Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
MetalWorkMetalWork
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Renault Scenic I - kilka pytań o samorobne zabezpieczenie.

24 Oct 2009 10:42 10975 5
  • Level 17  
    Witam.
    Po niedawnej utracie auta (kradzieży :cry: ) szwagier poprosił mnie abym w jego nowym aucie Renault Scenic I (2002 r., 1,9 DCI) założył jakieś dodatkowe proste a jednocześnie skuteczne zabezpieczenie przed kradzieżą. I mam kilka koncepcji i kilka pytań z nimi związanych.
    1. Myślałem o odcięciu (przez przekaźnik) zasilania pompy paliwa.
    - gdzie montowana jest pompa (w baku czy na wężu), którędy idą przewody do pompy?
    - czy komputer "nie zgłupieje" jak nie zobaczy zasilania na pompie?

2. Odcięcie (przez przekaźnik) sterowania od rozrusznika.
    - czy komputer "nie zgłupieje" jak zamontuje przekaźnik?

3. Dodatkowy przekaźnik który rozłączał by zasilanie od świec żarowych przez co uniemożliwiłoby to podgrzanie ich przed uruchomieniem silnika.
    - czy komputer "nie zgłupieje" jak zamontuje przekaźnik?

4. Zamontowanie elektrozaworu na przewodzie paliwowym.
    - czy pompa paliwa będzie normalnie pracować, czy czasami nie będzie pompować "non stop" przed odpaleniem bo przy zamkniętym elektrozaworze paliwo nie będzie dochodzić do silnika (jakiegoś czujnika ciśnienia)?

Wiem że są to bardzo proste rozwiązania, ale liczę na efekt zaskoczenia i "nietypowości" który zaskoczy i zniechęci złodzieja. Auto ma alarm i zabezpieczenia firmowe (immobilizer) ale... wiadomo jak jest. Najbardziej boję się żeby nie uszkodzić komputera w aucie bo czytałem, że w Scenicu to bardzo "delikatne" i łatwo psujące się "ustrojstwo".
    A może zastosować jakieś inne sposoby zabezpieczenia - jestem otwarty na propozycje.
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • MetalWorkMetalWork
  • Helpful post
    Level 43  
    F7-7,5A w skrzynce pod kierownica,+15 na sterownik silnika i nie jedzie
  • MetalWorkMetalWork
  • Level 17  
    Można to bezpiecznie rozłączać przekaźnikiem - komputer to "zaakceptuje"?
  • Helpful post
    Moderator of Cars
    Nie będzie miał wyjścia... to właśnie jest zasilanie ECU ;)
  • Level 17  
    A posiada ktoś schemat skrzynki bezpieczników w tym modelu. Bo ściągnąłem schemat niby od scenica ale jakoś mi tu nic nie pasuje. Bo wg. tego schematu F7 to bezpiecznik od klaksonu.

Właśnie patrzyłem do skrzynki bezpieczników i jednak schemat mam prawidłowy F7 to bezpiecznik od klaksonu. Może kolega się pomylił albo to jakaś inne wersja.
  • Helpful post
    Level 43  
    Sory,moje niedopatrzenie,F7 jest pod maska:
    Renault Scenic I - kilka pytań o samorobne zabezpieczenie.