Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty odbiornik tranzystorowy KF

silentscorpe 24 Paź 2009 11:32 4668 4
  • #1 24 Paź 2009 11:32
    silentscorpe
    Poziom 9  

witam . wykonałem ten radio odbiornik z strony http://www.sp-qrp.pl/modules.php?name=Content4&pa=showpage&pid=3
    wykonałem wszystko zgodnie z opisem i schematem oprócz nawinięcia cewek
    konstruktor podał w L1 18 zwojów a w L2 54 zwoje. ale nie podał na jakim dławiku i o jakiej średnicy go wykonał. nie mam pojęcia jak to nawinąć kombinuje już od tygodnia a wzorów zbytnio nie rozumiem, programy też są z błędami takie np jak
    KFkalk.
    może zna ktoś sposób nawinięcia (ile uzwojeń) na dławik i jaki dławik zastosować. kolejną kwstią jest to którą cewkę najpierw nawinąć L1 a na nią L2 czy na odwrót. jestem zielony w temacie indukcji i ogólnie jestem początkującym

udało mi się go próbnie uruchomić i odbierałem stacje radiowe z Niemiec ,Anglii prawdopodobnie w okolicach 225 khz
    dodam że jako C4 używam trimera 240 pF

interesuje mnie pasmo 3.5 - 3.6Mhz i 7000 – 7200 MHz
    chce zbudować 2 osobne bloki przełanczane na te pasma
    bardzo prosze o pomoc i rady

Proszę nie podpinać się ze swoimi problemami pod czyjś temat.
    Proszę poprawić post korzystając z funkcji "Pisownia" (regulamin punkt 15).
    Wydzielone z tematu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1250959-390.html
    Nie kasować wpisu moderatora!

do moderatora. chętnie założył bym nowy temat ale z powody małej ilości pkt nie mogłem , wiec chyba lepiej dać to do czyjegoś tematu niż napisać 20 nic nie wnoszących postów w byle jakich tematach żeby nabić sobie pkt.

• #2 24 Paź 2009 14:36
    Adik
    Poziom 20  

Witam

Co do kolejności nawinięcia cewek to najpierw należy nawinąć cewkę L2 a na niej sprzęgającą L1, nie na dławiku a na karkasie z rdzeniem, najlepszym do tego zastosowania byłby karkas 7mm z wkręcanym rdzeniem taki ze starych telewizorów, oczywiście można użyć inne posiadane karkasy z rdzeniem, przy odpowiedniej zmianie liczby zwoi cewek.

• #3 27 Paź 2009 12:07
    Preskaler
    Poziom 37  

To nie jest precyzyjna odpowiedź! Ja, niestety nie podam dokładniejszej bo... po prostu nie robiłem tego radia. Indukcyjność zależy w bardzo znacznym stopniu od PRZENIKALNOŚCI magnetycznej rdzenia a ta zależy od CZĘSTOTLIWOŚCI. W OTV (p.cz. wizji) są częstotliwości ok. 40 MHz a tutaj ok. 3,5 MHz. Oczywiście można zrobić ten układ na dowolnym rdzeniu ale wtedy należy dobrać doświadczalnie (z użyciem generatora) ilość zwoi a ta (w zależy od rodzaju rdzenia i może się wahać jak 1 : 3. Z dośdczenia natomiast wiem, że cewki to newralgiczny punkt każdej konstrukcji N/O! Nie da się zbyt precyzyjnie tego podać bo trzeba to zrobić DOŚWIADCZALNIE! Dołączony opis też nie jest zbyt precyzyjny bo nawet śednica drutu nie jest podana ściśle a od niej też zależ indukcyjność cewki.

• #4 10 Sty 2010 15:48
    silentscorpe
    Poziom 9  

Udało mi się wykonać obwód działający do tego schematu.
    Porównałem to z innym schematem a że wzmacniacz i pozostałe elementy miałem już złożone na płytce nie chciałem tego psuć.

Dławiki szpulowe kupiłem w sklepie elektronicznym, miałem je użyć do innego radia
    one są chyba 100 uH . Podpisane są 100ck wiec nie znam tych oznaczeń.

Radio pracuje w szerszym zakresie niż 80m ale da się dostroić do stacji nadających ssb i cw. Odbieram stacje z polski jak i z zagranicy np stacje DL1SC
    Natomiast jak słyszałem stacje oddaloną ode mnie o około 10 km był przesterowany sygnał , za mocny żeby dobrze rozumieć modulację chyba że to był przesiew z pasma 40m
    Nie mam mniejszego kondensatora np 25p żeby dostroić się dokładniej który był by dołożony równolegle co kondensatora strojeniowego 250p

co o tym myślicie co jeszcze mogę dołożyć żeby podnieść jakość odbioru?

ps do odbioru używam anteny do cb 3x 5/8

• #5 10 Sty 2010 16:42
    krzychu.84
    Poziom 16  

Witam,
    Podłącze się do tematu z pytaniem:
    Czy można zastosować karkas z rdzeniem wkręcanym z radioodbiornika np. zodiak? Jest tam ich kilka i może dałoby się je wykorzystać.
    Oczywiście uzwojenia dobrać doświadczalnie.
    Chodzi mi o obwód wejściowy.

Krzychu

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo