Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sygnalizacja przepalonej grzałki

23 Paź 2009 12:30 6401 23
  • Poziom 16  
    Cześć.
    Czy wykonał ktoś kiedyś układ sygnalizujący przepalenia grzałki w lutownicy oporowej?
    Przeszukując zasoby internetu nie znalazłem nic interesującego.
    Zwracam się z prośbą do bardziej doświadczonych kolegów o pomoc w zrobieniu takiego układu, może jakiś inny układ da się zaadoptować i nieco go zmodyfikować.
    Układ powinien być:
    najlepiej bez transformatora, z łatwo dostępnych elementów i sygnalizować przepalenie grzałki (buzzer z gen. wewnętrznym np.24V)
    Czy ma ktoś propozycję jak to wykonać?
    Pozdr. Krzychu
  • Relpol przekaźniki
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 43  
    krzychu.84 napisał:
    Cześć.
    Czy wykonał ktoś kiedyś układ sygnalizujący przepalenia grzałki w lutownicy oporowej?
    Przeszukując zasoby internetu nie znalazłem nic interesującego.
    Zwracam się z prośbą do bardziej doświadczonych kolegów o pomoc w zrobieniu takiego układu, może jakiś inny układ da się zaadoptować i nieco go zmodyfikować.
    Układ powinien być:
    najlepiej bez transformatora, z łatwo dostępnych elementów i sygnalizować przepalenie grzałki (buzzer z gen. wewnętrznym np.24V)
    Czy ma ktoś propozycję jak to wykonać?
    Pozdr. Krzychu
    Tylko po co buzzer, czy dwa LEDy - a do tego dwa stosownie dobrane rezystory - nie wystarczą?
    Nie potrzeba dodatkowego zasilania, itp. gadżetów ... :idea: :D
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 43  
    Motronic napisał:
    Quarz, myslisz o wpięciu w szereg z grzałką rezystora, i wykorzystać spadek napięcia na tym rezystorze do zasilania diody LED?
    Dokładnie, przecież prościej nie da się ... :idea: :D
  • Poziom 43  
    Motronic napisał:
    Można też na rurce kontaktronu nawinąć uzwojenie odpowiednio dobranym drutem, zestyki załączają nam prosty układ wskaźnikowo-sygnalizacyjny.
    Mamy zapewnioną jaką-taką separację galwaniczną.
    Przy prądzie przemiennym będzie 'pięknie' brzęczeć ...

Motronic napisał:
    Można tez to uzwojenie nawinąć na przekaźniku o odpowiednio "bezwładnej" kotwicy ( częstotliwość zmian pola magnetycznego).
    Patrz wyżej ... a też będzie brzęczeć ...
  • Poziom 16  
    Wolałbym zrobić to z buzzerem. W pracy widziałem taką płytkę podłaczoną do zasilania lutownicy. Na płytce był układ LM311, trzy tranzystory, triak, optotrznzystor (cny17), diody prostownicze, kilka rezystorów i buzzer 24V.
    Lutownica 100-150W, układ działał poprawnie. Wszystko umieszczone na małej płytce uniwersalnej. Po przepaleniu grzałki lub wypięciu wtyczki z gniazdka buzzer brzęczał cały czas.
    Krzychu
  • Poziom 35  
    Rozwiązanie z kontaktronem wydaje sie najrozsądniejsze. Oczywiście równolegle z cewką kontaktronu należy dołączyć diodę i kondensator filtrujący, i skutecznie będą wyeliminowane drgania styków. Styki, oczywiście mogą załączać dowolny układ sygnalizacyjny. Takie rozwiązanie nie wprowadzi nie potrzebnych strat mocy na rezystancji szeregowej, gdyż cewka to kilka zwoi drutu.
  • Poziom 43  
    Marian B napisał:
    Rozwiązanie z kontaktronem wydaje sie najrozsądniejsze. Oczywiście równolegle z cewką kontaktronu należy dołączyć diodę i kondensator filtrujący, i skutecznie będą wyeliminowane drgania styków.
    Chyba sam nie rozumiesz tego coś wyżej napisał ... :!: :cry:

Marian B napisał:
    Styki, oczywiście mogą załączać dowolny układ sygnalizacyjny. Takie rozwiązanie nie wprowadzi nie potrzebnych strat mocy na rezystancji szeregowej, gdyż cewka to kilka zwoi drutu.
    Patrz wyżej ... i 'dumaj' jaką "kupę" tu "postawiłeś" ... :idea: :D
  • Poziom 43  
    Motronic napisał:
    Marian B-ta proponowana dioda ad hoc wyprostuje prąd dla zasilanego urządzenia.
    A z kondensator, ani chybi, eksploduje ... :idea: :cry:
  • Poziom 36  
    OK. można taki układ zrobić na różne sposoby ale dlaczego na tym forum, jak ktoś nie ma pomysłu co zrobić to poddaje pod dyskusję taki temat, przecież jak się spali grzałka to nie grzeje i po kilku minutach wiadomo, że trzeba coś i tak naprawić. Proponuję z podobnych tematów sygnalizator braku jednej fazy, braku wody w kranach, braku gazu w rurach. Czyli trzeba dodatkowe układy, że coś nie tak, dodatkowo proponuję układy kontroli prawidłowej pracy tych układów.
  • Poziom 16  
    No tak tylko że ja nie chce zrobić sobie takiego układu bo się mi nudzi! Potrzebuje dźwiękowy sygnalizator przepalenia grzałki a bez dostatecznej wiedzy nie jestem wstanie zaprojektować takiego schematu.
    Forum jest po to by pomóc, zwróciłem się do kolegów z większym doświadczeniem aby pomogli mi coś wykombinować, jak na razie żadnych konkretów.
    Podesłałem linka z wskaźnikiem przepalonego bezpiecznika aby przybliżyć sprawę. Moderator usunął. Poza tym tego układu nie dałoby się zastosować do lutownicy bez koniecznych przeróbek.
  • Poziom 23  
    Tylko że koledzy znając zasadę działania lutownic z grzałką nie dają jednej odpowiedzi,bo...są różne ich budowy.Zwykła kolba ma grzałkę włączoną na stałe i tu łatwo stwierdzić czy jest włączona-pobiera prąd,który może np wzbudzać stale cewkę przekaźnika nadprądowego czyli np tego kontaktronu.W lutownicach z termostatem co chwila buzzer informowałby o problemie-tu już trzeba by stosować jakieś bardziej wymyślne układy -np czujnik temperatury grzałki z sygnalizacją zbyt niskiej temperatury.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    Idąc tropem propozycji kol. Motronic można zbudować taki np. układ (skoro musi być brzęczyk :D ):
    Lutownica jest oczywiście podłączana do gniazda J1. Przepalenie grzałki (lub wyłączenie zasilania 230V przez np. termostat :D ) spowoduje włączenie brzęczyka.
    Przy mocy grzałki 150W wystarczą diody 1N400x. Typ tranzystora - zależnie od prądu pobieranego przez brzęczyk.
    Układ wymaga oczywiście oddzielnego zasilacza 24V.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 16  
    Z tego co się orientuje to lutownica weller z wbudowanym termostatem. Czyli jak kolega artur s napisał trzeba dorobić jeszcze układ podtrzymujący żeby brzęczek nie "piszczał" przy każdym wyłączeniu termostatu.
    Czy dobrze myślę?
    krzychu.84 napisał:
    Z tego co się orientuje to lutownica weller z wbudowanym termostatem. Czyli jak kolega artur s napisał trzeba dorobić jeszcze układ podtrzymujący żeby brzęczek nie "piszczał" przy każdym wyłączeniu termostatu.
    Czy dobrze myślę?

Ja myślę (i chyba dobrze :?: ), że wystarczy zasilacz 24V podłączyć równolegle do grzałki lutownicy (za termostatem).
  • Poziom 29  
    Nie wiem czy dokładnie o takie rozwiązanie chodzi ale... Mam lutownice Weller 24V. Zasilam ja z trafa ~24. Grzałkę zasilam napięciem zmiennym a termostatem włączam przekaznik ( prądu stałego, po wyprostowaniu ) zalaczający grzałke. Równolegle do cewki przekażnika mam diodę świecącą. Sprawa załatwia wszystkie problemy od ręki, 1. termostat żyje o wiele dłużej, 2. w przypadku padnięcia grzałki lub termostatu, przekażnik się nie włącza i dioda świeci "ciurkiem".
    Pozdrówka
    PS. taka przeróbka ma bolesny wymóg przerobienia kabla do kolby. Niestety trzeba wyprowadzić osobno przewody do grzałki i osobno do termostatu.
  • Poziom 16  
    Lutownica ma wbudowany termostat (szeregowo z grzałką), jest na napięcie 230V.
    Ingerencja w lutownice nie wchodzi w grę.
    Dzięki koledze prezeswal rozjaśnił się trochę mój umysł :D
    Wydaje mi się że jedna kwestia jet załatwiona, sprawa dotyczy jeszcze tego podtrzymania.
    Czy dobrze kombinuje że to podtrzymanie ma być w tym miejscu jak zaznaczyłem na zdjęciu?
    Czy dołożenie kondensatora dużej pojemności załatwi ten problem?

• Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Jeśli nie chcesz galwanicznej separacji od sieci i decydujesz się na zasilacz beztransformatorowy, to transoptor nie jest potrzebny.
    Takie "podtrzymanie" (opóźnienie włączenia brzęczyka) można zrobić np. tak:
    Czas opóźnienia będzie zależał od wartości Ro i Co.
    Pozdrawiam.

ps. dla pewnego zatykania tranzystora Q1 należy jego bazę połączyć z masą poprzez rezystor (np.10k).
  • Poziom 16  
    A jak obliczyć wartość RC aby podtrzymanie było ok. 1min.?
    Czy mogę w tym układzie zastosować tranzystor buz11 i gdzie tego mojego brzęczka wpiąć?
    Dostęp do not aplikacyjnych jest bezpłatny, a forum nie jest od "odwalania cudzych projektów". Brak widocznego wkładu pracy własnej i postawa roszczeniowa. Regulamin, punkt 16. Zamykam.