Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[ATMEGA16][LCD 3 seg.] termometr

22 Paź 2009 21:29 3983 18
  • Poziom 16  
    Witam ! Chciałbym zrobić sobie sterownik do pompy centralnego ogrzewania. Mam już procka, czyli ATEMEG'ę 16 i wyświetlacz LED 3 segmentowy ( trzy ósemki )... Chodzi mi o to żeby na jednym piętrze był ten cały sterownik z klawiaturka i jakimś wyświetlaczem LCD a na drugim, przy piecu układ mierzący temperaturę (z tym wyświetlaczem LED ) ( chyba na drugim procku ) i sterujący pompą... Oba urządzenia powinny się jakoś komunikować... Myślałem nad jakimś nadajnikiem i odbiornikiem radiowym... Czyli na górze ustwiało by się jakąś temperaturę a na dole przy tej temp. załączała by się pompa... Od strony elektronicznej to nie problem, gorzej z programowaniem, ponieważ narazie jestem prawie całkiem zielony ( umię tylko zrobić kalkulator w C++ ;) )... Proszę o jakieś pomysły i porady...
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 42  
    W praktyce raz ustawiona pompa nie wymaga zupełnie żadnych nastaw - po prostu włącza się ją najczęściej po przekroczeniu jakiś 30-35 st. C wody na piecu lub tuz przy jego wyjściu (wtedy lepiej wziąć dolny zakres, gdyż obieg grawitacyjny daje sporą zwłokę, jeśli nie chcemy dopuszczać do zbyt gwałtownych zmian temperatury na piecu w początkowej fazie). Ponadto trzeba zastosować jaką histerezę (załączenie przy wyższej niż wyłączenie, aby w momencie rozpalania nie "cykać" pompą).

Suma sumaru - chcesz zrobić przerost formy nad treścią.
  • Poziom 16  
    W sumie to tak... Dobra, zmieńmy nieco schemat... Ma to być urządzenie pokazujące temperaturę na zewnątrz, wewnątrz na 1 i 2 piętrze, na piecu, do tego drugie wysyłające dane z pieca z termometrem, no i mógłby zapisywać gdzieś te temperatury...
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    No to polacz DS1820 na jednej szynie, sciagnik kody do obslugi 1-wire, jakis schemat podlaczenia karty SD + obsluga fat i to wszystko. W necie sa gotowce, wiec jest to projekt na popoludnie.
  • Poziom 16  
    A jak przesyłać dane z jednego urządzenia do drugiego ?
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  • Poziom 16  
    No i żeby kabli nie ciągnąć z drugiego piętra od pieca by pasowało jakiś nadajnik czy cuś...
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Sam w bliżej nie określonej przyszłości planuje zrobić coś takiego. Taniej ci wyjdzie puścić kabel przez dwa piętra niż inwestować w modemy do radiowej transmisji danych lub transmisji poprzez sieć energetyczną. Ponadto korzystając ze standardowej 8-żyłowej skrętki możesz przy okazji doprowadzić zasilanie do poszczególnych układów (kolejne oszczędności na zasilaczach). Do transmisji danych użyj interfejsu RS-485. Przy piecu zaprogramuj jakiś mały procek (np. ATtiny2313) żeby odczytywał dane z termometru, załączał pompę, wyświetlał temperaturę na wyświetlaczach LED i wysyłał dane poprzez RS-485 do procka głównego.
  • Poziom 16  
    No i chyba tak właśnie zrobię... ;) Na razie dzięki... Jak będą jakieś problemy to będę pisał... :)
  • Poziom 21  
    Przydatne będzie wyposażenie układu w alarm dźwiękowy, uruchamiający się gdy temperatura wody w piecu przekroczy 90°C. Procesor sterujący pompą powinien pracować bezawaryjnie, tzn powinny być wyeliminowane wszelkie możliwości zakłócenia lub przerwania jego pracy (zasilacz powinien być podłączony do tego układu a nie dostarczany z daleka, pompa powinna być po restarcie domyślnie włączona, a wyłączana dopiero po odczycie niskiej temp, powinna być możliwość ręcznego włączenia pompy na wypadek awarii układu, uruchomiony układ watchdog). Oczywiście zasilacz układu sterującego pompą może przy okazji zasilać wszelkie inne układy, tak aby przerwanie skrętki nie powodowało wyłączenia pompy.
    To co pisze MacGyver jest prawda pod warunkiem, ze masz kociol (nie piec) na paliwo stale. Jesli to jest kociol gazowy lub olejowy to zadnych rewelacji nie trzeba.
  • Poziom 16  
    Kocioł jest na paliwo stałe ( węgiel, drzewo itp. )... W przypadku awarii układu sama "grawitacja" wystarcza, z tym, że nagrzewanie całej instalacji trwa o wiele dłużej... Alarm dźwiękowy też się bardzo przyda... A dlaczego akurat pompa ma być domyślnie włączona ?
    Kociol masz podlaczony przez wymiennik, czy masz bezposrednio do calej instalacji? Jesli bezposrednio i grawitacja wystarcza (w dodatku masz instalacje otwarta) to zasadniczo nie musisz zapewniac, zeby w sytuacjach awaryjnych pompa byla wlaczona. W przeciwnym wypadku, lub jesli sama grawitacja nie wystarczy do odbioru ciepla z kotla musisz to zapewnic, inaczej kociol ci zagotuje wode, co przy odrobinie pecha (zablokowanie zaworu bezpieczenstwa) moze doprowadzic do eksplozji. Zeby sobie uzmyslowic o czym mowimy zobacz sobie to - http://www.youtube.com/watch?v=JmJoyuUJj2Q .
  • Poziom 21  
    Dziwi mnie twoje podejście do sprawy. Przecież zastosowanie wyżej opisanych zabezpieczeń praktycznie nic nie kosztuje. Przy prawidłowej pracy układu nie ma też żadnego wpływu na jego działanie i jest nie odczuwalne dla użytkownika. Jeżeli masz cienkie miedziane rurki to po wyłączeniu pompy nie będą one w stanie odprowadzić wystarczającej ilości ciepła, aby nie doszło do zagotowania się wody.
    Wiem to z doświadczenia, gdyż zdarzały się wyłączenia prądu w sieci podczas palenia w piecu, i trzeba było wykorzystać wszelkie możliwe sposoby aby nie doszło do zagotowania się wody.
  • Poziom 16  
    Hehe :) Problem tkwi jedynie w tym, że w programowaniu jestem bardzo cienki narazie, no ale z czasem może się nauczę, bo chęci są tylko nie wiem czy podołam...;) Instalacja grzewcza w pewnej części jest z grzejników żeliwnych i stalowych rurek a po części z miedzianych rurek i grzejników panelowych... Do działania tych drugich niezbędne jest działanie pompy bo idzie się zestarzeć czekając aż się nagrzeją bez niej... Zabezpieczenia zrobię wszelkie, bo jednak przy gotowaniu się wody w piecu panika jest nezła a lepiej być ostrzeżonym wcześniej...;) No ale o co chodzi koledze MacGyver 7, że pompa ma być domyślnie włączona bo nie rozumiem ? Jak to, że po włożeniu wtyczki do gniazdka ma być włączona to wiadomo - wyłączana i załączana będzie mikrokontrolerem...
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Chodzi o to, że po włączeniu sterownika do prądu (resecie mikrokontrolera) pompa od razu jest włączana nawet bez procesora. Wyłączona zostaje dopiero po pierwszym odczycie temperatury. Uchroni cię to przed nie pożądanym wyłączeniem pompy gdy np. ulegnie uszkodzeniu czujnik temperatury. Po każdym odczycie zeruj licznik watchdog. Wówczas nawet gdy odetniesz czujnik temperatury nie spowoduje to wyłączenia pompy.

Możesz zrobić tak jak na rysunku. Pompa będzie wyłączona tylko wtedy, gdy na wyjściu µP zostanie podane zero logiczne (zrób to programowo, jeśli odczytana temperatura będzie niższa niż np. 40°C). W każdym innym przypadku (nawet gdy wyciągniesz mikrokontroler)pompa będzie pracować.
  • Poziom 13  
    Witam

Właśnie zrobiłem C.O. w domu więc przyłącze się do dyskusji, bo także jestem na etapie robienia coś na wzór sterownika pieca a właściwie nadzoru temperatury.
    Ale do rzeczy. Ja myślałem dodatkowo nad kontrolą samej pracy pompki gdyż na wolnych obrotach lubi czasami nie wystartować ponadto kontrola poziomu wody w układzie jest bardzo ważna myślę tutaj o poziomie w zbiorniku wyrównawczym.Plus wszystkie wyżej opisane przez was temperatury.Chcę tak kombinować ponieważ mam stary piec standartowy a nową instalację i muszę ją wyczuć a nie chcę ją "rozgotować" ;-) A już mi się parę razy zdarzyło puścić parę.
  • Poziom 18  
    Fajnie, że pojawiła się dyskusja na ten temat. Też właśnie piszę sterownik do pieca C.O. (dodam tylko, że jestem początkującym w dziedzinie uP, czy elektroniki).

MacGyver 7, ciekawe rozwiązanie z tym włączaniem pompy. Na pewno wykorzystam Twój pomysł ;) Przyda się, jeśli sterownik się zepsuje. Brak prądu raczej nie wchodzi w grę, bo będę miał zapasowe zasilanie z baterii + alarm o tym fakcie. Ciekawy jestem też czy trzeba jakoś szczególnie brać pod uwagę uszkodzony czujnik temperatury pod względem działania pompy. Przynajmniej mam na myśli mój układ. Temp. mierzę za pomocą LM35. Jeśli odłączę czujnik to temp. od razu skacze do około 70 stopni, więc pompa i tak będzie działać. Programowo mogę sprawdzać czy nastąpił nagły skok temp. i wtedy zaalarmować, że z czujnikiem jest coś nie tak. Jeśli coś nie tak kombinuję to czekam na propozycję ;) Np. jeśli jeszcze jakiś niespodzianek można się spodziewać po uszkodzonym czujniku na ADC.

Inna sprawa, to czy będziecie sterować drzwiczkami od wlotu powietrza do pieca? Bo ja właśnie zamierzam coś takiego zrobić. Jeśli myśleliście o tym, to napiszcie o Waszych pomysłach ;) Ja póki co rozważałem zamontowanie silnika krokowego i nawijanie linki zamocowanej do drzwiczek (będą się otwierać do góry). Mam problem z jedną rzeczą. Jeśli drzwiczki będą otwarte, to silnik będzie pobierał prąd. Jeśli go wyłączę to ciężar drzwiczek zakręci wałem i drzwiczki się zamkną (nie sprawdzałem, ale raczej się tego domyślam, bo wątpię, że w małym silniku będzie na tyle duży opór, że drzwiczki nie zjadą same). Z jednej strony plus, bo w razie braku prądu (lub uszkodzenia sterownika) drzwiczki same się zamkną. Z drugiej minus, bo jeśli nie chcę żeby drzwiczki się zamknęły to muszę ciągle zasilać silnik (co prawda przez większość czasu drzwiczki są zamknięte, więc nie jest tak źle).
    Może ktoś już coś takiego zrobił i może podzielić się swoim rozwiązaniem (mam na myśli sterowanie dolnymi drzwiczkami)?
  • Poziom 13  
    Ja mam siłowniki od sterowania klapami w układzie wentylacji i zamierzam wykorzystać jednego tym bardziej, że są sterowane 0 - 10V. A zamontowanie drugiego rozważam na wylocie do komina w razie awarii niemożliwe raczej aby dwa padły. A w związku z czujnikiem temperatury to można zamontować drugi na powrocie i mieć mniej więcej jakieś odniesienie a ponadto aby układ szybciej reagował np przy nagłym zamknięciu się kilku grzejników. Tego nawet nie mają oryginalne sterowniki i potrafią "rozchulać" piec przy takie sytuacji dość sporo.