Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Potencjometr nastawny - potrzebny opis

22 Oct 2009 21:10 1925 8
  • Level 9  
    Witam .

Mam pewien problem z potencjometrem nastawnym .

Dostałem w szkole potencjometr nastawny

I muszę go opisać a nie znalazłem o nim zbyt wiele informacji

Ma on 4 zaciski , jak mi wiadomo jeden jest połączony z ślizgaczem tylko który ?
    Jak opisać zaciski tzn, który to który np a,b,c a który to ten połączony z ślizgaczem ?
    Duża litera B oznacza że jest to potencjometr o charakterystyce logarytmicznej ?
    Gdy robiłem pomiary pomiędzy różnymi zaciskami ( łącznie 6 pomiarów) na zaciskach np. A-B po każdym obrocie wychodziła mi ta sama rezystancja 0,8 Ω w jeszcze jednym przypadku wychodziła mi ta sama rezystancja 10,30 K Ω na reszcie zacisków wartość rezystancji malała od 10,30 K Ω do 2,2 Ω oraz wzrastała od 1,7 Ω do 10,30 K Ω

I chyba ostatnie pytanie . Jak zrobić z potencjometru liniowego inny rodzaj potencjometru np. logarytmiczny ?
  • Helpful post
    Level 43  
    Witam,
    DiamondBack wrote:
    Witam.

Mam pewien problem z potencjometrem nastawnym .

Dostałem w szkole potencjometr nastawny

I muszę go opisać a nie znalazłem o nim zbyt wiele informacji
    potencjometr ten - dobrze mi znany - jest produkcji byłego ZSRR, stąd napisy w cyrlicy, a której tam nie bardzo widać.
    Typ: SP5 -22 - o mocy 1W,
    Nominalna rezystancja 10kΩ ±10%

DiamondBack wrote:
    Ma on 4 zaciski , jak mi wiadomo jeden jest połączony z ślizgaczem tylko który?
    Jak opisać zaciski tzn, który to który np a,b,c a który to ten połączony z ślizgaczem?
    To w końcu trzy, czy cztery wyprowadzenia?

DiamondBack wrote:
    Duża litera B oznacza że jest to potencjometr o charakterystyce logarytmicznej?
    To jest rosyjskie W i raczej nie ma z tym nic wspólnego.

DiamondBack wrote:
    Gdy robiłem pomiary pomiędzy różnymi zaciskami ( łącznie 6 pomiarów) na zaciskach np. A-B po każdym obrocie wychodziła mi ta sama rezystancja 0,8 Ω w jeszcze jednym przypadku wychodziła mi ta sama rezystancja 10,30 K Ω na reszcie zacisków wartość rezystancji malała od 10,30 K Ω do 2,2 Ω oraz wzrastała od 1,7 Ω do 10,30 K Ω
    To w końcu małe, czy wielkie litery (patrz wyżej) na oznaczenie wyprowadzeń?
    A po tym co napisałeś wyżej jednoznacznie można wskazać na wyprowadzenie suwaka ...

DiamondBack wrote:
    I chyba ostatnie pytanie . Jak zrobić z potencjometru liniowego inny rodzaj potencjometru np. logarytmiczny ?
    Nie da się tego zrobić porządnie - można tylko zrobić "protezę" i to poprzez zmianę wartości rezystancji pomiędzy skrajnymi wyprowadzeniami, a na dodatek nie będzie ona mieć stałej wartości.

Pozdrawiam
  • Level 9  
    Są 4 wyprowadzenia , na których nie ma żądnych oznaczeń Potencjometr nastawny - potrzebny opis

Czyli wyprowadzeni suwaka to te które mają stałą rezystancje ? 0,8Ω oraz 10,30 KΩ ?

Edit :

I jaka jest w końcu z ta charakterystyka ? Ponieważ jeżeli to B jest rosyjskim W tak jak kolega wyżej napisał nie ma nic z tym wspólnego
  • Helpful post
    Level 30  
    Możesz to sprawdzić jeżeli będziesz obracać o ten sam kąt a przyrost rezystancji będzie taki sam to masz potencjometr liniowy, jeśli będzie logarytmiczny to wiesz już jaki.

Ps:
    Jeżeli chodzisz do ZSEE to pozdrów pana inź S... i powiedz żeby nie zadawał swoim uczniom tak trudnych pytań i dawał potencjometry polskie z trzema końcówkami :D
  • Level 9  
    Wielkie dzięki za odpowiedzi bardzo mi pomogliście :)

Poza tym , tak jestem uczniem ZSEE :)
  • Helpful post
    Level 43  
    Нy, Рeбёнoк, по рyccкий понимаеш ? это СМOТРИ ... :idea: :D

Przetłumaczony:
    No, Chłopcze, po rosyjsku rozumiesz ? to ZOBACZ ... :idea: :D
  • Level 9  
    Niestety nic :( tylko Температура, 0С : - 60 …. 155 :P
  • Level 43  
    DiamondBack wrote:
    Niestety nic :( tylko Температура, 0С : - 60 …. 155 :P
    Es tut mir leid ... :!: :cry: