Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak pamięci stacji CB Alan 78 Plus

kukli112 22 Paź 2009 11:10 3252 2
  • #1 22 Paź 2009 11:10
    kukli112
    Poziom 9  

Witam wszystkich forumowiczów.

Mój problem jest na pewno banalny, ale wole się dowiedzieć konkretnie co i jak zrobić.

Posiadam radio CB Alan 78 Plus
    Brak pamięci stacji CB Alan 78 Plus
    (zdjęcie poglądowe przedstawiające moj typ radia z DW M1 i LCR, znalezione w internecie)

Radio ma w sobie pamięć (M1) stacji. Programuje się go za pomocą wybrania kanału, modulacji i przytrzymaniu przez 3-5sek przycisku M1.

Robię jak należy, ale radio nie ma pamięci po wyłączeniu. Podłączone jest do gniazda zapalniczki (wiem ze to nie jest super pomysł, lepiej do aku, ale budowa auta i brak chęci do porządnego i jak najmniej widocznego poprowadzenia kabla mnie powstrzymuje).
    Zasilanie po wyjęciu kluczyka znika, ale... znajomy ma CB radio (nie pamietam ani marki ani modelu) również podłączone do gniazda zapalniczki i po wyjęciu kluczyka i pomimo zaniku zasilania radio zapamiętuje ostatnie ustawienie.

A u mnie... dam zasilanie, przełączę na AM i wybiorę kanał 19. Wyjmę kluczyk, następnie znów podam zasilanie i już jest FM i kanał 9. Znów muszę ustawić AM i dany kanał.
    I na 5sek odłączę zasilanie i już się ustawienie resetuje.
    U znajomego na jakich ustawieniach odłączy, to kiedy załącza (5 sek po, 5minut po, 5h po, 5dni po...) to są takie same.
    Można to jakoś rozwiązać?

0 2
  • #2 22 Paź 2009 11:21
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 22 Paź 2009 14:44
    kukli112
    Poziom 9  

Chodzi o to że mam jakieś tam pojęcie o tym i napięcia u niego w gnieździe zapalniczki po wyjęciu kluczyka nie ma. Skąd wiem? Miernikiem nie mierzyłem, ale po wyjęciu kluczyka radio się wyłącza. Mało tego miałem w to samo gniazdo podłączoną ładowarkę do telefonu i po wyjęciu kluczyka ładowanie się przerywało. Po odłączeniu radia od gniazda i ponownym podłączeniu również ustawienia zostają. Więc nie ma zasilania jako takiego. Podejrzewam że podtrzymywać napięcie może jakaś 'bateryjka' (jak zegar w komputerze) czy może kondensator jakiś ? (ale kondensator przez tydzień by nie trzymał chyba?)

Dodano po 3 [godziny] 16 [minuty]:

doszedłem do wniosku że najlepiej będzie zrobić wewnętrze źródło podtrzymania napięcia dla procesora pamięci.
    Po prostu dam w środek bateryjkę płaską (guzikową) i podłącze do styków (nóżek) procesora pamięci.

I tu rodzi się pytanie... ktoś ma może schemat (albo wie) wykonania tej pamięci? Musze wiedzieć w które miejsca dać zasilanie podtrzymujące i jaki jest obwód el. pamięci z kierunkowością.

Ktoś pomoże?

0