Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Subwoofer - glosnik basowy pod spodem.

bilu20 22 Jun 2004 14:32 5965 21
    bilu20
    Level 11  
    chcialbym sie zapytac, czy nie strace na jakosci i sile basu umieszczajac glosnik basowy tak, aby byl zwrocony w kierunku podlogi.
    Widzialem pare takich konstrukcji, jednakze sa wykonane na duzo mocniejszych glosnikach, niz moj GDN 20/80/2. Moj szescianik ma stac oczywiscie na nozkach.

Dzieki za pomoc. :-)
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    X__X
    Level 11  
    Bas bedzie wypłeniał całe pomieszczenie równomiernie...
    ALE SĄSIEDZI BEDĄ SŁUCHAC RAZEM Z TOBĄ!!!
    Dużo jest takich konstruckji.... np. SUBY YAMAHY, ale one mają inną troche konstrukcję.
    Ja lubię jak widzę jak głosnik pracuje.
    Ale umieszczeni głosnika basowego (zwłaszcza w subie) jest raczej bez znaczenia, gdyż przy tak niskich częstoliwościach nie ma kierunkowości.
    PASTYL
    Level 15  
    to tylko uogólnienie, bo przy rozchodzeniu sie każdych fal istnieje kierunkowość,

tyle, że przy bardzo niskich częstotliwościach, gdzie długość fali jest bardzo duża, zanika ten efekt, zwłaszcza w zamkniętych pomieszczeniach
    niemniej większość słyszalnych basów, tzn. z górnej części zakresu przetwarzania suba mają wyraźną kierunkowość
    umnieszczene głośnika na dnie kolumny pozwala znaczne zniwelowanie tego efektu,
    czyli jak kolega napisał - bas będzie wypełniał w miarę równomiernie całe pomieszczenie
    bilu20
    Level 11  
    no wlasnie o to mi chodzi, dziekuje bardzo za wyjasnienie
    Rocky24
    Level 19  
    Witam a ja sie zastanawiam bo nieraz widac jak nie które lepsze firmy robia sabwoofery z martwa membraną i glosnikiem wlasnie od strony podlogi czy tam martwa membrana z przodu suba daje jakis efekt przy szelnie zamknietej obudowie ?
    bilu20
    Level 11  
    O wlasnie, byla taka wieza, bodajze philipsa, chorowalem na nia ok rok, ale nie mialem kasy , tam byl system WOOX wlasnie z bierna membrana u gory , ta wiezyczka byla chyba z serii FW-c80, jedno moge o niej smialo powiedziec... BAsik byl piekny, mocny i czysty...
    tomaszo
    VIP Meritorious for electroda.pl
    "martwa membrana" - pierwsze slysze :D
    Zapewne chodzi o membrane bierna - to akurat brzmi podobnie do BR - z ta tylko roznica, ze dostrojenie jest zalezne od masy tej wlasnie membrany biernej(polecam tylko w przypadku glosnikow, ktore wymagaja niskiego strojenia i malej obudowy, kiedy trudno dobrac odpowiedni tunel BR).
    Jesli chodzi o glosniik w podloge - to jest to w sumie rozwiazanie niewiele dajace. Chcac zyskac bliskosc kolejnej powierzchni odbijajacej i uzyskac wieksze podbicie basu sie tak czyni - jednak teorytycznie nawet niewiele to da - gdy normalnie srodek glosnika jest o kilkadziesiat lub kilkanascie cm nad podloga...
    Takie rozwiazanie moze pogorszyc wypromieniowywanie czestotliwosci w okolicach 100 - 120 Hz, co moze powodowac slyszalnie mniej klarowny bas. Nie polecam.
    bilu20
    Level 11  
    no i mamy poglad z innej beczki, sadzac po ilosci postow, ktore napisal tomaszo, mysle, ze powinienem pojsc za jego radami, ale ostateczny wybor przeprowadze na podstawie testow i wlasnych obserwacji, bo chyba inaczej sie nie da...
    eqt
    Level 26  
    z ta kierunkowością to mylicie dwa różne systemy walutowe.umiesczenie glosnika w podlogę wogole zmniejsza promieniowanie wyższych basow, ktore sa bardziej kierunkowe dla malych domowych kolumn. Ma rowniez niewielki wplyw na promieniopwanie niskich. Ale nie zapełni równo pomiesczenia, bo to zjawiasko wynika z odbic od scian, a same żródlo promieniowania niskich f niczym sie nie różni od zwyklego BR
    tomaszo
    Eqt - no ale jak zwal, tak zwal - wplyw na wyzszy bas jest wyrazny :D na niekorzysc tego rozwiazania.
    Przemek13
    Level 12  
    nie sądzę. Miałem suba na GDN 20/80/2 właśnie głośnikiem w dół - znajdziecie jego archwalne zdjęcia na akustyka.tk - i uważam że bas był o wiele lepszy w pozycji głośnik w dół rura w dół jak w konstrukcji niż kiedy kładłem suba na boku przodem do słuchacza. Jako praktyk powiem - w dół było lepiej.
    Rocky24
    Level 19  
    Hm. Zastanawiam się właśnie, bo gdyby głośnik basowy był 15 cm od podłogi a Bierna Membrana była z przodu subwoofera to kierunkowości były by w zasadzie spójne tylko żeby uzyskać cos pięknego to głośnik basowy powinien być jeden a BM powinny być z każdej strony.Sądzę ze dałoby to przepiękny efekt, ale nie wiem gdzie na terenie trójmiasta kupić same membrany:(
    ADAMM_85
    Level 17  
    Jeżeli chciałbyś kupić samą membranę bierną to ci powiem tak. 200zł za sztukę, ale jak masz na to kasę to spoko, your choice ;-) Podobno można robić z głośników, ale membrana bierną też dopasowuje się do głośnika i do obudowy, więc nie sądze, żeby można sobie dawać ich tyle ile się chce i żeby to nie miało wpływu na strojenie, ale niech wypowiedzą się ludzie lepiej zorientowani w temacie. Pozdro
    eqt
    Level 26  
    ale czy ja powiedziałem że to rozwiązanie jest gorsze czy lepsze? napisałem tylko że nie chodzi o kierunkowość tylko raczej o brzmienie. Ja mślę że z głośnikiem do dołu do suba jest lepiej. No ale równie dobrze można zastosowac akt. zwrotnicę
    ADAMM_85
    Level 17  
    :arrow: Eqt
    Myśle, że każdy powinien sobie sprawdzić i stwierdzić jak mu się bardziej podoba ;-) Mnie akurat bardziej odpowiada jak jest do przodu bo widzę jak głośnik chodzi :D i poza tym ja nie odczuwam dużej różnicy, no może taką, że podłoga drga :) No w sumie działa to jeszcze trochę jak filtr...Pozdrawiam
    Rocky24
    Level 19  
    Ja zarazie wsadziłem to w stara szafkę i cały czas się zastanawiam jak rozwiązać problem z utworzeniem do niego najlepszej obudowy, która już nie będzie dawała efektu załamywania się głosu nawet, gdy jest cicho to jak się rozmawia ze sobą to człowiek macha jadaczką nie wydalając dźwięków <?>W sklepie audio-filskim powiedzieli mi ze musi to być oznaka ze głośnik jest bardzo wydajny i profesjonalny, ale co mi po tym jak mam w pokoju 5 m2 2 kolumny po 140 watt i ten nieszczęsny subwoofer… wszystko się załamuje nie da rady słuchać jakiejkolwiek muzyki gdzie są wysokie tony powiązane z rytmicznie ustawionymi centralnymi bębnami  lub jakimś innym basem.

Mam taką małą lub większą prośbę do człowieka który zna się na obliczeniach obudów do subwooferów .Wiec tak mam 12" głośnik boschmann 500watt ,4ohm , o bardzo wielkim górnym zawieszeniu (gumowym) ma wielkiego kopa ale bardzo bym prosił żeby ktoś mi zrobił obliczenia jakie powinny być wymiary obudowy do niego (potrafię się chojnię odwdzięczyć) .Chciałem, aby była tez zamontowana bierna membrana podoba mi się efekt jak przepięknie u kumpla lata ta membrana aaahh:)
    Próbowałem już zrobić sam w tym winisd, ale nie wiem, co to jest to qts,fq itp.
    Z góry dzięki
    Pozdrawiam
    Przemek13
    Level 12  
    podaj wszystkie parametry tego głośnika - właśnie te dziwne Q i Fs i VAS. Bez tego nic się nie policzy.
    Nap5teR
    Level 20  
    Rocky, Qts, Vas, itd to parametry niezbędne do obliczeń pojemności skrzyni, więcej danych na ten temat znajdziesz na www.diyaudio.pl
    Całkiem ciekawe forum, i dużo odpowiedzi na twoje pytania odnośnie Winisd.
    :)

Pozdrawiam
    PASTYL
    Level 15  
    pozwoliłem sobie na mały experyment -- postawiłem kolumnę głosnikiem do góry i dodatkowo głośnik magnesem na zewnątrz (bo nie zajmuje miejsca wewnątrz kolumny => większa objętość kolumny, przy tych samych gabarytach; no i ładniej wygląda od tej strony :P )
    efekt => bardziej równomierne rozchodzenie sie fal po całym pomieszczeniu, niż przy głośniku na bocznej (przedniej) ściance kolumny,
    no i sąsiedzi z dołu nie słuchają muzy razem ze mną ;) (jak w przypadaku umieszczenia głosnika na spodniej ściance kolumny)
    tomaszo
    Musze Cie zmartwic...Bas rozprzestrzenia sie dookolnie - czestotliwosci ponizej 100Hz maja kilkakrotnie do kilkudziesieciu razy wieksza dlugosc niz srednica membrany niskotonowca - i tak sasiedzi slysza to samo, co przedtem. Rozwiazanie z magnesem do przodu (mam nadzieje, ze odwrociles fazy na niskotonowych..........) daje niewielki (zaleznie od srednicy - pol do paru litrow) "zysk" objetosci, dodatkowo mozesz slyszec jakies niepokojace odglosy pracy zawieszenia przy najnizszym basie...Jesli sa to glosniki nisko-sredniotonowe to degradujesz propagacje srednicy.
    Rob jak wolisz, sensu taka zmiana wielkiego nie ma. Na strojenie BR te pare najwyzej litrow nie ma wielkiego wplywu...
    PASTYL
    Level 15  
    na początek - mówimy cały czas o subwooferach

co do tego co słyszą sąsiedzi Z DOŁU, to są to dźwięki dużo słabsze niż umieszczając gł. na spodzie kolumny, bo docierają do podłogi dopiero po odbiciu nawet kilkukrotnym, na które zużywają dużo energii => są mnimum o połowę cichsze

co do zmiany faz itp. - nie pisałem o rzeczach oczywistych ;)

a co do zysku objętości, to przy małych kolumnach różnica jest kolosalna => można z dużym powodzeniem stoswać głośniki głębsze od głębokości kolumny
    tomaszo
    Co to znaczy przy malych kolumnach? Przy 10 litrach jakich potrzebuje np. 13 lub 15 cm glosnik niskosredniotonowy (mowilem o pogorszeniu promieniowania srednicy w przypadku odwrocenia) sama obj, jaka zajmuje glosnik to kolo 0,5 do 1 litra...Wplyw nadal niewielki. Glebokosc kolumny przy tej pojemnosci jest juz w zupelnosci wystarczajaca, zeby w sposob noralny zainstalowac praktycznie kazdy glosnik... W przypadku duzych obudow, nawet te 5 litrow nie gra juz "slyszalnej" roli, nie wymyslaj za wszelka cene...Pomysl jest dlatego niestosowany, bo zupelnie bezcelowy (jesli chodzi o sam dzwiek) - nie zmienia to w przypadku samego basu niczego. Robiac tak z juz odpowiednio dostrojona obudowa tylko zmieniasz strojenie (co i tak bedzie raczej nieodczuwalne) - czyt. psujesz.
    Mozna tak naturalnie robic ze wzgledu na walory wizualne, co w przyadku sporego magnesu ma juz jakies uzasadnienie ;)

Moze zamiescisz zdjecie obudowy plytszej niz przecietna glebokosci montazu dla danej srednicy?? Ciekaw jestem, jak to wyglada - np. 30cm glosnik wymagajacy 50 litrow o glebokosci montazu kolo 14 cm w obudowie o tej obj., ale plytszej niz te 14cm ;) :) zaskakujace proporcje wplywajace poprawnie na dzwiek ...