Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomysł na hallowen dla początkujących

JollyRoger 24 Paź 2009 08:52 6389 8
  • Halloween coraz bliżej więc trzeba się jakoś przygotować, przystroić ogród itp.
    Wpadłem niedawno na pomysł zrobienia sztucznych oczy ukrytych gdzieś w trawie albo na drzewie. Żeby oczy wyglądały na prawdziwe muszą co jakiś czas mrugać.
    I tak właśnie wygląda mój pomysł w praktyce:

Film niestety nie oddaje prawdziwego wrażenia, w rzeczywistości diody świecą mocniej i jest nieco wyraźniejszy efekt mrugania.

Link

Każda para to multiwibrator i dwie diody połączone szeregowo (super jasne):
    Pomysł na hallowen dla początkujących
    Oczywiście wartości elementów dla każdej pary muszą się nieznacznie różnić - aby wspomóc efekt losowości.

Ja zmieniałem wartości kondensatorów (10 - 47µF) i rezystora 100k ( w przedziale 100-300k).

Bardzo ładny efekt można uzyskać gdy "oczy" jest więcej np. schowanych w jakiś krzakach, trawie , może w ciemnej szafie..

Pojawił się też pomysł użycia procesora i wysterowania większej ilości diód (nawet 56 - multipleksowo), jednak wtedy wykonanie urządzenia mogłoby sprawić problem niektórym początkującym użytkownikom.
    W tej wersji każda para to układ niezależny i potrzebuje tylko zasilania (ok 5-12V).[/img]

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    JollyRoger
    Poziom 21  
    Specjalizuje się w: programowanie, bazy danych
    JollyRoger napisał 569 postów o ocenie 27, pomógł 21 razy. Mieszka w mieście Poznań. Jest z nami od 2005 roku.
    Rolnik95
    Poziom 18  
    Mi osobiście efekt się nie podoba. Diody gdyby świeciły mocniej to jeszcze jako tako. Ale wogole ska pomysł że to oczy?! Już prędzej gdyby to wsadzić do małej dyni.
    Uszol 1990
    Poziom 29  
    Autor pokazał przykładowe zastosowanie (mi się podoba)
    a kto koledze Rolnik95 broni zamontować to w "małej dyni" ?
    łatwo jest krytykować, gorzej coś samemu zrobić ;)
    pozdrawiam!
    as1200
    Poziom 12  
    Uważam, że pomysł wykonania tak prostego układziku na elementach dyskretnych dla początkującego elektronika jest pomysłem bardzo trafionym.
    Sam wiele lat temu zaczynałem od budowy takich generatorków :)
    Gratuluję pomysłu :)
    Cubaza
    Poziom 14  
    Pomysł fajny :D Tylko dla mnie lepiej wyglądałoby to w większej odległości od siebie :D A potem do jakiejś dyni czy czegoś i dawaj straszyć jakieś dzieci albo sąsiadów;)

P.S. Wiem, że się czepiam ale jednak: sztucznych oczU a nie sztucznych oczY.
    kbw24
    Poziom 14  
    Witam

Niezły pomysł, oryginalny... ;)

Jest to baaardzo znany mi układ. Można go znaleźć w książce "Elektronika dla wszystkich" Janusza Wojciechowskiego. Używałem go sam kilka razy, ale nigdy nie wpadłem na pomysł, aby użyć różnych wartości kondensatorów i tych dwóch rezystorów co na Twoim schemacie mają 10k i 100k. A jeśli ktoś by chciał ten układ urozmaicić, to można jeszcze przed albo po(już nie pamiętam) tym drugim rezystorku 1k dać drugą parę diod, ale nie gwarantuję że będzie to działać, bo tego swojego schematu nie znam na pamięć. Ale powinno to wtedy działać tak: jedne "oczy" co jakiś czas się otwierają na ułamek sekundy(zależy od wartości el. ale bazuję się na tych Twoich), a drugie bez zmian - mrugają.

Powiem jedno - BARDZO DOBRY POMYSŁ, przebiłeś nawet moją wyobraźnię, bo nigdy sam bym na taki sposób wykorzystania tego(układu) nie wpadł. ;) :) :P :D

Jest! Udało mi się zeskanować te 10letnie zapiski... :P Bateria tak z 5V(w oryginale 4,5V), tranzystory w tym drugim(od prawej) to NPN BC148, BC337, lub być inne, byle NPN. Schemat od lewej to oryginał, myślę że nie warty uwagi, bo ma tranzystory PNP i to jakieś radzieckie(nawet nie wiem jakie :P )... :D Wszystkie kondensatory oczywiście są elektrolityczne, a te "zamalowane" prostokąciki przed diodami to oczywiście rezystory. A pomiędzy tymi dwoma rezystorami w centrum jest napisane 2x10kΩ, czyli 10kΩ dla każdego z nich. Wszystko jasne? Mam nadzieję że tak :) A wszystko w załączonym pliku... ;)

P.S. Na jakich tranzystorach to zrobiłeś? Bo chyba zapomniałeś podać ich typ. ;)

Pozdrawiam
    Załączniki:
    JollyRoger
    Poziom 21  
    Tranzystory, jak i rezystory i kondensatory czyli wszystko oprócz diód LED są z odzysku:
    Tranzystory jakieś chińskie 9013 (NPN) chociaż mogły by być również PNP. Wtedy należałoby odwrócić polaryzację LEDów i kondensatorów. Taki układ może być naprawde bardzo tani w wykonaniu (praktycznie tylko koszt diód i cyny) gdy mamy stary monitor CRT albo inne częściowo analogowe urządzenie jako dawcę :).
    Takie było właśnie założenie do tego układu: wszystkie elementy z demontażu / jak najniższy koszt.
    TalkativeHamster5
    Poziom 9  
    JollyRoger napisał:
    A pomysł wziął się stąd (zdjęcie nie moje) http://lh3.ggpht.com/mjbmeister/SEkH0xkSrcI/AAAAAAAAHaY/TKM8M3mQxjM/s400/cat-eyes-itchys.jpg - widzieliście kiedyś oczy psa lub kota w ciemności gdy poświeci się słabym światłem :) - i o podobny efekt mi chodziło. Docelowo zostanie to zamieszczone przed domem i w większej ilości - wtedy wrzucę fotki.

Wydaje mi się, że na podwórku przed domem te ''oczy'' :D powinny dawać jeszcze ciekawszy efekt. Idąc wieczorem, gdybym zobaczył coś takiego, na pewno nie wyglądało by to jak diody LED. Gratuluję i pozdrawiam!:D