Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potencjometr nastawny - potrzebny opis

22 Paź 2009 21:10 1877 8
  • Poziom 9  
    Witam .

Mam pewien problem z potencjometrem nastawnym .

Dostałem w szkole potencjometr nastawny

I muszę go opisać a nie znalazłem o nim zbyt wiele informacji

Ma on 4 zaciski , jak mi wiadomo jeden jest połączony z ślizgaczem tylko który ?
    Jak opisać zaciski tzn, który to który np a,b,c a który to ten połączony z ślizgaczem ?
    Duża litera B oznacza że jest to potencjometr o charakterystyce logarytmicznej ?
    Gdy robiłem pomiary pomiędzy różnymi zaciskami ( łącznie 6 pomiarów) na zaciskach np. A-B po każdym obrocie wychodziła mi ta sama rezystancja 0,8 Ω w jeszcze jednym przypadku wychodziła mi ta sama rezystancja 10,30 K Ω na reszcie zacisków wartość rezystancji malała od 10,30 K Ω do 2,2 Ω oraz wzrastała od 1,7 Ω do 10,30 K Ω

I chyba ostatnie pytanie . Jak zrobić z potencjometru liniowego inny rodzaj potencjometru np. logarytmiczny ?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Witam,
    DiamondBack napisał:
    Witam.

Mam pewien problem z potencjometrem nastawnym .

Dostałem w szkole potencjometr nastawny

I muszę go opisać a nie znalazłem o nim zbyt wiele informacji
    potencjometr ten - dobrze mi znany - jest produkcji byłego ZSRR, stąd napisy w cyrlicy, a której tam nie bardzo widać.
    Typ: SP5 -22 - o mocy 1W,
    Nominalna rezystancja 10kΩ ±10%

DiamondBack napisał:
    Ma on 4 zaciski , jak mi wiadomo jeden jest połączony z ślizgaczem tylko który?
    Jak opisać zaciski tzn, który to który np a,b,c a który to ten połączony z ślizgaczem?
    To w końcu trzy, czy cztery wyprowadzenia?

DiamondBack napisał:
    Duża litera B oznacza że jest to potencjometr o charakterystyce logarytmicznej?
    To jest rosyjskie W i raczej nie ma z tym nic wspólnego.

DiamondBack napisał:
    Gdy robiłem pomiary pomiędzy różnymi zaciskami ( łącznie 6 pomiarów) na zaciskach np. A-B po każdym obrocie wychodziła mi ta sama rezystancja 0,8 Ω w jeszcze jednym przypadku wychodziła mi ta sama rezystancja 10,30 K Ω na reszcie zacisków wartość rezystancji malała od 10,30 K Ω do 2,2 Ω oraz wzrastała od 1,7 Ω do 10,30 K Ω
    To w końcu małe, czy wielkie litery (patrz wyżej) na oznaczenie wyprowadzeń?
    A po tym co napisałeś wyżej jednoznacznie można wskazać na wyprowadzenie suwaka ...

DiamondBack napisał:
    I chyba ostatnie pytanie . Jak zrobić z potencjometru liniowego inny rodzaj potencjometru np. logarytmiczny ?
    Nie da się tego zrobić porządnie - można tylko zrobić "protezę" i to poprzez zmianę wartości rezystancji pomiędzy skrajnymi wyprowadzeniami, a na dodatek nie będzie ona mieć stałej wartości.

Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Są 4 wyprowadzenia , na których nie ma żądnych oznaczeń Potencjometr nastawny - potrzebny opis

Czyli wyprowadzeni suwaka to te które mają stałą rezystancje ? 0,8Ω oraz 10,30 KΩ ?

Edit :

I jaka jest w końcu z ta charakterystyka ? Ponieważ jeżeli to B jest rosyjskim W tak jak kolega wyżej napisał nie ma nic z tym wspólnego
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Możesz to sprawdzić jeżeli będziesz obracać o ten sam kąt a przyrost rezystancji będzie taki sam to masz potencjometr liniowy, jeśli będzie logarytmiczny to wiesz już jaki.

Ps:
    Jeżeli chodzisz do ZSEE to pozdrów pana inź S... i powiedz żeby nie zadawał swoim uczniom tak trudnych pytań i dawał potencjometry polskie z trzema końcówkami :D
  • Poziom 9  
    Wielkie dzięki za odpowiedzi bardzo mi pomogliście :)

Poza tym , tak jestem uczniem ZSEE :)
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Нy, Рeбёнoк, по рyccкий понимаеш ? это СМOТРИ ... :idea: :D

Przetłumaczony:
    No, Chłopcze, po rosyjsku rozumiesz ? to ZOBACZ ... :idea: :D
  • Poziom 9  
    Niestety nic :( tylko Температура, 0С : - 60 …. 155 :P
  • Poziom 43  
    DiamondBack napisał:
    Niestety nic :( tylko Температура, 0С : - 60 …. 155 :P
    Es tut mir leid ... :!: :cry: