Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana CO z sieci na włase z pieca węglowego - dylemat...

23 Paź 2009 21:42 3188 13
 • Poziom 9  
  Witam wszystkich serdecznie.

  Sytuacja wygląda w ten sposób, że jestem zmuszony pod gotową instalację CO, która do tej pory była zasilona z sieci, podpiąc pod piec węglowy. Instalacja jest wykonana w miedzi. W sumie to nic trudnego ( piec będzie w piwnicy, Pleszew KSUg 27 kw ).
  Ale ...
  Piec będzie ogrzewał dwa mieszkania po 100 m2 na pierwszym piętrze (moje) i na drugim (sąsiada). Nie dało sie inaczej bo jest tylko jeden komin... a budynek poniemiecki, wysokie pokoje - 3,5 m.
  I teraz... instalacje musze zrobić w układzie zamkniętym, ( w sumie tak jest wykonana) nie mam mozliwości pociagnięcia rury 12 m do góry na zb. przelewowy...

  Ale do czego zmierzam...

  Z miejsca gdzie będzie piec CO, do pionu sąsiada jest jakieś 4 m (pion z rurki 22mm), natomiast mój idzie w poziomie w piwnicy jakieś 5m (rurka 22mm) i rozdziela sie dopiero na dwa piony (rurka 18mm).
  Jak myslicie, czy jeśli dam na powrocie pompke obiegową 6m, to "wyciągnie " ona w tym układzie? Czy będzie grzało i u mnie i u sąsiada ???
  Gość ze sklepu insalacyjnego twierdzi, że spokojnie pompka na powrocie będzie wyciągać wodę i wszystko powinno być OK...

  Ja juz sam nie wiem, bo to jednak wysoko... z 9 - 10 m do góry i trzy piony...

  W mieszkaniach do kaloryferów są pociągnięte rurki 15mm.

  Prosze o opinie jakieś uwagi... może ktos z was ma podobny układ...

  Pozdrawiam
 • Poziom 10  
  Przede wszystkim nie możesz tego pieca włączyć do waszej instalacji w układzie zamkniętym. Nie zezwalają na to przepisy bo nie ma atestu na żadne urządzenia które pozwolą zabezpieczyć Ci piec przed przegrzaniem. W momencie jak w piecu zacznie gotować się woda ( z wielu błachych przyczyn - np.stanie pompka, za dużo nałożysz, wyłączą prąd itd.) przechodzi ona ze stanu ciekłego w stan gazowy i zgodnie z prawami fizyki zwiększa swoją objętość o 22,4 raza, czyli z 1 litra wody zrobi się ponad 22 litry gazu. Przy układzie zamkniętym żaden zawór bezpieczeństwa nie zdąży wyrzucić nadmiaru ciśnienia i z pieca robi się BOMBA.
  Jedynym legalnym rozwiązaniem byłoby podłączenie tego pieca przez wymiennik ciepła (widzę że jesteś automatykiem - to takie coś jak transformator tylko hydrauliczny).
  Z jednej strony wymiennika (w transformatorze strona pierwotna) będzie układ pompowy otwarty, a z drugiej od strony instalacji będzie układ zamknięty. Zabezpieczy Ci to przynajmniej legalnie układ przed gotowaniem wody, ale i tak najlepszym rozwiązaniem byłby układ otwarty, a bezpieczniejszy do układu z wymiennikiem ciepła byłby kocioł na ekogroszek.
  Pozdrawiam Grzegorz
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 10  
  Zgodnie z polską normą PN-EN 303-5:2002 zabronione jest stosowanie kotłów na paliwo stałe w układach zamkniętych. Firma SYR produkuje termiczne zabezpieczenie do takich instalacji, ale nie widziałem żeby wyszła nowelizacja do normy i pozwalała to zastosować.
  Jeśli to zabezpieczenie podłączysz to będzie działać i będzie schładzało ale piec musiałby mieć wbudowaną w swoją konstrukcję wężownicę schładzającą, a zwykłe śmieciuchy tego nie mają.
  Jeśli wyszła nowelizacja ustawy to proszę o padanie numeru.
  Pozdrawiam Grzegorz
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 9  
  krzysio sr, mógłbyś napisac coś więcej o tym urządzeniu schładzającym??? Mozna to gdziec kupic czy trzeba samemu zrobić?

  Co do układu zamkniętego... miałem tak zrobiona instalację w poprzednim miejscu zamieszkania, 10 lat i wszystko chodziło ok, ( duży zbiornik przeponowy, dwa zawory bezpieczeństwa 3,5 i 6 bar ). Wiem, że w dtr-ce kotła pisze, że musi być podłaczany w układzie otwartym, jednak ja takiej mozliwości za bardzo nie mam, z drugiej strony widzę po znajomych i czytając rózne wypowiedzi, to układ zamkniety jest u nas co raz bardziej popularny jak w Niemczech czy w Czechach

  Ale głównie chodzi mi o to, czy pomka obiegowa zamontowana na powrocie "wyciągnie" wodę w układzie z 1 piętra i z drugiego, żeby wszystkie grzejniki grzały...
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 9  
  Dzięki serdeczne :) Kupie zbiornik przeponowy 35l, myśle, że wystarczy, no i przyjrzę sie temu "schładzaczowi".
  We wtorek montuja mi wkład kominowy a piec przyjdzie w tygodniu... jak wszystko poskładam do kupy to napisze jak układ sie sprawuje, pozdrawiam
 • Poziom 26  
  Cytat:
  W momencie jak w piecu zacznie gotować się woda ( z wielu błachych przyczyn - np.stanie pompka, za dużo nałożysz, wyłączą prąd itd.) przechodzi ona ze stanu ciekłego w stan gazowy i zgodnie z prawami fizyki zwiększa swoją objętość o 22,4 raza, czyli z 1 litra wody zrobi się ponad 22 litry gazu. Przy układzie zamkniętym żaden zawór bezpieczeństwa nie zdąży wyrzucić nadmiaru ciśnienia i z pieca robi się BOMBA.  Mam instalację zamkniętą od ponad 8 lat , która współpracuje z piecem gazowym bez żadnych wymienników.Czujniki temperatury dwa umieściłem w płaszczu pieca (jeden na dole drugi na górze) ,przy zagotowaniu wody temperatura pokazywała ok 115-120 st C . Ciśnienie podrosło z 1,2 bara do 1,6bara , pompka wydawała jakieś dziwne szumienia , a grzejniki dalsze zrobiły się zimne:D.Po ostygnięciu wody pompka zagrzała momentalnie wszystkie grzejniki i wszystko wróciło do normy.Zanim nie zamontowałem sobie piszczka który informował mnie o przekroczeniu 90st C to takie zagotowania miałem dość często.

  -piec co pale w nim co się da
  -piec gazowy Beretta
  -naczynie przeponowe 25l + 8l w piecu gazowym
  -zawory bezpieczeństwa 2 bary
  -grzejniki panelowe
 • Poziom 9  
  No nie głupi pomysł z tym sygnałem dźwiekowym, też cos takiego sobie zrobię :) Ale schładzacz faktycznie dużo rozwiązuje... i koszt jego 500 zł , sprawdziłem.
 • Poziom 16  
  Pompa zamontowana na powrocie przy kotle pociągnie bez problemów. Instalacja CO powinna zostać po uruchomieniu wyregulowana aby Tobie i sąsiadowi grzejniki grzały jednakowo.


  Artur vel Pokemon napisał:

  I teraz... instalacje musze zrobić w układzie zamkniętym, ( w sumie tak jest wykonana) nie mam mozliwości pociagnięcia rury 12 m do góry na zb. przelewowy...
  To zły pomysł.
  Do sąsiada idą rurki zasilające i powrotu. Czy obok tych rurek nie da się położyć dodatkowej rurki przelewowej, a sam zbiornik umieścić u sąsiada pod sufitem?

  Stary budynek czyli komin chyba ma wystarczający przekrój. Dla 27 kW minimum 20 cm na 25 cm i 8 m wysokości.

  Miałeś zasilanie zewnętrzne czyli żyłeś w luksusie. Kocioł (chyba typ UKSG?) który masz tego luksusu pozbawi Cię całkowicie.
  Lepszym rozwiązaniem byłby kocioł z dolnym spalaniem, lub z podajnikiem.
 • Poziom 9  
  No cóż... mówisz w luksusie... też miałem taka nadzieję, bo wcześniej gdzie mieszkałem przez 10 lat też miałem ogrzewanie z pieca węglowego i też w ukł. zamknietym...

  Ale teraz, jak mi przyszła faktura za 1,5 GJ (5 dni grzania 3 grzejników - ciepło jeszcze było) 200 zł !!! To od razu poleciałem załatwiac kredyt i piec kupować...

  Rachunki jak mi sąsiadka pokazała za ogrzewanie ze stycznia i lutego, po 1200 zł za miesiąc to aż usiadłem :) Budynek ma pociągnięta instalację z firmy obok i oni nam odstępują energię cieplną, jednak za GJ zależy od miesiąca i zużycia ciepła cena jednego GJ waha się od 90 do 110 zł !!!

  Decyzja była natychmiastowa... swój piec. Co prawda był problem z kominem... bo tylko jeden mógł być wykorzystany i stąd niestety piec na spółke z sąsiadem z góry...

  Co do wyboru pieca... no cóż... cena... za ksg27 z dmuchawa i sterownikem 2900 pln, a że trzeba będzie zajść ze dwa trzy razy do niego... przyzwyczajony już jestem.

  Co do komina to wchodzi wkład 160, jednak to kominiarz będzie go zakładał i wyraził zgodę na taki piec, stwierdził , że przy takim kominie (16,5 mwysokości) to nie będzie problemu.

  Co do układu zamknietego... przepisy sie już trochę zmieniły, są co raz nowsze i bardziej niezawodne zabezpieczenia... i w takim układzie będę robił (kwestia zainstalowania pieca i osprzętu oraz podłaczenia do już istniejącej instalacji CO miedzianej - wszystko w piwnicy)

  Jesli założe duzy zbiornik przeponowy 35l, dwa zawory bezpieczeństwa 3 i 6 bar i jeszcze urządzenie schładzające to powinno wszystko być OK i zgodnie z przepisami.
  Musze tylko poczytać w którym miejscu instalacji CO instaluje się ten schładzacz, moze cos podpowiedzie, czy na zasilaniu czy na powrocie, ale jesli on ma działac przy temp 95 stopni C to raczej chyba na zasilaniu na wyjściu z pieca chyba...
 • Poziom 10  
  Mimo wszystko na twoim miejscu zastosowałbym system otwarty z zastosowaniem wymiennika typu jad ( używane można kupić za 1500zł na serwisach aukcyjnych jad-y np.: firmy secespol są jak chyba wieczne :) całe z nierdzewki a gdy się zabrudzą - zakamienią czyścimy roztworem kwasu np amidosulfonowego ... on ładnie zjada kamień kotłowy w przypadku instalacji CO raz na 15-20 lat hehe - przecież nie dopuszczamy surowej wody non stop)
  Czyli:
  kocioł CO ogrzewa wodę która idzie na wymiennik w systemie zabezpieczonym otwartym naczyniem przelewowym a z wymiennika ogrzana woda idzie na zamkniętą instalację CO tu musimy dać naczynie przeponowe by skompensować rozszerzalność wody, otwarty zbiornik przelewowy nie musi być wtedy wysoko ... jad praktycznie wieczny a w razie wymiany kotła nie spuszczamy całego zładu

  Ja tak robię u siebie w domu mam 2 kotły - gazówkę i na paliwo stałe ( ma działać na leniwca tzn palę na paliwo stałe ... jak parametry spadają odcinany jest obieg kotła na paliwo stałe i zaczyna grzać gazówka ) ... może to jak niektórzy powiedzą trochę przerost formy nad treścią ale patent na wiele lat
 • Poziom 9  
  Chm... no pomyślę jeszcze nad wymiennikiem ale mam ograniczone fundusze chyba, że w przyszłym sezonie to przerobie jeszcze raz... dzięki.