Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

karty chipowe - eeprom

drg 22 Jun 2004 14:12 5963 22
    drg
    Level 11  
    powitał,
    chciałbym na jakichś kartach chipowych zapisać jakieś dane w eepromie, raczej
    nie zależy mi na programowaniu w niej mikrokontrolera (po co one tam w ogóle są?). jaki programator będzie do tych celów dobry? http://allegro.pl/show_item.php?item=26905482 - te karty są tanie, więc jeżeli idzie tam prosto zapisać coś do eepromu i odczytać, to czym? i jak wygląda sprawa z kartami chiipowymi programów lojalnościowych stacji paliwowych typu pkn orlen i ich kartami vitay?
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    elektryk
    Level 42  
    Dla tej karty najpierw musiałbyś zrobić jakiś "firmware", wgrać go do pica. Większość kart jest tak zbudowana że do pamięci eeprom można się dostać tylko poprzez pica tak więc on by mógł decydować o tym które obszary eepromu są dostępne tylko do odczytu oraz kontrolować kody dostępu (coś a`la PIN).
    drg
    Level 11  
    a są inne karty, w których można bezpośrednio czytać/pisać do eepromu? albo jak zrobić z tym picem? jak w ogóle cała taka komunikacja wygląda? może jakieś tutoriale, dokumentacja?
    elektryk
    Level 42  
    Są karty które dla "wygody" miały wyprowadzone piny sck i sda pamięci eeprom na dwa wolne styki karty. A co do pic, to poprostu trzeba się nauczyć pisać na nie programy i tego raczej nie da się obejść.
    drg
    Level 11  
    Nie mam nic przeciw pisaniu pod pice, wręcz zamierzam. W c, gwoli ścisłości. ALe mnie teraz zastanawia co taki program ma robić? Po dostaniu zasilania ma się zacząć komunikować, na przykład z drugim picem po linii i/o? Albo zczytać eeprom i wysłać go na ten port? Jak on się z kolei komunikuje z zewnętrznym eepromem?
    elektryk
    Level 42  
    drg wrote:
    ALe mnie teraz zastanawia co taki program ma robić? Po dostaniu zasilania ma się zacząć komunikować, na przykład z drugim picem po linii i/o? Albo zczytać eeprom i wysłać go na ten port?
    Tak też można, ale ja bym się wzorował na standardzie ISO (ileś tam), polega on na tym że prockowi się daje zegar 3.57MHz a komunikuje protokołem asynchronicznym po jednej linii w half-duplexie. Protokół jest taki że do proceosara się wysyła kolejno bajty CLA (klasa aplikacji, jedna karta może mieć wiele aplikacji) INS (numer instrukcji do wykonania) LEN (długość bajtów danych do wysłania/odebrania), P1, P2 (2 parametry) P3 (opcjonalnie trzeci). Po takim ,nagłówku w zależności od instrukcji należy albo wysłać (LEN) bajtów albo odebrać od karty (LEN) bajtów. Protokół jest stosowany w kartach SIM w GSM, kartach płatniczych, identyfikacyjnych i innych.
    drg wrote:
    Jak on się z kolei komunikuje z zewnętrznym eepromem?
    Jest podpięty pod któreś linie procesora, to "klasyczna" kość eeprom i2c bez żadnych dodatkowych udziwnień.
    drg
    Level 11  
    a masz może gdzieś jakieś namiary na dokładnie opisany ten protokół i może nawet przykład? w dowolnym języku programowania (oczywiśćie preferuję c). a i ten, jak to jest z takimi kartami typu pkn orlen - vitay czy tam shell. gdzieś czytałem, w bieżącym ep, zdaje się, że każda taka karta na dzień dobry się przedstawia. i jeżeli kupiłbym tamtą kartę, goldcard z wcześniejszego linka, to co mi jeszcze potrzeba, żeby w pełni ją zaprogramować i potem czytać? tylko jakiś jdm-iso czy jakieś combo typu jeszcze phoenix do tego?
    elektryk
    Level 42  
    Na "dzień dobry" karta przesyła ATR (answer to reset) jest to ciąg bitów oznaczający możliwe standardy komunikacji i prędkości jakimi karta dysponuje.
    JDM-ISO do programowania PIC
    Phoenix do komunikacji z zaprogramowaną kartą
    PS z góry uprzedzam że JDM nie zawsze lubi działać.
    elektryk
    Level 42  
    FunProg jest do kart z procesorami atmel, ja bym poszukał programatora, combo jdm+phoenix kiedyś takie były na allegro.
    drg
    Level 11  
    widzę, że są tam tylko combo funcard + phoenix, ale nic to, w takich okolicznościach pobawię się najpierw funcard. jeżeli jednak bym się chciał pobawić kartami na picach, to do takiego combo phoenix/funcard wystarczy dokupić jdm-iso i nim programować pica, a komunikować się z nią już przez phoenixa/funcard wtedy? da to radę?
    genetix
    Level 24  
    Kiedyś w EP był projekt programatora do kart firmy Xicor. Były to karty z pamięcią typu FLASH, zabezpieczoną kilkoma kodami dostępu (kod odczytu, kod zapisu, kod resetu). Może wykorzystać te karty? Swojego czasu dało się kupić puste karty w AVT:

Xicor X76F640 (8kB + 32B pamięci)
    Xicor X76F100 (128B pamięci)
    drg
    Level 11  
    a jeszcze wracajac do tych funcard co to sprzedaja je na allegro, pisza tam, ze sa czyste, niezaprogramowane. a one maja jakis os? czy trzeba samemu cos napisac - zeby np. wysylal odpowiedni ATR itd? czy to kazda karta, nawet ta czysta ma? choc chyba nie powinna. jak to jest?
    elektryk
    Level 42  
    FunCard i Piccard (prawie wszystkie kolorowe) zasadniczo sa czyste i sa jak procesk atmela lub microchipa kupiony w sklepie
    drg
    Level 11  
    a zrodla takich systemow operacyjnych do kart (tak to sie nazywa?) sa gzdies dostepne? czy samemu trzeba napisac? pod jaka nazwa czegos takiego szukac? moze macie jakies ciekawe linki odnosnie zabawy z funcard czy piccard, niekoniecznie na potrzeby tv?
    drg
    Level 11  
    spoko, niedługo ożyje, bo już zaprojektowałem czytnik takich kart, mam też już karty na avrach i na picach, w związku z czym, jak tylko wykonam płytkę do tego czytnika i będzie banglał, zabieram się za pisanie tych systemów.
    leoha
    Level 17  
    A to super bo mnie ten temat bardzo interesuje ostatnio ....
    A jeszcze mam pytanie a zarazem prośbe... Gdzie można znalezc specyfikacje komunikacji pomiedzy karta a czytnikiem ...oraz karta a programatorem .... czy karty programuje sie tak jak PICe (czy tak jak EEPROMy).
    A moze programuje sie tylko PICa (pomijam funy ktore sa na atmelach) ktorego zadaniem jest kontrolowanie zawartosci EEPROMu .. w kazdy razie szukam wszelakich informacji !!

Z gory dziekuje za info (szukalem na elektrodzie googlowalem ale nic nie znalazlem ciekawego)
    drg
    Level 11  
    ogólnie to są to standardy iso 7816, więc trzeba szukać właśnie pod takim keywordem. jeden z pierwszych hitó na googlach, gdzie jest chyba wszystko co cię interesuje: http://www.cardwerk.com/smartcards/smartcard_standard_ISO7816.aspx
    a jeżeli chodzi o PICe, to jest tak samo jak w FunCardach z avrami - programuje sie mikrokontroler, który strzeże dostępu do eepromu.
    electro
    Level 18  
    witam widze ze rozmowa dotyczy kart chipowych. W zwiazku z tym mam pytanie. Mam urzadzenie ktore korzysta z karty SLE4442 karta jest zabezpieczona pinem, ale sprawa wyglada tak ze owe urzadzenie zna pin do karty i moze sobie edytowac dane na karcie. Teraz zastanawiam sie czy przy pomocy loggera season, da sie podejrzec jaki pin podaje urzadzenie przed zapisem na karte??? Dysponuje czytnikiem chipdrive i to on wskazal ze jest to sle4442
    leoha
    Level 17  
    drg wrote:
    (...) jak tylko wykonam płytkę do tego czytnika i będzie banglał, zabieram się za pisanie tych systemów.

Jak odniesziesz sukces to mialbym prosbe...
    Jesli te systemy to nie jest jakas tajemnica ;) typu TOP SECRET to czy podzielilbys sie widza na temat tych systemów ??