Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie dwóch transformatorów [czasowe].

23 Paź 2009 00:18 1323 5
  • Poziom 16  
    witam
    Chciał bym zbudować układzik który po włączeniu do sieci włączy "1" trafo od razu a "2" po 1.5 minuty a po wyłączeniu "2" odłączy od razu a "1" z 1.5 minutową zwłoką...
    ze sterowaniem trafem "2" w sumie nie ma problemu... można by tu wykorzystać.. coś takiego ja do załączania głośników we wzmacniaczach... w sumie to 2 tranzystorki 2 rezystorki i kondensator... ale przy trafo "1" sprawa się komplikuje... myślałem żeby użyć jakiegoś elementu "opto" np transoptora lub optotriaka w zależności czy jako element wykonawczy użył bym triaka czy przekaźnika... i dobrać tak kondensator/ rezystor żeby był w stanie zasilić przez te 1.5 minuty ledę w elemencie "opto" .

Ale to jest tylko takie rozwiązanie "na chłopski rozum" może koledzy będą mieli coś ciekawszego do zaproponowania... np jakiś układ scalony który by wykonywał takie zadania ... każdy pomysł mile widziany

Pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 27  
    Zastosuj do sterowania tych dwóch transformatorów , dwóch takich samych układów "głośnikowych". Z tym że ten pierwszy transformator będzie podłączony poprzez styki przekaźnika.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 16  
    no to jest mój pomysł na sterowanie tymi trafkami... a może coś "inteligentniejszego" koledzy zaproponują ... to będzie sterowało dwoma osobnymi trafami we wzmacniaczu lampowym... jedno "żarzenia" a drugie "napięcia anodowego" i fajnie było gdyby każdy ko taki wynalazek chciał by użyć .. a chciał bym zmienić czas załączania i wyłączania.. nie musiał dobierać na chybił trafił elementów..

edit.

znalazłem na elce taki schemacik... i doszedłem do wniosku że łatwiej i prościej zrobić coś w stylu pierwszego postu.. jednak że nie miałem okazji nic takiego robić... chciał bym sie skusić... jednak potrzebuje pomocy i to sporej bo nie mam pojęcia jak to zmodyfikować... do tych 1.5 minuty w jednym i drugim przypadku no i to że nie bedzie dwóch switch'y tylko jeden sieciowy wyłącznik i czy to w ogóle bedzie działać tak jak chce???

• VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    Kiedyś zaprojektowałem (do innego zastosowania) taki układ:
    Myślę, że można go użyć dla Twoich celów.
    Główny wyłącznik zasilania S1 musi być dwu-sekcyjny.
    Załączenie napięcia żarzenia (przekaźnik Pk-1, podwójne styki NO) następuje "natychmiast" po włączeniu zasilania (S1 - ON), przekaźnik Pk-2 (napięcie anodowe) załączy się z opóźnieniem zależnym od R2C2.
    Po wyłączeniu S1 (OFF) - Pk-2 rozłączy się "natychmiast", a Pk-1 z opóźnieniem zależnym od R1C1.
    Napięcie zasilania 12V (wartość niekrytyczna) może być uzyskane z oddzielnego transformatorka (jak na obrazku) lub z jakiegoś uzwojenia głównego transformatora.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 16  
    pomoże ktoś jeszcze??