Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

transformator 230/12 jaki dobrać?

wu 21 Paź 2009 23:22 6925 11
  • #1 21 Paź 2009 23:22
    wu
    Poziom 2  

witajcie,

mam prośbę o pomoc: mam w domu linie halogenów 12v i transformator elektroniczny 250W i niestety ledwie świeci; zawezwałem mego elektryka i mówi, że nie da się tego poprawić, zaprosiłem innego bardziej fachowego z różnymi miernikami - pomierzył i mówi, że za duża odległość a przewód za cienki, i nic nie da się zrobić....

qrcze, wszystko zamontowane na suficie, kabel pod tynkiem (zwykły taki typowy do instalacji 230v), a na rynku nie ma transformatorów o większej mocy;

mam prośbę poradźcie co zrobić: może da się kilka transformatorów połączyć razem, może inny nietypowy transformator albo coś innego?

Z góry dziękuję za podpowiedź; dodam, że jestem dość słabo zorientowany w sprawie jeśli chodzi o sprawy techniczne; serdecznie pozdrawiam, wu

0 11
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #2 21 Paź 2009 23:32
    35mario1
    Poziom 26  

Jeśli występuje spadek napięcia na linii po wtórnej stronie transformatora to jest on wprost proporcjonalny do długości linii, oraz obciążenia.Wszystko było dobrze gdybyś zasilał jedną żarówkę ale jeśli masz ich więcej to nawet gdy na początku linii zabudujesz trafo z podniesionym wtórnym napięciem i na końcu linii będziesz mieć 12V, to w przypadku spalenia którejś z żarówek nastąpi spadek obciążenia, a w konsekwencji wzrost napięcia na pozostałych żarówkach co zwiększy prawdopodobieństwo przepalenia kolejnych żarówek itd

0
  • #3 21 Paź 2009 23:47
    wu
    Poziom 2  

wielkie dzięki za to wyjaśnienie, rzeczywiście mam tam 5 punktów, co jakiś metr; czyli nic nie da się z tym zrobić.... :( pozdrawiam! (zła wiadomość to też dobra wiadomość)

0
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #4 22 Paź 2009 07:13
    Awdeg
    Poziom 26  

wu napisał:
    wielkie dzięki za to wyjaśnienie, rzeczywiście mam tam 5 punktów, co jakiś metr; czyli nic nie da się z tym zrobić.... :( pozdrawiam! (zła wiadomość to też dobra wiadomość)

Punkty co metr i ledwo halogeny świecą trochę to dziwne bo przy prawidłowej instalacji ,sprawnej przetwornicy powinno być ok. Sprawdź jakiej mocy są halogeny ,i na wszelki wypadek na jakie napięcie,wykręć wszystkie prócz tego najbliższego napisz co jest.

0
  • #5 22 Paź 2009 07:28
    Dexter861
    Poziom 15  

Awdeg napisał:
    wu napisał:

Punkty co metr i ledwo halogeny świecą trochę to dziwne bo przy prawidłowej instalacji ,sprawnej przetwornicy powinno być ok. Sprawdź jakiej mocy są halogeny ,i na wszelki wypadek na jakie napięcie,wykręć wszystkie prócz tego najbliższego napisz co jest.

To nie jest 'troche' dziwne, jak masz taki spadek na 1m
    1. czy halogeny napewno na 12 a nie 230V?
    2. moce halogenów? (sumarycznie nie mogą przekroczyć mocy trafo)
    3. czy napewno są połączone równolegle a nie w szereg? (kto wie kto to łączył)

0
  • #6 22 Paź 2009 07:52
    retrofood
    Moderator

wu napisał:

mam prośbę o pomoc: mam w domu linie halogenów 12v i transformator elektroniczny 250W i niestety ledwie świeci; zawezwałem mego elektryka i mówi, że nie da się tego poprawić, zaprosiłem innego bardziej fachowego z różnymi miernikami - pomierzył i mówi, że za duża odległość a przewód za cienki, i nic nie da się zrobić....

Przy "cienkich" przewodach najlepiej byłoby zastosować trafo pojedyncze (znaczy elektroniczne), do każdej lampy oddzielne (dobrane do mocy), montowane bezpośrednio przy lampie. Nie mamy wtedy zauważalnych spadków napięcia.
    A w ogóle szukanie trafo większego od 250W jest błędne. To trzeba podzielić na części! Małe jest piękne, a gigantomania jest droga.

0
  • Pomocny post
    #7 22 Paź 2009 08:46
    Awdeg
    Poziom 26  

retrofood napisał:
    wu napisał:

Przy "cienkich" przewodach najlepiej byłoby zastosować trafo pojedyncze (znaczy elektroniczne), do każdej lampy oddzielne (dobrane do mocy), montowane bezpośrednio przy lampie. Nie mamy wtedy zauważalnych spadków napięcia.
    A w ogóle szukanie trafo większego od 250W jest błędne. To trzeba podzielić na części! Małe jest piękne, a gigantomania jest droga.

Z całym szacunkiem ale kto do każdego z osobna żarnika halogenowego stosuje niezależny transformator.Przy dużej ilości zasila się je grupami. Przy tej długości przewodów i prawidłowej instalacji nie powinno być żadnych problemów. Oprócz tego co powiedziałem wcześniej to podpowiem jeszcze ,ze przy 5'ciu halogenach po 50W i przetwornicy 250W może w niej nastąpić ograniczenie poprzez układ przeciążeniowy napięcia wyjściowego ponieważ pracuje na granicy wydolności.

0
  • #8 22 Paź 2009 09:26
    retrofood
    Moderator

Awdeg napisał:

Z całym szacunkiem ale kto do każdego z osobna żarnika halogenowego stosuje niezależny transformator.Przy dużej ilości zasila się je grupami. Przy tej długości przewodów i prawidłowej instalacji nie powinno być żadnych problemów.

Zgadzam się, że najczęściej zasila się grupami (2 - 3 szt. na trafo). Tyle, że ja przy lampach 50W już kilka razy na życzenie inwestora montowałem pojedyncze. A było to przeważnie wtedy, kiedy opowiadałem swoje doświadczenia z takimi lampami, a mam ich trochę w domu od paru już lat. I już wymieniałem przewody zasilające, bo po dwóch latach izolacja na nich stwardniała na kamień. Był to po prostu przewód podłej jakości, chociaż niby właściwie dobrany. Teraz niby jest jako tako. A mam tylko po 2 lampy na trafo.

0
  • Pomocny post
    #9 22 Paź 2009 09:49
    allberciq
    Poziom 12  

A jaka jest odległość od transformatora do tych lampek(po kablu oczywiście), jaki to przewód jest(przekrój) czy się coś zmienia jak odłączysz jedną żarówkę?
    Pozdrawiam
    Rafał

0
  • #10 22 Paź 2009 19:30
    wu
    Poziom 2  

Serdeczne dzięki za Wasze opinie!

Zrobiłem eksperyment o jakim mówiliście: wyjąłem jedną żaróweczkę - brak poprawy; dwie - niewielka zmiana, ale jak usunąłem trzy, tzn. zostały tylko dwie najbardziej oddalone - świeciły jak należy!

Mam małe żaróweczki 20W (wszystkie jak trzeba na 12v); ale niestety odległość od transformatorka do pierwszej to jakieś pięć metrów (po kablu), a kabel typowy pod tynkowy stosowany przy instalacjach w budynkach mieszkalnych, pełna miedź średnica jakieś 1 albo 1,1 mm.

Może wstawić jednak transformator 300W toroidalny zamiast elektronicznego 250W (i tak za szafką jest schowany); bo przerabianie wszystkiego przy wykończonej i zamieszkałej chacie to tragedia....

Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za podpowiedź, wu

0
  • Pomocny post
    #11 22 Paź 2009 21:20
    Stary1952
    Poziom 33  

wu napisał:

Zrobiłem eksperyment o jakim mówiliście: wyjąłem jedną żaróweczkę - brak poprawy; dwie - niewielka zmiana, ale jak usunąłem trzy, tzn. zostały tylko dwie najbardziej oddalone - świeciły jak należy!

Mam małe żaróweczki 20W (wszystkie jak trzeba na 12v); ale niestety odległość od transformatorka do pierwszej to jakieś pięć metrów (po kablu), a kabel typowy pod tynkowy stosowany przy instalacjach w budynkach mieszkalnych, pełna miedź średnica jakieś 1 albo 1,1 mm.
    Może wstawić jednak transformator 300W

Witam .
    Wymiana transformatora na większy nic Ci nie pomoże . Masz za mały przekrój przewodu ( duży spadek napięcia na 5 metrach ? ) i bez " demolki " nic nie zrobisz . :cry:
    Jedyne rozsądne rozwiązanie to wymiana halogenów z 12V na 230V , transformator usunąć . :D
    Pozdrawiam .

0
  • #12 23 Paź 2009 16:02
    wu
    Poziom 2  

serdeczne dzięki za pomoc! demolka... :( ohyda.... pozdrawiam, wu

Zamykam.
    [Akrzy]

0