Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

DV9000 - Naprawa, reballing grafiki

misiupan 09 Feb 2010 15:29 500712 576
Optex
    GPScenter
    Level 14  
    Witajcie

Szkoda, że tak późno dostrzegłem ten wątek.

Metoda jest jak najbardziej OK ale żeby naprawić DVke dla siebie, znajomego itd
    Jednak jeżeli czymś takim naprawiamy sprzęt dla firm osób prywatnych to sorry....

Zwiedziłem kilkanaście serwisów w Trójmieście i zastanawiałem się dlaczego większość używa tej samej metody!!! Teraz już wiem dlaczego....

Większość pomieszczeń to piwnice i zawilgocone pomieszczenia -żadnych norm nawet co do pomieszczenia! Co dopiero ESD.....
    Nikt nie słyszał w jakich temperaturach mają być przechowywane układy, wszystkie sobie leża w szafach żywcem układ na układzie w wilgoci i syfie

Teraz.... zastanówcie się, czy zapłacilibyście za taką naprawę 300-500 ??
    Nie dałbym złotówki !!! Nie wspominając że flux nakładany jest na kilogramy prosto z puszki łyżeczką na układ (tak z czymś takim też się spotkałem). Wtedy padają pytania; jak sobie radzić z tymi oparami ?? Tak naprawdę, przy prawidłowej operacji zadymienie jest równe zeru....
    Oczywiście układy są skutecznie myte po naprawie IPĄ nawet tak skutecznie, że ścieżki pod układem są poprzecierane.

Chemia ? -zwykły topnik z elektronicznego bo nasze "badania" nie wykazały różnicy między np Future HF....

A wiecie jak sobie serwisy radzą z naprawą Acerów na takim sprzęcie ?? Ciężarki, kombinerki na płytę i inne ciężkie narzędzia....

Zgadzam się z opinią Marcin-ATABAJT co do uszkodzeń w DV.

Miałem też okazję pracować na kamerach kątowych i doświadczyć tego osobiście ;)

Dodam jeszcze, że pirometr nie nadaje się do pomiaru temperatury przy układach BGA.
  • Optex
    misiupan
    Level 35  
    Przyznam że nie widziałem topnika który po podgrzaniu do 220 stopni by nie dymił, jaki to topnik? chętnie zakupię. Jaka jest temperatura przechowywania układów ? Pokojowa nie wystarcza?, będę musiał swojego laptopa gdzieś w jakimś specjalnie klimatyzowanym pomieszczeniu trzymać?. Prosiłbym by kolega opisał prawidłową metodę zdejmowania i zakładania układu, na jakim sprzęcie najlepiej, ile trzeba płyt naprawić by zakup się zwrócił. Mieszkamy w Polsce i ceny napraw są jeszcze u nas realne, za granicą byś nawet nie myślał o niesieniu do naprawy, jedynie szukał byś najbliższego śmietnika i kupił byś nowy.
    listek_
    Level 17  
    misiupan wrote:
    jaki to topnik?

RMA-223-TF

misiupan wrote:
    za granicą byś nawet nie myślał o niesieniu do naprawy, jedynie szukał byś najbliższego śmietnika i kupił byś nowy.

Naprawiam w Irlandii, na śmietniku laptopa jeszcze nie znalazłem.
  • Optex
    misiupan
    Level 35  
    Ja byłem w Holandii i cały kontener tego był, a na placu palety monitorów , kserokopiarek i sprzętu wszelakiego. Możliwe że nie wszędzie tak jest, ale all jest pełne niemiecko klawiaturowych laptopów w dziale uszkodzone, szwedzkich itp.
    RMA 223 nie dymi ?
    listek_
    Level 17  
    misiupan wrote:
    Ja byłem w Holandii i cały kontener tego był, a na placu palety monitorów , kserokopiarek i sprzętu wszelakiego.

Ok, przepisy unijne zakładają że sprzęt elektroniczny powinien trafiać do punktu recycligu a nie do kosza na śmieci. W Polsce jednak nikt się tym specjalnie nie przejmuje...
    Chodzi jednak o laptopy i jest ich stosunkowo mało w porównaniu do starych monitorów, telewizorów i kserokopiarek, a jak są, to raczej nie jest to nic interesującego.

misiupan wrote:
    RMA 223 nie dymi ?

Nie dymi.
    katar83
    Level 26  
    Ja chyba uzywam innego RMA 223 niz kolega.
    Oczywiscie ze RMA223 dymi jednak stosunkowo slabo w porownaniu do innych topnikow ktorych uzywalem i nie jest to uciazliwe. Bynajmniej dla mnie bo dla znajomych po paru plytach juz jest.
    GPScenter
    Level 14  
    misiupan Twoja metoda jest OK (powtarzam) ale tak jak napisałem do zastosowań DOMOWYCH! Szczerze? Większość osób tak zaczynała tylko to było 3-4lata temu.

Pracowałem na VJ, Recco, Pace i na podstawie tych sprzętów stworzyliśmy sprzęt o własnej koncepcji której z wiadomych przyczyn nie mogę publikować -nawet nie mam takiej możliwości bo to jest projekt kilku osób.
    Aktualnie pracuję nad osłoną azotową.

Prawdą jest, że profi sprzęt nie jest tani i wg. mojej praktyki mogę stwierdzić że zaczyna się on od 20-30tys.

Pamiętać trzeba że BGA to nie tylko notebooki! Sprzęt dla medycyny, wojska też się psuje, jednak na szczęście tam unijna deryktywa ROHS trochę inaczej funkcjonuje ;)

Jeżeli chodzi o dymienie, dobry topnik + odpowiednia ilość nakładanej chemii kluczem do sukcesu.

Co do przechowywania laptopa w klimatyzowanym pomieszczeniu....
    Szkoda mi tego komentować -naprawdę. Przeczytaj cały wątek od deski do deski Marcin-ATABAJT z tego co pamiętam dokładnie opisał jak to powinno wyglądać.
    tomassek
    Level 15  
    GPScenter wrote:

Teraz.... zastanówcie się, czy zapłacilibyście za taką naprawę 300-500 ??

misiupan Twoja metoda jest OK (powtarzam) ale tak jak napisałem do zastosowań DOMOWYCH! Szczerze? Większość osób tak zaczynała tylko to było 3-4lata temu.
    Pracowałem na VJ, Recco, Pace i na podstawie tych sprzętów stworzyliśmy sprzęt o własnej koncepcji której z wiadomych przyczyn nie mogę publikować -nawet nie mam takiej możliwości bo to jest projekt kilku osób.
    Aktualnie pracuję nad osłoną azotową.

GPScenter - mógłbyś napisać ile Was to finansowo kosztowało ? Pomińmy czas pracy rzeszy specjalistów, bo 4 lata eksperymentów i wypracowywanie metody jest raczej bezcenne i nie do oszacowania. Nie każdy moze sobie aż tak zaszaleć. Możesz napisać też, z czego w tym czasie utrzymywaliście swoich specjalistów, domyślam się z tego co piszesz, że z prominentnych kontraktów z wojskiem itp. Jakby technologie były tanie i dostępne dla każdego chętnego, to myślę, że inaczej by się pracowało. Z dobrym wsparciem każdy jest mądry.
    Bywa tak, że nad jakimś problemem siedzi 5 inżynierów i przez tydzień analizują, mierzą, badają na oscyloskopie i dochodzą do jakichś wniosków albo i nie, przychodzi taki technicnzy pan "misiupan" dotknie w dwóch miejscach, przelutuje kilka obwodów, cos dorobi, coś przerobi i w ciągu kilku godzin urządzenie działa. Bardziej cenię doświadczenie i mądrość misiupana, niż mądrą mądrość będącą papką z katalogów i instrukcji urządzeń za xxx tysiecy, do której dostęp maja nieliczni, a pewnie jak już mają to raczej nie naprawiają jednej płyty z dv'a, jednej z acera, jedniej z mediona żeby później znów wrócic do dv'a.
    Polska to Polska - chciałem kiedyś wyprodukować sita, obdzwoniłem całą masę firm, zajmujących się paleniem laserem i inną obróbką blach. W momencie, gdy wysłałem schematy, zacząłem mówić jakie otworki i jakie rastry mnie interesują, każdy się poddawał i mówił że nie ma w Polsce takiej technologii. W końcu znalazłem, na pewnej uczelni technicznej. Dostali eksperymentalny laser wielki jak szafa 5-cio drzwiowa. Otworki 0,4 były wg nich nawet aż za duże i specjalizowali się raczej w dużo mniejszych.
    Maszyna z dotacji, grantów, do badan naukowych - chciałem oszacować koszt i możliwość jakiejś małej produkcji - nikt nie był w stanie sie określić "bo to uczelnia" i oni mogą to zrobić w ramach badań naukowych, czyli w konsensusie "a ile by pan dał".

Podsumowując - nie zapłaciłbym 500zł za naprawę, gdyż zależnie jaki model to od 600-700zł kupuję NOWĄ płytę główną z legalnego źródła z fakturą i mam pewność, że w najgorszm wypadku jak jest z tej samej partii co oryginał, to też podziała 2 lata.
    Nie zapominajmy, że laptopy są coraz tańsze, dostępne są sprzęty dobrej klasy poleasingowe i wyglądające jak nowe - np core2duo firmy Dell w granicach 1200-1500zł brutto z fakturą, legalnym xp pro i gwarancją. Po co naprawiac drętwego dv'a jak lepiej sprzedać złom na części, dołożyć to co się wyda na naprawę i kupić np Della.

Mógłbyś napisać ile u Was kosztuje taka "full profi" naprawa ? Przysyłam wam uszkodzonego DV'a i mi go robicie na "cacy" i dajecie gwarancję 3-6miesięcy na naprawę ?
    diego3698741
    Level 2  
    Super wątek, dużo się dowiedziałem. Mam pytanko.
    Czy topnik RF800 też jest dobry lutowania BGA? Bo tylko taki w sklepie mają. A nie znam się. Ktoś z was tego używał? Albo mieli jeszcze "Topnik żel (gel flux)" z 9zł strzykaweczka 1,4ml :/.
    Nie wiem czy to wystarczy czy mam spróbować z czymś lepszym. Chciałbym poesperymentować z moją płytą do laptopa. Przejrzałem ten wątek i inne o tej tematyce i padały takie określenia:
    AWS 4200TF
    RMA 7
    RMA 223TF
    RF 600
    Jak one się mają do tych które znalazłem w sklepach (i do siebie)? Nie znam się więc się trochę pogubiłem. Co powiecie?
    _1KOKO
    Level 33  
    RF800 taki w płynie? jak tak to nie za bardzo, poniewaz za szybko odparuje on sie nadaje bardziej do poprawy lutów na gnieżdzie procesora... pozdrawiam.
    JacekSerwis
    Level 2  
    Witam.
    Postanowiłem sie zarejestrować aby dodać swoje 3 grosze i parę uwag.
    Co do filmiku to faktycznie gratuluję odwagi i umiejętności ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Nie wierzę w dużą skuteczność takiej metody i myślę, że 75 % reklamacji w okresie 3 miesięcy jest wynikiem z którym się spotykasz ( wiem, wiem 100% skuteczności ).

Ale tu raczej nie o to chodzi. Seria notebooków DV 6x,9x,tx .. jest według mojej wiedzy prototypową technologią bezołowiową i samo HP jako producent nie do końca wie co z tym zrobić ( dużo o tym pisano ). Z praktyki powiem, że jak chodzi o DV-a i jego skuteczną naprawę sięgamy sfer ezoteryki i loterii. Teorii na temat przyczyn usterek oraz ich skutecznych napraw słyszałem setki i nikt niestety nie da 100 % pewności ich napraw. Wymiana układu na nowy, kule Pb i freePb, klejenie, wzmacnianie, miedziane blaszki, zmiany chłodzenia ... zawsze legną ..
    Pokazałeś jak to zrobić ( i też uważam, że im bardziej powydziwiać to tym większa szansa na powodzenie :) ) i nie bałeś się ujawnić swoich metod. ( dlatego spotkałeś się z ostrą krytyką ). Z mojego punktu widzenia nazwałbym ten film " jak wyglada układ BGA i jak można go zamontować ... ""jak to jest zrobione"" :)"
    pozdrawiam i życzę skuteczności
    klarus
    Level 19  
    deska wrote:
    a może zamiast wywodów o uszkodzeniach esd ktoś wypowie się na temat naprawy zerwanych padów na płycie po nieumiejętnym czysczeniu plecionką?Może kolega mISIUPAN ma jakies doswiadczenia?

Witam.

Pady tez`da się naprawić. Nie wszystkie oczywiście. Myślę ze najgorsze są te które podnoszą się wraz`z ścieżkami. Bo te które przechodzą przez płytę na kolejne warstwy są w miarę łatwe do wykonania. Wystarczy troskę wyskrobać w płycie bardzo cienką igłą kawałek pola lutowniczego i postawić kulkę. Problem tak jak wyżej napisałem jest z padami które tracą kontakt ze ścieżką. Te które odejdą gdzieś po środku są praktycznie nie do naprawienia ale te które są na rogach przy odrobinie cierpliwości są do naprawienia. Na dowód załączam zdjęcia płyty Acer Aspire 9300 z dwoma uszkodzonymi padami które naprawiłem i laptop działa bez zastrzeżeń.

DV9000 - Naprawa, reballing grafiki DV9000 - Naprawa, reballing grafiki

P.s MISIUPAN dobra robota!!!
    xbox-serwis.eu
    Level 25  
    Poradnik OK, kolego Patol, proponuje zamiast kulek BGA np paste KOKI. Duzo wygodniej sie naklada
    dfalisz
    Level 11  
    Kolego klarus rozumiem, że jak już postawisz kulkę na płycie w miejscu uszkodzonego padu to na chipie w tym miejscu nie masz kulki? Czy może jakoś inaczej?
    Bardzo mnie interesuje temat regeneracji padów.
    klarus
    Level 19  
    Witam.

Dokładnie tak. Pad na chipie lekko cynuję tak by był delikatnie wypukły.Ewentualnie jak naprawiam pady które przechodzą na kolejne warstwy druku to wtedy podgrzewam kulkę i spłaszczam ja np. skalpelem i wygląda to jak półkula. Tak otrzymany pad lutuje do płyty i wtedy w to miejsce na chipie zakładam kulkę.
    Pozdrawiam
    pudzix
    Level 11  
    kolego xbox-serwis.eu powiedz mi jak udaje ci sie na tym twoim podgrzewaczu odlutować spokojnie gpu z xbox 360 widząc po foto na twojej stronie miałem taki sam jednak był za slaby do ile stopni rozgrzewasz hotaira ??? nie przegrzewasz układu??
    Patol
    Level 22  
    xbox-serwis.eu wrote:
    kolego Patol, proponuje zamiast kulek BGA np paste KOKI. Duzo wygodniej sie naklada

Witam, pastę KOKI stosuję gdy lutuje małe BGA w telefonach, jeszcze nie próbowałem jej przy GPU, może czas wypróbować.
    _1KOKO
    Level 33  
    Tyle tez , ze wsumie do pasty trzeba miec nie wyginające sie sita... czyli aluminiowe ....
    misiupan
    Level 35  
    Odnośnie naprawy padów na płycie to przede wszystkim potrzebny jest mikroskop - inaczej ciężko cokolwiek z płytą kombinować. Można za granicą kupić gotowe ścieżki i pady, ale po co ? szkoda kasy.
    Bardziej cierpliwi mogą używać padów ze starych płyt - wyrywa się go z płyty na gorąco. Ja mam inną metodę i póki co zwrotów nie miałem.
    Więc potrzebny jest budzik made in china w celu pozyskania cewki z tego budzika lub cokolwiek innego co zawiera cieniutki emaliowany drut tzw.DNE.
    Więc jeżeli mamy wyrwany pad, a ścieżka jest nienaruszona to delikatnie oskrobujemy ją z solder maski - jak mamy możliwość to im dalej od padu tym lepiej. Dla czego? przylutowany do ścieżki drucik ma tylko cynę w miejscu lutowania,a dalsza jego część jest nadal w emalii i cyna się do niej nie klei. W miejscu gdzie mamy wyrwany pad robimy pętelkę z tego drutu tak by średnicą przypominał pad- nadmiar drutu obcinamy żyletką.
    Następnie dobrze jest umyć to miejsce z topnika - inaczej klej nie będzie się trzymał. Jak mamy pewność że dobrze umyliśmy to wypadało by wspomniany drucik przykleić.
    Najlepszy byłby klei epoksydowy na tyle rzadki by łatwo wpływał pod drucik. Można też cjanoakrylem przykleić - jednak trzeba uważać by klej był tylko w miejscu klejenia, zauważyłem że klej ma tendencje do robienia zwarcia.
    Klej cjanoakrylowy stosowałem nie raz i odkryłem że jak łączy ze sobą dwa pola lutownicze to sprzęt nie chce działać, wyskrobanie kleju przywraca sprzęt do życia- tyle odnośnie kleju.
    Jak już mamy wklejony drucik to trzeba oskrobać z emalii miejsce gdzie będzie kuleczka, skrobiemy górną część pętelki jaką zrobiliśmy i delikatnie ją cynujemy.
    Potem wystarczy tylko zakulkowany układ równo ułożyć i wlutować.
    W jednym laptopie naprawiłem 30 padów tą metodą i działa wzorowo do dziś.

_1KOKO wrote:
    Tyle tez , ze wsumie do pasty trzeba miec nie wyginające sie sita... czyli aluminiowe ....

Ja mam i aluminiowe i stalowe sita i jedne jak i drugie się nie wyginają.
    AnnoDomi
    Level 27  
    Świetny pomysł i całkiem udane dzieło... Choć skoro to dla amatorów, to muszą mieć duże kieszonkowe [same sita, preheater itd.] ;)
    Nie będę się absolutnie czepiał, bo doceniam i pomysł i chęć - marzyłoby mi się jednak nakręcenie nazwijmy to "profesjonalnego" poradnika dla amatorów - z całą pompą-ochrona ESD, statyw itp. w rozbiciu na różne techniki Hot-air/piec/IR itp. - ale to już jest ideał [nie mówię tutaj o filmach instruktażowych automatów do reballingu - bo amator nie wyda na taką zabawkę przynajmniej kilkunastu tysięcy złotych]. Jeśli ktoś nie bardzo ma pojęcie o reballingu - to taki materiał jest dla niego jak objawienie.
    Pozdrawiam i życzę sił do większej ilości takich poradników.
    dan911
    Level 12  
    Witam, dlugo przegladalem forum i nie znalazlem jednoznacznej odpowiedzi ktory Topnik jest b. dobry do reflow'u jak i do stawiania kulek (z wiekszym nacisiekm na reflow). Jedyny ktory czesto jest wymieniany to RMA 223 lecz i on "nie jest rewelacyjny" wiec prosze o podanie nazwy tego rewelacyjnego topnika, dzeki.
    Jeszcze jedno pytanko, co powiecie o stawianiu kulek na ukladach graficznych typu gf6200,7200,7600,8400,8600 i tym podobne, najpopularniejsze dla dwu-trzy letnich laptopow na Uniwersalnych sitach BGA??
    Czyli, zakladam takie sito na uklad posmarowany topnikiem, rozprowadzam kuleczki, wygrzewam i te ktore mialy pod soba pole lutownicze to zostaja a reszte sciagam z sitem - to dziala??
    Co powiecie o takim zestawie:

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=300402090767&ssPageName=STRK:MEWAX:IT

Wyglada na tani i dobry.. i z chin..
    Prosze o sensowna odpowiedz, dziekuje i pozdrawiam!
    blueopti
    Level 11  
    Jeżeli chodzi o topnik dość sporo poleca RMA-7. Testowałem ASA-223 i powiem jedno, strasznie dymi jak na topnik a najgorsze jest to, że pod układem BGA bąbluje ( :[ )
    Nowością jest HF FETURE.... Ale to głównie reklamuje sprzedający (patrz na alledrogo). Może i dobry, lecz nie miałem go osobiście.
    Co sit... kupiłem za podobną cenę 59sztuk pod konkretne układy bez kombinowania, czekam na przesyłkę. Korpus do nich zrobię sam, szkoda mi kasy na kawałek alu. Sit niestety sam nie mam możliwości wykonania.
    dan911
    Level 12  
    Dzeiki za pozyteczne informacje; wlasnie poczytalem troche o tym HF FUTURE REWORK JELLY i zapowiada sie naprawde obiecujaca.
    Co do sit to zadalem pytanie z tymi uniwersalnymi bo wydaje mi sie ze duzo dodatkowego kombinowania z nimi nie bedzie, tylko chcialem to uslyszec od doswiadczonych.
    Najbardziej mnie w rebaldingu niepokoi same wylutowanie GPU - mozliwosc przegrzania rdzenia jest naprawde wysoka jak i sam fakt ze na zwyklej dyszy i slabym precheterze wogole nie ruszy.
    I tu moje pytanie - przy zastosowaniu specjalnej glowicy Hot Air do BGA
    mozna odczuc duza roznice? Ma ktos juz doswiadczenie w pracy z tymi glowicami?
    Jakie macie sprawdzone metody na pomiar temperatury rdzenia podczas wygrzewania i jakie sa jej granice (w praktyce).

Dzieki wszystkim za dorzucenie czegos od siebie
    Setarkos
    Level 18  
    ktory podgrzewacz lepiej sie nada ?

Kwarcowy
    Z nadmuchem

i wala mi sie tez takie cus moze tym da sie zastapic podgrzewacz nadmuchowy ?

Setarkos
    Level 18  
    Gdybyś nie miał żadnego i miał mieć tylko jeden który byś wybrał ?

kwarcowy czy z nadmuchem ? :)

a nadmienię jeszcze ze kwarcowy jest o 100 zł droższy
    AnnoDomi
    Level 27  
    Kwarcowy jest lepszy i trwalszy, grzeje podczerwienią, podczas gdy nadmuchowy dmucha i grzeje nie tylko w oknie nad preheaterem ale i okolice marnując energię, z drugiej strony nadmuchowy powoduje mniejsze naprężenia wzdłuzne w PCB bo rozkład temperatur jest mniej kontrastowy.
    Ja wybrałbym jednak kwarcowy. Precyzyjniejszy w działaniu, dokładniejsza stabilizacja temperatury i mniej rozprasza energię nie narażając elementów na płycie na uszkodzenie termiczne.
    jayu0
    Level 37  
    AnnoDomi wrote:
    jayu0 wrote:
    A pokaż mi preheater który rozgrzeje pcb do 500 stopni ;) To nawet hota byś nie potrzebował bo smd czy bga same by odpadały z płyty ;) Ja tam w podgrzewaczu z podczerwienią się nie spotkałem.A z resztą jak by grzał podczerwienią to nie kosztowałby 400 pln tylko 2000 ;)
    Oj kolego, to mi zaczyna wyglądać na bezproduktywną dyskusję - nikt tu nie pisze o rozgrzaniu PCB do 500stopni a o temperaturze grzałki kwarcowej w preheaterze. Fizyka się kłania, grzałka kwarcowa jest emiterem podczerwieni i tyle - tu masz przykład skoro jesteś tak uparty przy swoim zdaniu: kwarcowe promienniki podczerwieni, więc zakończmy tą dyskusję. Jeśli chcesz napisz jakąś cięta uwagę co mnie zwali z nóg - przeczytam rano bo idę już spać...
    Kolego ale po co te nerwy? Masz problem z żoną/dziewczyną czy już jesteś w takim wieku że nie dajesz rady i masz problem?
    A wracając do tematu to i tak Ci racji nie przyznam bo gdyby preheater emitował podczerwień to można by było "ją" zaobserwować zwykłym tel. z aparatem, kamerą itp(tak jak ma to miejsce lutując infr`ą) a tak nie jest ;) Nie wiem, może Ty masz jakiś preheater od nasa czy coś to wtedy zwracam honor ;)
    Śpij spokojnie i się nie denerwuj bo są świeta ;)

A co do samej problematyki tematu to nie wiem jak się spisuje ten z nadmuchem ale jak wyżej napisałem posiadam kwarcowy i jestem zadowolony ;)

PS:Do modów->sorry za offtop.

Moderated By joy_pl:

Za całokształt "twórczości" w tym temacie otrzymuje kolega ostrzeżenie #4.

misiupan
    Level 35  
    CERAMICZNE PROMIENNIKI PODCZERWIENI {ang. ceramic infra-red radiators, niem. Keramische Infrarotstrahler}- grzałki wykonane z wysoko-ogniotrwałego tworzywa ceramicznego z zatopioną wewnątrz korpusu spiralą grzejną. Ich działanie opiera się na zjawisku promieniowania temperaturowego zwanego również promieniowaniem podczerwonym. Przenosi ono energię poprzez fale elektromagnetyczne. Widmo tego promieniowania leży z zakresie długości fali od
    0,7 µm do 80 µm, czyli powyżej widocznego dla ludzkiego oka promieniowania świetlnego.

1. promienniki ceramiczne (panelowe), zwane też niekiedy "jasnymi",
    2. promienniki rurowe, zwane też "ciemnymi",
    3. promienniki elektryczne.

Ustalcie panowie o którym rodzaju promieniowania rozmawiacie, bo każdy z was chyba mówi o innej długości fali, jeden pan mówi o podczerwieni jasnej , drugi pan mówi o podczerwieni ciemnej.

Pilot też wysyła podczerwień jednak niczego nie nagrzewa, ciało ludzkie też promieniuje podczerwienią, jednak gołymi rękoma nie udało mi się wylutować układu.

Zapomniałem dodać, że ni jak ma się kłótnia na temat podczerwieni , więc może panowie przystopują, dziękuję.