Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Szeregowo połączone LED i różne spadki napięcia na nich

23 Oct 2009 17:50 2256 7
  • Level 12  
    Mam podłączone diody według schematu niżej, prąd jaki płynie to 80mA, a napięcia na diodach są takie:
    D1 - 3,12V
    D2 - 2,98V
    D3 - 3,12V
    Jaki może być powód że napięcie na D2 jest mniejsze, czy to oznacza że dioda jest felerna?

Pozdrawiam
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 23  
    Oznacza to że dioda jest z gorszej półki i Imax osiąga przy niższym napięciu, lub napięcie jest za niskie .Kiedyś miałem podobnie przy power LED przy ¼ maksymalnego prądu środkowa dioda nie świeciła dopiero przy ½ Imax było ok.

Jeśli to jest źródło prądowe to niema się czego obawiać , gdyż napięcie ustala się do płynącego prądu .
  • Level 12  
    To jest źródło prądowe, prąd jaki powinien być to 100mA ale ja dałem mniej czyli 80mA. Troszkę mnie to martwi bo jak jest z gorszej półki czy się nie okaże że będzie świeciła krócej, są jakieś sposoby żeby przetestować wytrzymałość diód? Myślałem nad zrobieniem mrugacza na 555 ale nie wiem czy to w ogóle ma jakiś sens.
  • Level 23  
    Ten parametr ciężko sprawdzić , często jest tak że LEDy z 3 reki pochodzą z tz. "odpadu z tajwanu" , które po prostu nie spełniają tolerancji serii no ale świecą ;]

Na białych diodach tych do 20mA bawiłem się już z 3 lata temu i te co zasilałem prądem Imax =20mA obecnie prawie wcale nie świecą , to tera jak np. potrzebuje światła tyle co z diody 1W to daje po prostu 3W
  • Level 36  
    Czy diody które zastosowałeś są identyczne? Jeśli nie, to nic w tym dziwnego że napięcia się różnią. Jeśli nawet wszystkie mają taki sam symbol a pochodzą z różnych serii produkcyjnych to może się trochę charakterystyka różnić. Nie musi to wcale oznaczać że dioda jest gorsza. Moim zdaniem nie ma co się przejmować tą różnicą. Możesz sobie w nocie katalogowej sprawdzić charakterystykę U(I) i samemu określić czy ta rozbieżność mieści się w normie. Co do żywotności diod, nie wiem czy teraz nie jest jakoś inaczej ale kiedyś diody LED nie przepalały się o ile pracowały w dobrych warunkach. Co prawda wypalały się, czyli świeciły coraz słabiej, ale o ile dobrze pamiętam spadek jasności o połowę był po kilku czy kilkunastu latach ciągłego świecenia. Nie wiem jak się to ma do nowych superjasnych diod i diod dużej mocy.
  • Level 12  
    A do tych 20mA co teraz Ci świecą ledwo ledwo miałeś podłączone źródło prądowe czy rezystory dodawałeś? Ja te co teraz mam podłączone kupiłem na ebay no i tak się zastanawiam czy to możliwe żeby aż tyle diód nie spełniało tolerancji serii bo ich sprzedają w tysiącach.

Diody są identyczne. Ja się tą różnicą nie przejmuję bo w świeceniu nie widać różnicy ale mnie martwi czy za rok one w ogóle będą świecić.

Diody są dokładnie takie jak TU
  • Level 23  
    Ciężko mi cokolwiek powiedzieć na temat tych LED no i niewiem jak z tym 180mW ciepła oddawanym przez plastik ?

Wtedy byłem jeszcze "młody i głupi" LED miał tylko świecić więc 20mA rzez rezystor i 24/h , dioda teraz prawie wcale nie świeci . Pamiętam też że rozrzut parametrów był wielki napięcie przewodzenia przy prądzie 20mA był od 2,8-3,4V ,niby jedna seria a biały kolor miał 3 barwy ;]

Teraz jeśli chodzi o LED to tylko w TME

ps: na zeszłoroczne święta wymieniłem w lampkach choinkowych żarówki na diody LED niebieskie + rezystor w szereg , tak że na diodę przypada około 3mA i co ciekawe , to że zawsze 1-2 diody nie świeca,a najzabawniejsze w tym jest to że zawsze to jest inna dioda ;]
  • Level 12  
    Te diody przy prądzie 80mA są ledwo ciepłe. Ja teraz wszystkie diody zasilam źródłem prądowym nawet te 20mA. Zobaczymy jak te teraz się spiszą, kupiłem jeszcze diody o kącie świecenia 180 stopni i jestem ciekaw czy na prawdę mają taki kąt :-)