Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłączające zabezpieczenie nadprądowe

24 Paź 2009 16:52 3403 6
  • Poziom 34  
    Witam, w moim mieszkaniu mam następujący problem.
    Ale zacznijmy od początku.
    Dawno dawno temu cały przedpokój (w którym znajduje się skrzynka bezpiecznikowa) został wyłożony panelami (boazeria) co za tym idzie wiercone było bardzo dużo otworów.
    Przez około 4 lata po remoncie wynikła dziwna usterka.
    Rozchodzi się o to ze gasząc światło w toalecie (gdzie jest pojedynczy halogen + transformator do tego) wybija mi główny bezpiecznik od gniazdek dolnych. Nie dzieje sie to za każdym razem, lecz jest dość uciążliwe.Na początek do wymiany poszedł włącznik światła ale nie tu jest problem bo dzieje eis to samo. Dzisiaj zajrzałem do skrzynki bezpieczników jak podłączony jest ten obwód. Oświetlenie całego mieszkania spięte jest razem pod bezpiecznik B6. Przed tym bezpiecznikiem jest już tylko zabezpieczenie całego mieszkania znajdujące się w piwnicy. W związku z tym mam pytanie, czemu gdy gaszę światło w tym pomieszczeniu wybija mi całkiem inny bezpiecznik, a światło jak było tak jest.

Wyłączające zabezpieczenie nadprądowe

opis nad bezpiecznikami:(patrząc od lewej)

Gniazda; Wyl. łazienka; R.p.; Gniazdo łazienka; Gnizada m.pokoj,kuchnia; gniazdo m.pokoj,d.pokoj; Oświetlenie; Gniazda; wył kuchnia; R.p. -pok.

Prosił bym o poradę jak to rozwiązać.

Dodam ze nie za każdym razem ten bezpiecznik wybija. Zdarzy się ze tydzień jest dobrze, ale i czasami parę razy dziennie wyskoczy.

Jeżeli temat umieściłem w złym dziale, to proszę moda o przeniesienie.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 36  
    Witam, możliwe że izolacja obwodu gniazdek jest gdzieś uszkodzona i przepięcie powstające w czasie wyłączania transformatora powoduje zwarcie. Ale z tego co widzę to jest różnicówka a nie zwykły bezpiecznik.
  • Poziom 22  
    Ten co wybija to jest wyłącznik różnicowoprądowy.
    pewnie rafo przegrane
  • Poziom 9  
    Też wydaje mi się że różnicówka - podejrzenie rzuciłbym na zasilacz do halogenu. Skoro wywala tą różnicówkę to oznacza że jest to sprawa izolacyjna. Może spróbuj na jakis czas zamiast tego halogenu podłączyć zwykłą oprawkę z żarówką 230 V. Jak nic się nie będzie działo - trafiony zatopiony. Bo takie trafo to pewnie chińszczyzna...
  • Poziom 34  
    Aktualnie zapiąłem zamiast trafa starego AT`ka i nic się nie dzieje, więc wszystko wskazywało by na uszkodzone trafo. Zobaczę co się będzie działo do końca tygodnia i dam znać.
  • Moderator
    niutat napisał:
    Witam, możliwe że izolacja obwodu gniazdek jest gdzieś uszkodzona i przepięcie powstające w czasie wyłączania transformatora powoduje zwarcie. Ale z tego co widzę to jest różnicówka a nie zwykły bezpiecznik.

Tak jest. Takie modele spotkałem niedawno przy remoncie instalacji u pewnego klienta. Z ciekawości je przetestowałem i okazały się w zasadzie sprawne! Nie znam tylko czasu, bo nie miałem czym zmierzyć.

Tym niemniej założyłem nowe.
  • Poziom 34  
    Ostatecznie po wymianie trafa sytuacja się powtórzyła.

Pominięcie trafa i halogen na 230V rozwiązał sprawę.