Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kupiłem garaż - problemy z instalacją

Bastek79 24 Paź 2009 17:17 2261 7
  • #1 24 Paź 2009 17:17
    Bastek79
    Poziom 13  

Witam serdecznie szanownych forumowiczów.

2 tygodnie temu zakupiłem garaż (nowy).

Co się okazało moc przyłączeniowa zamówiona do garażu wynosi 2kW, jednak zabezpieczenie przedlicznikowe (co się okazało inwestor zażyczył sobie tak w energetyce) 4A.

Od razu uprzedzam, że w tych tematach jestem zielony.

Jednak logicznie myśląc dla takiej mocy powinno to być 10A.

Sama instalacja wygląda tak:

Siec energetyczna-> B-4A -> licznik -> B-82A -> --------------- [garaż] – B. Główny 25A różnicówka (6A gniazdka, 6A oświetlenie) chciałem zmienić tą konfigurację na 4A oświetlenie i 20A gniazdka. Jakie było moje zdziwienie jak po podłączeniu odkurzacza 1600 Watt / wywaliło bezpiecznik ten przedlicznikowy. (teraz energetyka chce 30,00 zł za jego wymianę)
    Byłem zawsze przekonany, że bezpieczniki w instalacji powinny być ustawiane wg ich obciążalności bo chyba mało logiczne jest dawanie bezpiecznika głównego 4A i za nim głównego na garaż 25A.

Będę wdzięczny, jeżeli ktoś mi to logicznie to wytłumaczy i poradzi co z tym fantem zrobić, bo nie wyobrażam sobie nie móc w garażu podłączyć urządzeń biorących powyżej 1000 Watt.

Przy 4A to mogę chyba tylko szaleć do 700 Watt, co dyskwalifikuję ponad połowę mojego sprzętu elektrycznego.

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam
    Sebastian

0 7
  • #2 24 Paź 2009 17:23
    Darrieus
    Poziom 38  

Cytat:
    zabezpieczenie przedlicznikowe (co się okazało inwestor zażyczył sobie tak w energetyce) 4A

Pogratulować inwestora.

Cytat:
    Byłem zawsze przekonany, że bezpieczniki w instalacji powinny być ustawiane wg ich obciążalności bo chyba mało logiczne jest dawanie bezpiecznika głównego 4A i za nim głównego na garaż 25A.

To bardzo dobrze myślałeś.

Jak na umowie z ZE masz przydział 2kW to co ma inwestor do twoich bezpieczników, albo ja zwariowałem albo inwestor ? Powinieneś mieć przy mocy 2kW przedlicznikowy 10A, co i tak jest śmiesznie mało jak na garaż.

Jak inwestor sobie zażyczył ????????? Masz na umowie 2kW i takie masz mieć zabezpieczenie. Ktoś tu bajki opowiada.

Może masz instalację 1mm² bo sobie inwestor oszczędzał a teraz chce się wymigać :P

0
  • #3 24 Paź 2009 17:30
    niutat
    Poziom 37  

Witam, tak jak pisze poprzednik, to Ty masz umowę z ZE i domagaj się od ZE dostarczenia mocy jaką masz w umowie.

0
  • #4 24 Paź 2009 21:28
    Bastek79
    Poziom 13  

W poniedziałek powalczę telefonicznie, zobaczy, co się uda zdziałać.
    Najpierw wyjaśnię temat z inwestorem.

Pytanie czy mogę zażądać jakieś dokumentacji instalacji elektrycznej odnośnie samego przyłącza do garażu? czyli ten kawałek który jest pomiędzy siecią energetyczną a moim garażem !

Następnie na celownik pójdzie energetyka, by dostarczyli moc przyłączeniową zgodnie z zamówioną. I będę się starał o zwiększenie tych warunków – bo pewnie inwestor oszczędzał każdą złotówkę.

Dziękuję za informacje
    Sebastian

0
  • #5 24 Paź 2009 21:39
    rodi667
    Poziom 12  

Jeśli chcesz zacząć od inwestora to zażądaj wyjaśnienia i jak już ktoś zwrócił uwagę dowiedz się o grubość przewodów, ale takie sprawy najlepiej załatwić osobiście jak i w energetyce, bo będziesz zbywany. To nie sprawy na telefon.

0
  • #6 24 Paź 2009 22:15
    Darrieus
    Poziom 38  

Inwestor musiał mieć coś na myśli (sumieniu) jak wymyślił te 4A :P
    Ja wam mówię że instalacja jest 1mm² bo sobie ynteligent pomyślał że w garażu to sie tylko żarówek używa ;) a nie spawarki czy flexa.

0
  • #7 24 Paź 2009 22:30
    Bastek79
    Poziom 13  

z tego co zauważyłem to do garażu leci przewód około 2,5 mm2

Natomiast mam pytanie czy mogę się doczepić do tego:

4A przed licznikiem
    25A garaż

czy jest to błąd w sztuce ?
    Ponieważ nie ukrywam, że te 25A mnie zmyliło uznałem, że jak mam główne 25A to w zupełności mi to wystarczy jest ok.

Coraz częściej dochodzę do zdania, że w tym pie.. Kraju to jak się człowiek nie będzie znał na wszystkim to na każdym kroku będzie dymany!

0
  • #8 24 Paź 2009 22:55
    andk1eltd
    Poziom 35  

A te 25A to nie przypadkiem nominalny prąd różnicówki? Na mój rozum to za licznikiem jest tylko różnicówka i dwie nadmiarówki po 6A. Inna sprawa, że przy przedlicznikowym 4A robią za zwykłe heble. Inwestor pewnie bał się pożaru i "załatwił" u elektryka wstawienie tej "czwórki". Tam pewnie miała być (a może i nawet kiedyś była) dziesiątka.
    Nic tylko umowę w rękę i do ZE wyegzekwować rzeczywisty przydział mocy.

0