Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

NTT Corrino L617SU - wysoka temperatura 113 °C

0robson0 22 Oct 2009 23:08 3432 17
    0robson0
    Level 10  
    Witam, od jakiegoś czasu mój sprzęt się strasznie grzeje...

Może zacznę od parametrów:
    NTT Corrino L617SU
    Typ procesora: Mobile DualCore Intel Core 2 Duo T6400, 2000 MHz (10 x 200)
    Nazwa płyty głównej Clevo M7X0SU
    Pamięć fizyczna: W sumie 3069 MB
    Rozmiar pliku wymiany: W sumie 4954 MB
    Pamięć wirtualna: W sumie: 8023 MB
    Karta graficzna: NVIDIA GeForce 9300M GS 512MB

Parametry spisywałem z Everesta. Jeśli jeszcze coś potrzeba to piszcie, poszukam i doślę dodatkowe informacje.

Opis problemu:
    Od jakiegoś czasu (trudno mi konkretniej powiedzieć od kiedy), mój sprzęt strasznie się grzeje. Dochodzi nawet do tego, że "parzy" przez obudowę.

W stanie "spoczynku" (otwarta tylko mozilla):
    Procesor 65-68 °C (149 °F)
    Procesor graficzny 82-85 °C (180 °F)
    SAMSUNG HM320JI 41 °C (106 °F)
    Napięcie rdzenia procesora 1.15 V

W "stresie" (uruchomiona jakaś wymagająca gra/aplikacja):
    W ciągu kilku, dosłownie kilku minut temperatura rośnie do:
    Procesor 75-88 °C
    Procesor graficzny 90-105 °C
    SAMSUNG HM320JI (nie pamiętam dokładnie ale też rośnie)
    napięcia rdzenia nie sprawdzałem ale jeśli to istotne to mogę sprawdzić.

Na pewno nie jest to stanem normalnym...

Ostatnio gdy podczas gry uruchomiłem skanowanie temperatury doznałem szoku. Procesor graficzny 113 °C ! Szybko wyłączyłem grę i po kilku chwilach temperatura spadła do 86-88 stopni.

Temperaturę sprawdzałem SpeedFan'em, Everestem Home i Everestem Ultimate. Wszystkie trzy pokazują identyczną temperaturę więc to nie przekłamanie.

Komputer jest stosunkowo nowy. Ma niewiele ponad pół roku (kupowany w marcu). Oczywiście na gwarancji więc żadne grzebanie, ani inwazyjne sposoby nie wchodzą w grę (wszędzie plomby). Niestety w chwili obecnej komputer jest mi niezbędny do pracy na co dzień i oddanie go na gwarancję na dwa tygodnie lub miesiąc jest ostatecznością.

Jeśli ktoś mógłby mi pomóc byłoby świetnie. Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy i czy da się coś z tym zrobić nie oddając kompa na gwarancję? Jakie są optymalne temperatury dla moich podzespołów?

Jeśli jakichś danych brakuje to przepraszam postaram się je jak najszybciej uzupełnić.
    sev07
    Level 13  
    Nie ma na co czekać, oddaj na gwarancję najszybciej jak możesz, a nie chcesz w nim grzebać. Nieciekawa sprawa spalić notebooka. Grzanie GPU to częsty problem w laptopach.
    0robson0
    Level 10  
    A gdybym się jednak zdecydował na rozebranie kompa to co byłoby wtedy do zrobienia?
    sev07
    Level 13  
    Sprawdzenie wentylatorów i wyczyszczenie układu chłodzenia. Czasami pomaga podkładka chłodząca.
    Sprawdź, czy laptop osiąga takie temperatury gdy nie leży bezpośrednio na blacie, np. podłóż jakieś przedmioty pod notebookiem na rogach i wtedy zobacz, wystarczy kilka cm.
    0robson0
    Level 10  
    Postawiłem laptopa na 4 małych kubeczkach. Wisiał jakieś 5-7cm nad stolikiem. Bez stresu było lepiej ale niestety niewiele (temperatura spadła o kilka stopni). W stresie tak samo szybko podskoczyła jak i bez kubeczków (w 2 minuty o dwadzieścia kilka stopni). Gdy GPU doszedł do 100*C wymiękłem i dałem mu odpocząć. Dzięki podwyższeniu schłodził się dość szybko do 82 stopni a po kilku chwilach spadło jeszcze kilka stopni. Czy waszym zdaniem jest to problem z wiatrakiem, czy coś z grafiką? Moim zdaniem raczej chłodzenie nawala bo procesor też się grzeje.
    sev07
    Level 13  
    Jeżeli podwyższenie daje dobre efekty, BARDZO skuteczna może okazać się podstawka chłodząca, im droższa tym cichsza, niekoniecznie wydajniejsza. Problem bardziej z wiatrakiem, bo grafika jeżeli jej nie podkręcasz, nie ma prawa przy dobrze działającym chłodzeniu rozgrzać się bardziej niż zakładał to producent.
    0robson0
    Level 10  
    Podwyższenie przyśpieszyło spadek temperatury ale w żaden sposób nie zapobiegło rozgrzaniu się do niebezpiecznych temperatur procesora i grafiki, więc w moim przypadku podstawka raczej nic nie da. No chyba, że używałbym lapka tylko do otwierania mozilli. Z grafiką nic nie kombinowałem, a nieświadomie/przypadkiem raczej nie da się podkręcić :)
    sev07
    Level 13  
    Więc pozostaje sprawdzenie układu chłodzenia, skorzystanie z gwarancji, lub pomoc techniczna na stronie producenta, są tam wszystkie dane dotyczące kontaktu.
    0robson0
    Level 10  
    Niestety będę musiał rozstać się z lapkiem... :) Oprócz nawalającego laptopa mam jeszcze inny mały problem. Mam nie podbitą gwarancję (nie ma pieczątki sprzedającego). Niestety laptop kupiony na drugim końcu Polski. Bez pieczątki nie przejdzie wysłać go na gwarancję? Czy może się ktoś orientuje, czy da się podbić gwarancję wysyłając ją pocztą? Jak myślicie sklep pójdzie na coś takiego czy czeka mnie wycieczka 600km w jedną stronę?
    Robik
    Level 13  
    Witam!
    Spróbuj przedmuchać układ chłodzenia sprężony powietrzem.
    Pozdrawiam!
    _haker_1
    Level 32  
    Zapytaj sie w sklepie a jesli nie pozwola to popros jakiegos elektrodowicza, moze ktos bedzie miec blisko i za piwo zalatwisz sprawe:) Podkladka przy takich temperaturach nic nie da, zbije 5 czy 7 stopni co i tak nic nie zmieni. GPU w takiej temperaturze tez dlugo nie pozyje, za pare miesiecy padnie karta czy cos i tak to sie niestety skonczy. Nie ma co samemu grzebac, moze to jakas wieksza wasa niz zapchany radiator i przedmuchanie nic nie da. Jesli mozesz miec gwarnacje to to jest najlepszy pomysl.
    debianek
    Level 10  
    0robson0 wrote:
    Niestety będę musiał rozstać się z lapkiem... :) Oprócz nawalającego laptopa mam jeszcze inny mały problem. Mam nie podbitą gwarancję (nie ma pieczątki sprzedającego). Niestety laptop kupiony na drugim końcu Polski. Bez pieczątki nie przejdzie wysłać go na gwarancję? Czy może się ktoś orientuje, czy da się podbić gwarancję wysyłając ją pocztą? Jak myślicie sklep pójdzie na coś takiego czy czeka mnie wycieczka 600km w jedną stronę?

1. jak uruchomisz komputer zobacz czy masz przewodzenie ciepla w radiatorze. czasami zdarza sie, ze w uszkodzonych radiatorach ulotni się gaz przewodzacy cieplo i pomimo poprawnego dzialania wiatraka cieplo nie przedostaje sie z ukladow do zeberek. wystarczy zmierzyc temperature przy procesorze i na koncu radiatora. jezeli przy procesorze jest goracy, a na zeberkach zimny, to masz odpowiedz.
    2. oddaj na gwarancji. brak pieczatki nie powinien byc problemem jezeli masz dowod zakupu i daty sie zgadzaja. jezeli natomiast ci nawet odrzuca (jezeli musza wysylac np kopie do producenta) zawsze mozesz opierniczyc sprzedawce i zalatwic sprawe na jego koszt kurierem (w koncu to jego wina , ze pieczatki nie dal). Masz jeszcze rekojmie, niezgodnosc towaru z umowa i takie tam. Szkoda sie pozbywac laptopa skoro ma gwarancje.
    0robson0
    Level 10  
    W chwili obecnej sytuacja wygląda tak:

Jestem zdecydowany oddać lapka na gwarancję. Nie mam zamiaru usmażyć karty graficznej czy procesora.

Niestety sprzedawca nie wypełnił niczego na karcie gwarancyjnej. Ani daty, ani pieczątki ani podpisu i numeru paragonu. Kompletnie olał kartę gwarancyjną.

Od kilku dni próbuję się do nich dodzwonić (do sklepu) ale nikt nie odbiera. Mam nadzieję, że ten sklep nadal istnieje bo inaczej mogiła...

Dane sklepu: Neo-com
    Jakby ktoś miał niedaleko to może mógłby sprawdzić czy ten sklep nadal istnieje? Jeśli tak podesłałbym wtedy kartę gwarancyjną do wypełnienia. Oczywiście przewiduję zwrot kosztów przesyłki i ewentualnego dojazdu. 30-40zł mogę przeznaczyć jako podziękowanie za pomoc.
    617SU
    Level 1  
    Tez mam taki problem tylko u mnie laptop jescze sie resetował a teraz niewiem co zrobic bo jak go odpalam to tylko slychac jak startuje i sie resetuje nie wiem co moze byc w tym przyczyną tego iz nie chce się odpalic dalej... :|
    0robson0
    Level 10  
    A masz jeszcze gwarancję? Ja zadzwoniłem do serwisu NTT i mi powiedzieli, że przyjmą lapka nawet bez podbitej gwarancji. Jeśli masz możliwość to oddaj na gwarancję bo to nie wygląda zbyt ciekawie...
    kecaj999
    Level 10  
    witaj, mam tego samego lapa i do przedwczoraj mialem podobny problem, grzał się i zamulał. Mi pomogło odkręcenie wentylatora, wyczyszczenie go i wyczyszczenie radiatora (między nim a wentylatorem był 5mm "filtr" z kurzu). Plomby można delikatnie odkleić tak że nie straci się gwarancji;) Dodam, że wskaźnik wydajności systemu na viscie wrócił mi z 2,6 do 4,7:)
    dodam jeszcze, że laptop samoistnie się wyłączał, po odkurzaniu problemu nie ma
    0robson0
    Level 10  
    Witam ponownie,

Udało mi się osiągnąć następujące temperatury:
    W spoczynku:
    Procesor: 45-47 °C
    Procesor graficzny: 59-62 °C

W stresie:
    Procesor: 50-53 °C
    Procesor graficzny: 73-78 °C

A teraz moje pytanie do was. Czy takie temperatury można uznać za normę (prawie normę) i nie mam się czym martwić, czy jednak nadal są za wysokie i powinienem coś z tym robić? Z góry dzięki za odpowiedzi.
  • Helpful post
    mat_ed
    Level 43  
    Na chwilę obecną, temperatury są do przyjęcia.