokładności.

No ale w związku z tym, że ingerencja we wskaźnik EWP-1 wiązała by się z ryzykiem uszkodzenia go, zrezygnuję z tego rozwiązania. Ale powstał inny pomysł, a mianowicie zastosowania drugiego czujnika z transformatorami różnicowymi, który daje napięcie proporcjonalne do przesunięcia a to już jest zdecydowanie łatwiejsze do zamiany na wartość przemieszczenia i przesłania do PC. I na podstawie tych danych napiszę jakąś aplikację sterującą, a wskazanie z induktosyna będzie do porównania/sprawdzenia wyników.

I teraz pytania:
    -czy miałeś do czynienia z taką konwersją sygnału i jak to mniej więcej wygląda w praktyce?
    -czy jest jakaś gotowa przystawka do PC z przetwornikiem A/C czy trzeba by ją zbudować? (nie szukałem jeszcze niczego w necie, ale zaraz to zrobię więc może sobie sam odpowiem;))?

Ps. Dziękuję za odpowiedzi, dzięki nim wiedziałem o czym doczytać i wiele ciekawych rzeczy się dowiedziałem.

Pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    Witaj.
    1 Przetworniki LVDT to transformatorowe przetworniki drogi/więcej informacji znajdziesz na stronie firmy PELTRON z Warszawy/ np przetwornik typu PSX
    2. Pozostaje przetwornik A/C. Możesz wykozystać port LPT i wtedy odpadnie Ci transmisja. Masz do dyspozycji 8bitów co daje na drodze 150mm rozdielczość 0,58mm
    Pozdrawiam

Dodano po 4 [minuty]:

Myślę że znajdziesz jakąś kartę na PCI z przetwornikiem

Dodano po 16 [minuty]:

Zajżyj na stronę cibia.pl przetwornik serii T1000
    Cześć

Dodano po 1 [minuty]:

Przepraszam www.ciba.pl:idea:

Dodano po 1 [minuty]:

http://www.ciba.pl/

Dodano po 17 [minuty]:

Sory
    Z tym LPT trochę się zagalopowałem - to nie ten kierunek transmisji.