Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

siec radiowa w malej miejscowosci

23 Paź 2009 08:17 1320 3
  • Poziom 9  
    witam, chcialbym stworzyc sie wifi w malej miejscowosci.
    chcialbym sie dowiedziec o koszta z tym zwiazane oraz co polecacie.

myslalem aby zastosowac:
    - nadajnik sygnalu o zasiegu 10-20km w promieniu,
    - serwer postawiony na linuksie max. 100-150 uzytkownikow. jaki komputer sie nada? aby wszystko ladnie smigalo

chcialbym aby moim dostawco internetu bylo tpsa, jak myslicie jaka szybkosc lacza mi jest potrzebna aby uzytkownik mial predkosc rzedu 5000kbit/s?
    Nadajnik chcialbym umiescic na wysokim budynku i mysle tez o zastosowaniu masztu na dachu, aby sygnal byl tez odbierany w pobliskich wioskach.
    chcialbym aby adres ip byl przypisywany odpowiednim osobom poprzez mac karty sieciowej, tak aby nikt nie mogl sie podpiac ze tak powiem na wkreta.

czytalem artykul o postawieniu sieci w linuksie- wasz dzial. takze mysle ze nie bede mial z tym problemu. co jeszcze trzeba by kupic aby wszystko ladnie smigalo.

jakie karty sieciowe byscie polecali do odbioru sygnalu?

narazie tyle pytan, mam nadzieje, ze ktos mi podpowie co nie co.

pozdrawiam
  • Poziom 35  
    Łooo kolego... mało wiesz, żeby za coś takiego się zabierać...
    5 Mb/s dla użytkownika przy 100 użytkownikach? Łącze 250 Mb/s ;d
    Pomyśl na razie o czymś mniejszym, znajdzie 10 - 20 użyszkodników, na 2 Mb/s i rozejrzyj się za jakimś łączem 5 - 8 Mb/s. Oczywiści mówimy o prędkościach do klienta.

Antena u Ciebie... pamiętaj, że legalnie możesz wypromieniować do 100 mW ERIP, więc zapomnij o 20 km.
    W porywach 5 to dużo. Pamiętaj, że nie tylko Ty musisz siać daleko, ale użytkownicy muszą mieć dość mocny sygnał aby i Twoja antena to odebrała.

Serwer...
    na początek zastanów się nad m0n0 firewall / router. 10 - 20 użytkowników postawisz na jakimś zwykłym, niewysilonym kompie.

Jeśli czujesz się na siłach - jest jakieś polskie rozwiązanie do zarządzania siecią, wystawiania f-vat itp, nie pamiętam w tej chwili nazwy.

Na razie tyle z mojej strony.
    W razie czego, pytaj.
  • Poziom 23  
    askr napisał:
    Antena u Ciebie... pamiętaj, że legalnie możesz wypromieniować do 100 mW ERIP, więc zapomnij o 20 km.

... taka moc dotyczy 2.4Ghz bo w 5Ghz możesz siać z mocą 1000mW a przy braku barier tj. drzewa czy budynki można osiągnąć ponad 20km przy połączeniach typu BRIDGE

System: NND, INTRUX 3.0, INTRUX 7.0
    Łącze internetowe: DSL ( do 100 komputerów 8Mbit wystarczy ale symetrycznego łącza a tego ci TPSA nie da bo dysponuje asymetrycznym czyli więcej do ciebie jak od ciebie) u mnie na 4Mbit siedzi 60 komputerów a w szczycie jak jest dostępnych 15 to wszystko.
    Urządzenia na masztach: Platformy MIKROTIKa + dobre anteny (innych urządzeń nie widzę bo wsadzając jakieś APki: D-link, TP-Link, Tonze, Edimax czy temu podobne mija się z celem i szkoda pieniędzy.
    Co do odległości ... hmm... wszystko zależne od rzeźby terenu. Im więcej drzew tym gorzej.
  • Poziom 9  
    ale chyba nie ma innego dostawcy internetu DSL jak tp? aby od nich kupic lacze i je rozdzielac dalej droga radiowo?

realny zasieg waszym zdaniem jaki moze byc? mozecie podawac konkretne modele urzadzen ktore byscie polecali zastosowac?

aha i jeszcze pytanie jak moge przedluzyc sygnal? czyli w jednym miejscu mam nadajnik i w nastepnym w odleglosci tak jak wy mowicie 5km kolejny aby wiekszy obszar objal?

Popraw swoje posty. Zdanie zawsze rozpoczynamy wielką literą.
    Mery84