Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Iskrobezpieczne źródło zasilania

23 Paź 2009 09:32 4061 10
  • Poziom 10  
    Witam, mam pewien problem.
    Posiadam szereg baterii akumulatorowych nieiskrobezpiecznych, które służyć będą do zasilania obwodów głównych. Potrzebuje również jakieś źródło iskrobezpieczne, które będzie doładowywane z tych baterii. Jednak po odłączeniu tego źródła iskrobezpiecznego od reszty baterii np. odłącznikiem czy też wskutek zadziałania zabezpieczeń, chce by te źródło iskrobezpieczne nadal działało by wyświetlać na pulpicie stany awaryjne kontrolki itp. - pytanie - jak to zrobić? skąd wziąć takie źródło iskrobezpieczne??? Póki co mam baetrie1 - przetwornica dc/ac - zasilacz iskrobezpieczny ac/12v iskro - i ztego napięcie na pulpit. Jednak ta przetwornica i zasilacz będą ciągle działały od momentu połączenia:( nawet gdy urządzenie nie będzie używane przetwornica i zasilacz na biegu jałowym bedą:(
    Proszę o pomoc
  • Poziom 18  
    Czy "obwody główne" są iskrobezpieczne ?

Cy dobrze zrozumiałem, chcesz z nieiskrobezpiecznego owobdu (baterii) do zasilania obowdu iskrobezpiecznego ? daj jakis schemat blokowy bo mieszasz.

Nie można łączyć obwodów iskorbezpiecznych z nieiskrobezpiecznymi, musisz mieć specjalne separatory do tego celu.
  • Poziom 10  
    I tu mam problem, po zmontowaniu zasilacz będzie działać cały czas na biegu jałowym przez całą eksploatacje :( A nie moge go dać za stycznik, bo np. w razie awarii gdy stycznik wybije pulpit ma być zasilany by wyświetlać stany awarii itp.
  • Poziom 12  
    Między innymi w kopalniach są stosowane specjalne akumulatory zasilane buforowo do pracy z obwodami iskrobezpiecznymi, podtrzymują zasilanie po wyłączeniu napięcia zewnętrznego. Wydaje mi się, że o coś takiego Ci chodzi.
  • Poziom 21  
    Siemanko . Panowie nie będę się odwoływał do surowych norm i przepisów [ każdy zainteresowany może do nich dotrzeć] , a jest ich całe mnóstwo .na początek, na czas przekroczenia wartości niebezpiecznej układ zasilania zasilacza musi być objęty automatycznym układem wyłączania najprościej mówiąc czujnik,oczywiście iskrobezpieczny itd .Druga kwestia to akumulator do urządzenia iskrobezpiecznego także musi być objęty również tą normą .Chodzi oczywiście aby energia iskry wytworzona w takim układzie nie przekroczyła bodajże [górnictwo ] 4 W .A najważniejsze jest to [o ile układ nie jest do zastosowania prywatnego ] żadne samoróbki nie wchodzą w grę , a tylko układy firm wytwarzających urządzenia mających odpowiednie atesty ..Najczęściej [ górnictwo] kopalni doświadczalnej Barbara w Mikołowie .
  • Poziom 11  
    Witam,
    Mam pytanie do zorientowanych kolegów. Czy są jakieś szkolenia
    albo inne źródła skąd możnaby dowiedzieć się jak projektować
    urządzenia iskrobezbieczne?

Na początek potrzebuje podpowiedzi jak zrobić zasilacz, jakie można zastosować
    elementy poza barierą diodową (rezystor+ 3 diody zenera) ?
    Czy jest jakiś trik żeby mieć np 5,6V@200mA i prąd zwarcia < 250mA ?
    Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    raffo85
    jeżeli dobrze zrozumiałem twój post to pomógłby ci zestaw:

zasilacz AC/DC -> aku buforowy -> separator zasilania iskrobezpieczny (rezystory i zenery w odpowiedniej ilości i mocy) -> panel sterowniczy (chyba też iskrobezpieczny)

legenda:
    obwody poza strefą iskrobezpieczną
    obwody w strefie EX

Pozdrawiam,
    Wojtek
  • Poziom 18  
    koniuszy zacznij od :

EN:PN 60079:0
    EN:PN 60089:11
    EN:PN 50303

To na poczatek:)

Nie ma czegośc takiego jak prad zwarcia dla zasilaczy iskrobezpiecznych jest praz znamionowy i Io (max. prad chwilowy bezpieczny, który jest wiekszy niz realny prad zwarcia)

Nie wiem czy temat nie umarł bo jakoś nie halo, jecnak sadze ze jestem w stanie pomoc zrealizować temat raffo85.

Wszystkie elementy w ukladzie musza byc iskrobezpieczne dla stref M1/M2 ia lub ib zależnie do czego jest przeznaczone urządzenie. Jak dla mnie za mało danych, po co ta przetwornica DC/AC, z jakiego zrodla zasialnia chcesz zasilać układ (doładowywac akumulatory), bezpośrednio z sieci kopalninaej 230/127 V AC w przewodzie oponowym z kontrola izolacji, czy też zasilasc swoje elementy z zasilacza iskrobezpiecznego, jeżeli tak to jakie parametry ma ten zasilacz (Uo,Io, Co, Lo itp).

Czy przewidujesz stosowanie oslony ognioszczelnej na akumulatory, czy sa to akumulatory już dopuszczone do stotoswania w strefach zagrozonych wybuchem?
  • Poziom 11  
    Dziękuję za odpowiedź
    Akumulatorów nie przewiduję.
    Muszę zaprojektować zasilacz iskrobezbiepczny i urządzenie nim zasilane.
    Sorrki, rzeczywiście chodziło mi o prąd znamionowy przy którym jest napięcie
    znamionowe i najbliższy mu prąd maksymalny. Przy zastosowaniu rezystora ograniczającego prąd
    oraz bariery diodowej z diod zenera prąd maksymalny jest znacznie większy od znamionowego.
    Niestety w urządzeniu iskrobezpiecznym wydaje mi się,
    że należy uwzględniać prąd maksymalny pod względem doboru elementów.
    Parametry Uo Io Lo Co nie są narazie określone.
    Zastanawiam się jak traktować rezystory i półprzewodniki w urządzeniu
    iskrobezpiecznym. Czy muszę zakładać że na każdym elemencie może odłożyć się
    maksymalna dostarczana do urzędzenia moc? Przy Ui=5,88V i Ii=200mA
    Pi=1,176W x współczynnik bezpieczeństwa 1,5 daje prawie 1,8W.
    Czyli muszę przewidzieć na każdy rezystor i półprzewodnik conajmniej 1,8W?

Czy mógłbym prosić o skany norm: EN:PN 60089:11 i EN:PN 50303 ?
    lub chociaż spisów treści
    normę EN:PN 60079:0 posiadam
    Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    koniuszy napisał:

Muszę zaprojektować zasilacz iskrobezbiepczny i urządzenie nim zasilane.

Zasilacz iskrobezpieczny.
    Każdy izolator iskrobezpieczny o wejściu/wyjściu 4 - 20 mA jest jednocześnie zasilaczem 24 V DC dla przetworników pomiarowych. W firmach które produkują izolatory iskrobezpieczne są ośrodki badawczo rozwojowe zajmujące się projektowaniem.

Urządzenie nim zasilane (np przetwornik ciśnienia w wykonaniu przeciwwybuchowym iskrobezpiecznym).
    W firmach które produkują urządzenia zasilane izolatorami są ośrodki badawczo rozwojowe zajmujące się projektowaniem.

Ciekawe kto daje takie idiotyczne zadania.

A może Ci się tylko wydaje że masz zaprojektować, a zadanie polega na czymś innym?

raffo85 napisał:

Na tym rysunku nie zaznaczyłeś gdzie jest strefa zagrożenia wybuchem a gdzie strefa bezpieczna.

Jeżeli pulpit jest w strefie niebezpiecznej to niestety musi to być jego wykonanie specjalne Exd i zasilacz iskrobezpieczny nie jest potrzebny. Dla mnie pulpit to nie tylko np. ekran LCD ale też dużo wyłączników, przycisków (np więcej niż 10). Sam ekran LCD włożysz do skrzynki Exd z szybą. Są skrzynki Exd mające po kilka wyłączników czy przycisków

Nikt rozsądny nie wchodzi z szeregiem akumulatorów do strefy zagrożonej wybuchem bo jest to rozwiązanie drogie. Np. szafy w wykonaniu Exp pomieszczą dużo akumulatorów.