Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

TV Grundig MFS 55-4601/8TOP - wyłącza się

21 Oct 2009 22:48 3657 7
  • Level 10  
    Witam
    Telewizor jak w temacie (Chassis K1) nie chciał włączyć się pilotem. Dioda lekko przygasała,wysokie startowało i od razu się wyłączało.Po rozebranie okazało się żę kondensator C651 jest lekko spuchnięty.Mimo że miernik wskazywał prawidłową wartość (100mikro) został wymieniony.Teraz telewizor włącza się normalnie i chodzi prze jakieś 5 minut. Po tym czasie wyłącza się i trzeba go znowu włączyć i tak w kółko.Napięcie na tym kondensatorze podczas normalnej pracy 330V, przy standby 380V. Wyczytałem, że żeby zmniejszyć to napięcie (kondensator jest tylko na 400V) należy wymontować kondensator C644(lub C634) i faktycznie pomogło. Teraz przy pracy 300V na standby 330V, ale objaw z wyłączaniem nie ustąpił. Sprawdzone diody D611 i D621,C652. Po podłączeniu żarówki napięcie +B=131,5V, inne napięcia zgodnie ze schematem.Sprawdzone kondensatory C630 i C631. Model kineskopu AA51ELW032X001. Nie ma go na moim schemacie więc nie wiem czy napięcie +B jest prawidłowe. Na schemacie podane są tylko napięcia do 125V. Zimnych lutów raczej nie ma.Dodam jeszcze że światło żarówki lekko "drży" podczas pracy.Może ktoś miał podobny problem? Proszę o jakąś wskazówkę.

Proszę zmienić tytuł tematu na zgodny z https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php pkt. 11 oraz https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic829876.html
    [@m]
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 21  
    K1 ma bardzo awaryjny procesor, i kto wie czy w nim nie leży problem.
  • Level 10  
    Nie mam pod ręka takiego procesora a chciałbym mieć pewność zanim zabiorę się za jego wymianę.Będę szukał dalej może na cos wpadnę.
  • Level 43  
    Możliwe, że procesor. Tym niemniej na żarówce powinien pracować stabilnie. No chyba, że 100W dałeś, to nie wiem.
    +B może być właściwe. Też nie mam danych dla tego kineskopu ale dla slimów jest między 125 a 136V. Porównaj inne elementy z tabeli to może dojdziesz do jakichś wniosków.

Naprawa zasilacza bez wymiany tych 1N4148 na porządniejsze mija się z celem. Czasem C653/C629 potrafą kaprysić.
  • Level 10  
    Znalazłem ten model kineskopu na serwisówce od chassis K2 i tam było że napięcie +B powinno być 139V. Nie wiem czy tak ma być w tym modelu (w końcu to Chassis K1). Jeśli to prawda to trochę mi brakuje (u mnie 131,5V). Dzisiaj będę szukać dalej.
  • Level 21  
    Jeśli wymiary obrazu masz prawidłowe to napięciem +B się nie przejmuj.
    Odłącz standby od procesora (wymuś włączenie zasilacza) i wtedy obserwuj co się dzieje. Sprawdź czy to nie procesor wyłącza zasilacz, mimo tego ze wszystko jest ok.
  • Level 10  
    Witam Wszystkich
    Po wielu próbach i poszukiwaniach telewizor udało sie naprawić. Problem był banalny (teraz to wiem). Po wymianie kondensatora (100mikro/400V)telewizor włączał się prawidłowo ale po kilku minutach wyłączał się. I tu jest całe sedno sprawy. Mój błąd polegał na tym, że podczas badania (tzn.czy sie wyłączy) nie podpiąłem anteny do głowicy tylko włączałem telewizor i nawet nie patrząc na ekran, zajmowałem się czymś innym czekając na efekty co będzie. Po samoczynnym wyłączeniu telewizora rozpoczynałem poszukiwania usterki. Po sprawdzeniu wielu elementów zrezygnowany włączyłem go ponownie i obserwując ekran czekałem co sie stanie. I tu moje zaskoczenie. Po paru minutach po prawej stronie ekranu pojawiła się ikonka z symbolem anteny i licznikiem odliczającym od 59 sekund w dół. Gdy licznik doszedł do zera telewizor się wyłączył. I to właśnie była ta usterka. Tu wychodzi moje nie obycie z telewizorami marki Grundig. Widocznie ten TV ma zabezpieczenie, że jeśli nie ma anteny w gnieździe i nic sie nie robi pilotem to sie sam wyłączy. Człowiek uczy sie na błędach. Może komuś przyda się ta informacja. Temat zamykam.