Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór dystrybucji linuxa dla serwera plików SMB.

23 Paź 2009 12:55 3388 9
  • Poziom 21  
    Która dystrybucja Linuxa najlepiej nadaje się do postawienia prostego serwera plików z użyciem Samby?

Jedynym przeznaczeniem tego komputera będzie udostępnianie w sieci lokalnej zasobów dyskowych. Istotnym parametrem będzie wydajność tej usługi, gdyż jednocześnie będzie z niej korzystało około 20 stanowisk. Możliwość zarządzania serwerem za pośrednictwem sieci jest też nie bez znaczenia. Zwłaszcza, że będą to robiły osoby bez doświadczenia w pracy z linuxem. Na szczęście, ograniczanie dostępu do zasobów na poziomie użytkownika lub domeny nie jest potrzebne.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Nie do końca rozumiem pytanie. Sambę możesz postawić na każdej dystrybucji przecież.
    Stawiasz system tylko w trybie tekstowym bez X`ów, instalujesz Sambę, konfigurujesz i tyle nawet nie ma potrzeby do niej zaglądać jeśli będzie skonfigurowana ewentualnie jak dodać nowe zasoby to edycja /etc/samba/smb.conf nie jest wielką sztuką.
    Ja do takich celów używam Debiana ale zastanów się może na wykorzystaniem distra OpenFiler z interfejsem w przeglądarce do zarządzania udostępnianymi zasobami.
    W firmie serwer pełniący rolę NAS działa właśnie pod kontrolą OpenFiler.
  • Poziom 21  
    Tak to prawda. Ale istnieją zapewne dystrybucje pozwalające to zrobić łatwiej i szybciej. Kolejny problem to wielkość poszczególnych dystrybucji. Przykładowo nie ma sensu w pobieraniu gigabajtów danych, podczas gdy wykorzystany zostanie ich ułamek.

Pomysł z zastosowaniem dystrybucji OpenFiler wydaje się być bardzo użyteczny.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    forsoft napisał:
    Tak to prawda. Ale istnieją zapewne dystrybucje pozwalające to zrobić łatwiej i szybciej. Kolejny problem to wielkość poszczególnych dystrybucji. Przykładowo nie ma sensu w pobieraniu gigabajtów danych, podczas gdy wykorzystany zostanie ich ułamek.

Pomysł z zastosowaniem dystrybucji OpenFiler wydaje się być bardzo użyteczny.

Dlatego wspominałem właśnie OpenFiler - to dedykowana dystrybucja do zastosowań jako NAS i wykorzystuje właśnie Sambę.
  • Poziom 25  
    FreeNAS jest bardzo dobry - przyjazny dla użytkownika i dość mocno konfigurowalny...
  • Poziom 21  
    Zgodnie z tym co wyczytałem o FreeNAS, jedynym systemem plików jaki należy stosować przy instalacji jest UFS. Stawia to pod znakiem zapytania jego wydajność, bowiem w testach typy plików EXT3 i ReiserFS mają największą wydajność. UFS jest z kolei bardzo starym standardem, którego testy te nie obejmowały.
  • Poziom 10  
    Witam chciałbym się podpiąć pod pytanie.
    Czy jest dystrybucja przygotowana specjalnie pod serwer plików (smb)
    interesują mnie takie dodatkowe usługi jak sprawdzanie stanu dysków na www (lub wysyłka ostrzeżenia na e-mail) czy robienie backupu.
  • Poziom 21  
    Jeżeli chodzi o mnie, to projekt upadł. Okazało się, że szybkość działania docelowej aplikacji bardziej zależała od wydajności stanowiska roboczego, niż serwera plików. Głównym serwerem plików pozostał więc Windows 2000/XP, jako że był nieco szybszy.

Jako serwer plików SMB wykorzystuję teraz Ubuntu Server, jednakże głównym zadaniem postawionych na nim systemów jest automatyczna archiwizacja danych za pomocą BackupPC. Serwer plików to sprawa drugoplanowa, i nie jest tutaj potrzebna istotna wydajność. Nie ma też możliwości zarządzania funkcją współdzielenia plików za pomocą przeglądarki.
  • Poziom 10  
    nie interesuje mnie zarządzanie współdzieleniem tylko raporty smart dostępne przez ww albo ostrzeżenia wysyłąne na email.
  • Poziom 21  
    Nie interesowała mnie funkcja smart.

Mogę jedynie dodać, że tworzenie matryc RAID na Ubuntu Serwer nie należy do zadań prostych.