Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nie umiem sobie z tym poradzić z zestrojeniem anteny CB.

22 Paź 2009 22:00 12871 30
 • Poziom 9  
  Witam.
  Przeczytałem sporo postów i dochodzę do wniosku, że nie znajdę tego, czego potrzebuję.
  Kupiłem radio CB Sunker z anteną 0,7m. Radio jest OK., natomiast antena (mam miernik) nie daje się zestroić. Mimo różnych kombinacji wskazania są w „zakresie czerwonym”. Na antenie Alan 9Plus radyjko działa dobrze, ale „bat” jest bardzo długi, dobry za miasto. Natomiast na tej podstawie (magnetycznej) chciałem zakładać również 70-tkę, po dołożeniu redukcji gwintu. To szczegół.
  Tyle wstępu. Nie umiem sobie z tym poradzić a konkretnie z zestrojeniem. Ja słyszę dobrze a mnie nie bardzo, chyba, że ktoś obok mojego samochodu. Czy podpowiecie mi jak wybrnąć z tego problemu?
  Za każdą informację, poradę z góry dziękuję.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 18  
  ... podeślij fotkę tego wynalazku - anteny :)
 • Poziom 19  
  Załatw sobie radio z pokryciem większego zakresu częstotliwości , tzw. "wieloczterdziestkowe". Najprawdopodobniej rezonans anteny leży poza podstawową "czterdziestką" . Najlepiej jakbyś sprawdził tę antenę MFJ-tem lub innym analizatorem antenowym w jakimś dobrze wyposażonym serwisie cb.
 • Poziom 9  
  Antena jest dostępna na Allegro. Może mnie się trafił knot ale już grzebałem przy niej więc naprawa (ewentualna) gwarancyjna odpada.
  Nie umiem sobie z tym poradzić z zestrojeniem anteny CB.
 • Poziom 18  
  ... zrób tak jak napisał kol. "GREBSON" ;)
 • Poziom 24  
  Czerwone pole , to ile to jest ? 3, 5 , a może więcej ??

  Sprawdź ciągłość żył w przewodzie antenowym , czyli ciągłość żyły gorącej i ekranu , od wtyczki antenowej którą wkręcasz w radio , do końca kabla w antenie :)

  Być może masz przerwę lub zwarcie w przewodzie antenowym , jeśli chcesz sprawdzić czy kabel nie ma zwarcia to musisz wykręcic antene z podstawy , gdyż dla omomierza cewka będzie anteny bedzie stanowiła bardzo małą rezystancję - bliska zeru , ale to tak ma być. czyli mierząc rezystancje na przy wtyczce antenowej i wkręconej antenie w podstawie omomierz musi wskazac tobie bardzo mała wartość- bliską zero ohm, następnie wykręć antene z podstawy i ponownie zmierz rezystancje , na zakresie 200Ohm , miernik powinien wskazać przerwę , kolejny pomiar to sprawdzenie ciągłości żył , czyli jedną sonde miernika przykładasz do obudowy wtyczki a druga sondę do wgintu na który wkręcasz antene w podstawę , miernik powinien wskazać wartość 0 ohm , potem jedną sondę miernika przyłóż do bolca we wtyczce antenowej , a druga sondę do otworu w gwincie podstawy antenowej , miernik ponownie powinien wskazać wartość 0.

  Napisz wyniki pomiarów Ohmomierzem to będziemy doradzac dalej.
 • Moderator
  klensnik napisał:
  ...
  Kupiłem radio CB Sunker z anteną 0,7m...


  Sam sobie odpowiedziałeś na postawione pytanie.
  Antena która ma 0,7 m w w paśmie CB nie jest anteną. To tylko atrapa anteny.
  Jeżeli miałeś fizykę w szkole to sam sobie policz, czy 0,7 metra może mieć jakikolwiek rezonans przy długości fali 11 metrów... nawet z cewką skracającą.

  Ciekawe, kiedy twórcy takich "anten" wpadną na pomysł by zamiast promiennika stosować rezystor 50Ω... Mogli by reklamować antenę: "5/8 λ zupełnie płaska o zysku 6dB".
  Zmień to co masz na antenę (co najmniej170 cm lub więcej) a sam się przekonasz jak pracuje CB gdy się do niego przyłączy antenę.
  To co teraz przyłączasz, to jest tylko dziwny wynalazek który chroni tranzystor końcowy przed uszkodzeniem ale to nie jest antena.
 • Poziom 28  
  GREBSON napisał:
  Załatw sobie radio z pokryciem większego zakresu częstotliwości , tzw. "wieloczterdziestkowe". Najprawdopodobniej rezonans anteny leży poza podstawową "czterdziestką"

  I to będzie prawda. Przez ostatnie dni miałem chyba 3 takie anteny. Wszystkie były zbyt długie, stroiły się około 26,500 MHz.
 • Poziom 9  
  Macie koledzy rację co do długości anteny. Na wstępie nadmieniłem, że mam już działającą dobrze 130cm antenę Alana 9Plus. Jednak na warunki miejskie (tunele, bramy...) jest ona za długa. Kupiłem tą 70-tkę i jest jakaś "trefna". Na moje będzie na inne pasmo. Na mierniku SWR (po kalibracji) na nadawaniu strzałka jest w polu czerwonym w zakresie powyżej 10-ciu. Sprawdziłem omomierzem przebiegi i nie ma zwarcia na przewodzie antenowym. Nie zgodzę się z "c2h5oh" odnośnie jego toku wypowiedzi. Sporo widziałem anten małych wymiarów działających poprawnie. Uważam, że mnie trafiła się jakaś lipna. Chcę (z Waszą pomocą) usprawnić moją. Myślę, że temat załatwi przeanalizowanie ilości zwoi cewki. To tyle. Czekam na dalsze podpowiedzi. Pozdrawiam.
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  klensnik napisał:
  Sporo widziałem anten małych wymiarów działających poprawnie.

  I tu jest kłopot - co to znaczy poprawnie -. ???

  Podpowiem tylko, że każda antena skracana (a takie są na pasmo CB) ma ujemny zysk - a więc straty -.
  I teraz im dłuższa antena tym te straty są mniejsze a więc i większy poziom sygnału "wchodzi i wychodzi" z takiej anteny.
  Niestety zawsze Bardzo Niski (od -30dB do -10dB) w stosunku do np. ½λ dipola ( 0dB ) czy 5/8λ ( + 5dB ).

  Twoja tzw. antenka (70cm) ma chyba około -28dBd a więc moc wypromieniowana z niej będzie o 30 razy niższa niż np. z dipola.
  Jeżeli z radia przykładasz moc około 4 Watów to w skutek promieniowania tej 70cm antenki będzie tylko 130mW ( czytaj : 0,13 W )
  Cytat:
  Chcę (z Waszą pomocą) usprawnić moją. Myślę, że temat załatwi przeanalizowanie ilości zwoi cewki.

  Szkoda czasu i energii bo i tak z niej NIC nie zrobisz. :cry:  Pozdrawiam.
 • Poziom 9  
  Dzięki. Jakoś rzeczywistość nie maluje się kolorowo. Jednak nic nie stracę, jeśli pokombinuję z moim "niewypałem" a konkretnie z cewką. Z obliczeń wyszło mi, że muszę nawinąć 2mb przewodu. Mam pytanie odnośnie zakresu. Jeśli jest on w przedziale 26,960 do 27,410 to czy obliczenia mam brać ze środka zakresu, czyli 27.185MHz?
  Pozdrawiam.
 • Poziom 11  
  Zawracanie sobie głowy naprawą tej " anteny " nie ma sensu ponieważ w przewodzie antenowym nie stwierdza się oplotu , wtyczka nie nakręca się na standartowy gwint, magnes przewraca się przy zderzeniu z muchą końską . Po prostu szmelc i to niebezpieczny zarówno dla radia jak i dla kierowcy jadącego za tobą . Jeśli potrzebujesz krótki bat to nie ma nic lepszego jak antena Pirat . 63 cm. wysokości znakomite parametry nadawczo odbiorcze ( użytkowy zasięg 10 km.) super mocny neodymny magnes . Jedyny minus to fakt iż przy swojej fizycznej budowie , antena postawiona w złym miejscu na niektórych samochodach , czasem przy prędkości powoduje gwizd . Dlatego przed ewentualnym zakupem wskazana próba na danym autku. Jeśli jednak chcesz ożywić sunkera to zacznij od wymiany przewodu z wtyką . tylko po co ?? pozdro

  Dodano po 5 [minuty]:

  gwoli scisłości Pirat to 63 centymetrowa antena periodyczno logarytmiczna w pełnym tego słowa znaczeniu , i stroi znakomicie zarówno w rezonansie i prze dowolnej długości przewodu . arcydzieło w odbiorze , a porównywałem ją ze wszystkim wartym porównania na rynku anten cb.
 • Moderator
  3458 napisał:
  ... gwoli scisłości Pirat to 63 centymetrowa antena periodyczno logarytmiczna w pełnym tego słowa znaczeniu ...


  Możesz trochę rozwinąć to co piszesz?
  Jak antena helikalna może być anteną periodyczną logarytmiczną?
  Definicja anteny periodycznej logarytmicznej mówi, że jest to antena zbudowana z płaskiej struktury zasilanych, równoległych dipoli. Dipole te rozmieszczone są w specyficzny sposób. Ich długość zmienia się w postępie geometrycznym. Zasilane są one też w specyficzny sposób.
  Więcej informacji i dokładna definicja w Google. Wpisz sobie zwrot "antena periodyczna logarytmiczna".
  Natomiast antena helikalna zbudowana jest ze spiralnie nawiniętego przewodu. Jej charakterystyka zależy od sposobu nawinięcia. Więcej informacji również w Google.

  Jeżeli znasz jakieś szczegóły budowy anteny "Pirat" które by świadczyły że jest to jednak antena periodyczna logarytmiczna, to chętnie się z nimi zapoznam.
 • Poziom 9  
  Koledzy, dziękuję za starania. Z trefnym Sunkerem na razie daję sobie spokój. Kupię inną antenę (nie tej firmy). Co do przewodu to sprawdzałem wszystko o jest OK. Po prostu trafiło na mnie takie gówno (sorry). Niemniej dla satysfakcji po jakimś czasie wrócę do anteny i dojdę, co ją boli. Pozdrawiam.
 • Poziom 11  
  Antena Pirat (a właściwie jej promiennik) jest jedyną na świecie seryjnie produkowaną anteną logarytmicznie periodyczną mobilną . Standardowo wyposażona w 5 metrowej długości przewód stroi znakomicie . Dziś zasiliłem ją przewodem o długości 6,5 metra ( bo taki akurat był potrzebny)
  i antenka równie znakomicie stroi. Antena ta ma niesamowicie czysty "odsłuch" . Stosunek modulacji odbieranej do szumów z eteru jest absolutnie lepszy od wszystkich znanych mi anten na pasmo 11 metrowe.
  Powiem szczerze iż nie zapinałem jeszcze pod nią analizatora by zbadać jak wyglądają pozostałe parametry tej anteny. Jeśli chodzi o walory użytkowe to poza wadą w postaci świstu na niektórych samochodach , antena deklasuje wszystko co jest dostępne na rynku . Oczywiście było by kłamstwem deklarować iż 63 centymetrowy bacik ma lepszy zasięg niż np. Santiago 1200 czy Colorado 1200 ( bubel presidenta ). Co 2 metry wysokości to nie 0,6 ale biorąc pod uwagę normalne użytkowanie , pirat jest mistrzostwem świata. Nie jestem teoretykiem by z Wami krótkofalowcami dyskutować , napiszę tylko iż Pirata stroi się zupełnie inaczej niż tradycyjne anteny w których skracanie promiennika przesuwa optymalny swr w dół częstotliwości. Jeśli dysponujesz wiedzą i sprzętem to mogę nieodpłatnie udostępnić Ci taką antenkę na testy.Sam jestem ciekaw czy jej rezonans jest na właściwym miejscu ( bo działa wyśmienicie),
  oraz czy nie ma rezonansu na innych użytecznych częstotliwościach.
  Specyfikacja i opis anteny:

  MODEL CB PIRAT
  TYP ANTENY LOG – PERIODIC CB 5/8 λ

  CZĘSTOTLIWOŚĆ 27 MHz
  OPORNOŚĆ Nom. 50 Ω
  POLARYZACJA PIONOWA

  ZYSK 0 dB
  PASMO CB
  VSWR < 1.5
  MOC MAX. 50 Watt
  KOLOR CZERŃ, CHROM
  DŁUGOŚĆ OK. 630 mm
  WAGA OK. 0,400 kg
  KABEL 5m RG58
  Pirata nazywają anteną helikalną ci sami "znawcy" którzy podają zysk anten samochodowych na plusie np. + 6 db . Paranoja.
 • Moderator
  3458 napisał:
  Antena Pirat (a właściwie jej promiennik) jest jedyną na świecie seryjnie produkowaną anteną logarytmicznie periodyczną mobilną ...

  Antena ta ma niesamowicie czysty "odsłuch" . Stosunek modulacji odbieranej do szumów z eteru jest absolutnie lepszy od wszystkich znanych mi anten na pasmo 11 metrowe..


  Już Ci raz pisałem, że nie jest to antena logarytmiczna periodyczna.
  Zobacz, jak wygląda taka antena:
  Nie umiem sobie z tym poradzić z zestrojeniem anteny CB.
  http://inradio.pl/component/page,shop.product...d,0/option,com_virtuemart/Itemid,45/vmcchk,1/
  Przyrównujesz to 60 centymetrowe coś do anteny logarytmicznej periodycznej?

  Jedyne co mi przychodzi do głowy gdy czytam takie sensacje, to to, że nie piszesz że to jest antena logarytmiczna periodyczna tylko nazywasz ją "logarytmicznie periodyczną". To ma sens. W celach marketingowych często używa się znanych nazw lub określeń w których zmieniono jedną literkę i liczy się na naiwność lub nieuwagę kupujących.

  Piszesz, że ta "antena" ma niesamowicie czysty odsłuch"... Jak antena może mieć odsłuch? "Czysty odsłuch" to jedynie zasługa odbiornika a nie anteny.
  Co to jest "stosunek modulacji odbieranej do szumów z eteru"? Poszukaj w internecie co to jest modulacja, co to jest fala nośna itp...
  Z drugiej strony, to tylko pogratulować. Trzeba mieć sporą wyobraźnię by taki parametr wymyślić... Ale za to jak brzmi! Wzrost sprzedaży murowany.

  Bardzo Cię Kolego proszę, nie traktuj userów elektrody jak ciemnej masy. Tu są ludzie którzy się trochę orientują w tych sprawach, znają podstawy fizyki i umieją wyciągać prawidłowe wnioski. Może spróbuj na innych forach?

  Zastanów się:
  Jak antena 5/8 λ może mieć 63 cm przy długości fali 11m? Coś się w matematyce pozmieniało?
  Jak może ona mieć 0 dB skoro tyle ma wzorcowy dipol półfalowy do którego się anteny porównuje. Coś się w fizyce pozmieniało?
 • Poziom 9  
  wiem, że to trochę OT, ale antena logarytmiczno-periodyczna Pirat, już spowodowała u mnie skutki uboczne... w czasie czytania o zaletach tej anteny, wziąłem łyka porannej kawy i niestety nie utrzymałem, parsknąłem na biurko! Jeszcze się mojemu TRX`owi dostało! Dostanę zapewne ostrzeżenie, ale czasami człowiek musi, się wygadać! Więcej nie będę przepraszam, ale o bezszumowej antenie Pirat długo nie zapomnę ....
 • Poziom 11  
  To ja piszę , bo to ja praktykuję to o czym piszę . To ty teoretyzujesz negatywnie o czymś czego w ręce nie miałeś . No cóż , zawsze "beton" się opierał na nowości . Ja nie potrzebuję niczego sprzedać , życzył bym sobie by ludzie nie kupowali takiego g..na jak antena z tematu i inne "hustlery".
  Każdy szukający pomocy na elektrodzie musi oberwać od wielkich guru , za wpadki językowe , brak precyzyjnej wiedzy teoretycznej itp.To może "wszechwiedzący " powinni dopuszczać do uczestnictwa na tym forum jedynie ludzi wykształconych i znakomicie biegłych w temacie?
  Składu chemicznego piwa te z nie znam, a mimo to wiem które smakuje znakomicie.
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  3458 napisał:
  To ja piszę , bo to ja praktykuję to o czym piszę .

  W moim awatarze również jest antena typu log-periodyk a jednak nie jest podobna w konstrukcji z Piratem. :D
  Cytat:
  To ty teoretyzujesz negatywnie o czymś czego w ręce nie miałeś . No cóż , zawsze "beton" się opierał na nowości

  Przypominam o regulaminie pkt. 4 .

  Cytat:
  Każdy szukający pomocy na elektrodzie musi oberwać od wielkich guru , za wpadki językowe , brak precyzyjnej wiedzy teoretycznej itp.To może "wszechwiedzący " powinni dopuszczać do uczestnictwa na tym forum jedynie ludzi wykształconych i znakomicie biegłych w temacie?

  Ci "wielcy" z elektrody marzą o tym (chyba) aby na Forum elektroda.pl byli najlepsi Fachowcy z branży, którzy mogliby pomagać tym troszeczkę słabszym.

  Należy szanować wypowiedzi jednych i drugich.

  Cytat:
  Składu chemicznego piwa te z nie znam, a mimo to wiem które smakuje znakomicie.

  Regulamin pkt. 10.8 .
  10.8 prześladowanie, obrażanie , ośmieszanie, używanie niecenzuralnych słów pod adresem innych użytkowników, stosowania różnych form zaczepki, złośliwości i kpin, ogólnie przyjętych za naruszenie etykiety i kultury obcowania na forum (wymiana osobistych uwag tylko na PW)


  Pozdrawiam.

 • Poziom 31  
  3458 wybacz, ale ma Pirata w łapach i jest to helikal ... fakt porządnie wykonany. Za stosunek odbieranej modulacji do odbieranych szumów odpowiada odbiornik a nie antena ...

  marcin
 • Poziom 9  
  Widzę, że po części rozpętałem burzę. Nie miałem takiego zamiaru. W niedzielę kupiłem bata anteny CIRIO 872. Tak jak chciałem pasuje do podstawy i anteny ALAN 9PLUS. Nie miałem problemu z zestrojeniem, choć zajęło mi to trochę czasu. Ale warto było, bo to podstawa sukcesu. Już bez obaw o lampy w garażach marketowych i tunelach dojazdowych (Real Bydgoszcz). Trochę to trwało ale jeden etap mam za sobą. Jak "ostygnę" pragnę jednak wrócić do Sunkera. Oczywiście z Waszą pomocą. Jeszcze raz dziękuję za jakże cenne rady i sugestie. Przydały się. Ja w innej dziedzinie (taka opinia innych) jestem dobry. Ale to nie ten portal. Pozdrawiam Andrzej.
 • Poziom 31  
  A niech ktoś z Was zrobi eksperyment. Mianowicie do cewki tego " niewypału " dołoży dłuższy pręt od innej anteny i spróbuje dobrać rezonans. Z mojej praktyki wiem ze taki eksperyment może się czasem udać. Cewka od jednego bubla plus długi " bat "od drugiego bubla i wyjdzie fajna antena. Z matematyki wiadomo że dwa minusy dają w sumie plus. A jaki to będzie sukces " wynalazcy" !!! cała Elektroda będzie biła brawo a" Spryciarze.pl" pękną z zazdrości. Pozdrawiam ! :)) :)) Przy okazji może ktoś odkryje że cewkę nawija się drutem miedzianym a tenże drut powinien być lakierowany PORZĄDNIE aby zwarć nie było pomiędzy zwojami. Swego czasu rozebrałem coś podobnego i stwierdzam że niektórzy producenci powinni być skazywani na dożywotnie używanie swoich "wynalazków" Vy73! R-2

  Dodano po 18 [minuty]:

  Jeszcze słóweczko! W tego typu "antenach " warto zwrócić uwagę na styk cewki antenowej z górnym i dolnym stykiem konstrukcji. Po prostu ten kto montuje te konstrukcje wprowadza w specjalny rowek w gwincie plastikowego gwintu cewki końcówkę drutu a na wierzchu jest gwint. Jeśli zrobi to niestarannie ( akord na produkcji )to pomiędzy górnym prętem " anteny " a środkową żyłą kabla nie ma przejścia! I to jest najczęstsza przyczyna wadliwej pracy. Druga jest zbyt mała liczba zwojów cewki. Liczba ta powinna być większa średnio według moich obliczeń o trzy /cztery zwoje ( na czterdziestkę ) poza tym ważne jest jaka gruba podkładka jest dana na karoserii wozu pod antenę (!) W mojej praktyce stwierdziłem że ustawienie anteny na samym magnesie i zestrojenie jej na minimalna odbitą może być błędne bo po podklejeniu magnesu ceratką izolacyjną aby nie rysowała lakieru powoduje " odjazd SWR " dający się zmierzyć przyrządem i z idealnego zestrojenia uzyskujemy średnio przeciętne. Pozdrawiam ! Może Ci to pomoże w pracach. :))
 • Poziom 9  
  Jak już wspominałem daję sobie trochę odpoczynku od anteny. Nie kończy to tematu. Mimo, że mam już inną to za kilka dni (może) podejmę następną próbę walki z anteną. Mam już 3mm drut stalowy (kilka metrów) nadający się na bata i do "przymiarek". Sprawdzę jeszcze grubość miedziaka nawiniętego na cewkę. Wymienię go i dodam kilka zwojów. Interesuje mnie kwestia taka czy jest istotna ilość nawojów i podział cewki na część plastikową i aluminiową. Może inaczej. Ile powinno być zwojów na każdej z części. Czy liczy się tylko ich ilość. To tyle. Pozdrawiam.

  Dodano po 3 [minuty]:

  mie udało ni się wstawienie fotki cewki. Może teraz. Nie umiem sobie z tym poradzić z zestrojeniem anteny CB.
 • Poziom 31  
  Zbyt ciekawie to ta cewka nie wygląda. Zmontuj antenę bez osłony i daj długi bat rzędu 1,2m potem docinaj. Coś powinno w końcu zagrać. Pozdrawiam ! :))
 • Poziom 9  
  Jeśli nic nie wypadnie to pokombinuję w sobotę.
 • Poziom 2  
  Witam. Mam taki sam problem antena nie jest idealna, może dobrze wygląda ale zalet nie ma, tylko cena nakłania do kupna i wygląd. Jest to fuszerka śruba mocująca promiennik nie nadaje się w ogóle!!! Koniecznie trzeba ją wymienić bo dojdzie do wypadku. Nie można dobrze jej dokręcić. Farba na gwincie mocującym promiennik z cewka też na moje nie powinna się tam znajdować. Wyczyściłem gwint drucianą szczotką żeby był dobry przepływ sygnału. Jednak nie wiem czy moje starania przyniosą jakiś efekt w postaci wysyłania i odbierania sygnału na ok. 15km co byłoby myślę zadowalające. Moje radyjko to tti tcb 880 i jak na made in chinczk jest ok. Poza tym ciekawi mnie efekt twojej pracy? Czy nawijałeś na cewkę inny drut, o jakiej grubości i długości i wymieniłeś promiennik na dłuższy? Czy może dałeś sobie spokój z tą antenką? Poza tym gdzie można nabyć taki drut na promiennik w Bydgoszczy.
 • Poziom 31  
  Przeczytajcie jeszcze raz pierwszy post Klęsnika a zwłaszcza fragment
  Cytat:
  Natomiast na tej podstawie (magnetycznej) chciałem zakładać również 70-tkę, po dołożeniu redukcji gwintu

  Czyż nie jest tu pies pogrzebany-:) Domyślam się że kolega chciał zakładać bat na podstawkę magnetyczną z alana, a przecież wiadomo że przy tych pseudo małowymiarowych antenkach by były w rezonansie producent wykorzystuje dopasowanie LC gdzie C to oryginalna podstawka z kompletu ( pojemność względem karoserii często jeszcze z dodatkowym kondensatorkiem w środku )
 • Poziom 9  
  Witam. Pragnę wyprostować kilka spraw:
  1. Podstawa magnetyczna była od anteny Sunker,
  2. Do montażu Alana potrzebna była przejściówka (wytoczona na tokarce),
  Generalnie chodziło mi o to, że antena Sunker nie dawała się wystroić. Mam mocne podejrzenie, że jest na inne pasmo, ponieważ słyszałem rozmowy w języku rosyjskim a nie były to pogaduchy kierowców.
  Reasumując temat po prostu (na razie) poddałem się. Kupiłem inną antenę (nigdy już Sunkera) pasującą do podstawy, wystroiłem ją i działa OK. Może w przyszłości wrócę do tematu, ale tylko dla „świętego spokoju”, aby zrobić sobie przyjemność i „poprawić” bubla.. Dziękuję za podpowiedzi i porady, były przydatne, opanowałem w stopniu minimalnym zagadnienie anten CB. To tyle. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
 • Poziom 11  
  Witam. Kolega miał też taką antenę. Nie chciała się zestroić, ale to był najmniejszy problem. Spadywała z dachu przy 80 km/h. Poobijała samochód niepotrzebnie. Ta antena w jego przypadku to porażka,ale cena mówi za siebie 35 zł.
 • Poziom 9  
  Czyli jaka cena taka wartość sprzętu.