Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CMOS Settings Wrong po zmianie procesora i obudowy

lukaszko1987 24 Paź 2009 20:45 4269 25
  • #1 24 Paź 2009 20:45
    lukaszko1987
    Poziom 9  

Witam
    Ostatnio naszło mnie na lekką przeróbkę mojego (drugiego) kompa, a mianowicie na zmianę procesora i obudowy. I tutaj zaczęły się schody, po przełożeniu całości do nowej obudowy i zmiany procka komputer odpalał ale ekran pozostawał czarny. Zmieniłem procesor na stary i podczas odpalenia komputera wyskakuje komunikat:
    CMOS Settings Wrong
    lub
    CMOS/GPNU Checksum Bad
    Komputer działa przez ok 30 sekund po czym się wyłącza i słychać z głośniczka syrene.
    Wymieniłem nawet obudowę na starą, restartowałem bios i nic.
    Konfiguracja:
    Zasilacz 350W
    AMD Sempron 1,2 GHz
    MSI KT4AV
    ATI Radeon 9250
    Windows XP sp3 Home

0 25
  • #2 24 Paź 2009 20:49
    Darrieus
    Poziom 38  

W biosie trzeba ustawić częstotliwość FSB na zgodną ze specyfikacją procesora.
    A syrena włączała się bo krzywo założyłeś radiator i włącza się zabezpieczenie termiczne.

0
  • #3 24 Paź 2009 21:00
    lukaszko1987
    Poziom 9  

Na zmianę FSB nie mam czasu bo jak wskoczy bios to mam jakieś 5 sekund do wyłączenia kompa, a radiator i procesor są dobrze zamontowane. Problem dalej nie został rozwiązany.

0
  • #4 24 Paź 2009 21:06
    Darrieus
    Poziom 38  

Tak ci się tylko wydaje że jest dobrze, od złego FSB syrena się nie włącza i komputer sie nie wyłącza. Wystarczy radiator o 180 stopni obrócić, i niby jest dobrze a potrafi się oprzeć wtedy na sockecie i do jądra nie dotyka.

0
  • #5 24 Paź 2009 21:25
    lukaszko1987
    Poziom 9  

No i po raz kolejny sprawdziłem zamontowanie procka i radiatorka wszystko jest w 100% dobrze ale problem nadal ten sam. Czy może być to wina biosu, da coś zmiana biosu?

0
  • #6 24 Paź 2009 21:38
    Darrieus
    Poziom 38  

Jak chcesz go zmienić jak masz tylko 5 sekund ?
    Wentylator podłączony ? Płyta ewidentnie coś alarmuje i wyłącza się dla bezpieczeństwa. Może wtyczki pomyliłeś CPU FAN i CASE FAN...

0
  • #7 24 Paź 2009 21:48
    Lzep
    Poziom 39  

Zacznij od skasowania pamięci CMOS - zworką JBAT1 lub wyciągnij baterię (przy wyłączonym całkowicie zasilaczu - czyli najlepiej odłacz kabel od zasilacza ).

0
  • #8 24 Paź 2009 22:40
    lukaszko1987
    Poziom 9  

Wiatrak jest dobrze wpięty, procesor równo wpięty razem z radiatorem, resetowałem bios przez wyciągnięcie baterii oraz przez przestawienie zworka, sprawdziłem baterię ma dokładnie 3.1V. Ale problem nadal ten sam.

0
  • #9 24 Paź 2009 22:52
    Lzep
    Poziom 39  

lukaszko1987 napisał:
    przez przestawienie zworka
    Przestawienie zworki nie zworka - to jest rodzaj żeński, ta zworka, a nie ten zworek ! -> http://pl.wikipedia.org/wiki/Zworka
    Masz D-Bracket ? Jeśli tak, to co pokazuje na starcie ?

0
  • #10 24 Paź 2009 23:17
    lukaszko1987
    Poziom 9  

Tak mam są tam cztery ponumerowane diody i tuż przed wyłączeniem się kompa 4 dioda pali się na czerwono. Po uruchomieniu migają przez chwilę wszystkie potem na ok 5 sekund na czerwono zapala się 1, a następnie przez ok 15 sekund pali się 4 na czerwono a reszta na zielono i tak do wyłączenia się kompa.

0
  • #11 24 Paź 2009 23:38
    Darrieus
    Poziom 38  

Płyta może się wyłączyć z 3 powodów.
    -temperatura cpu
    -awaria/brak wentylatora
    -złe napięcia zasilania

Nie ma cudów :!:

0
  • #12 24 Paź 2009 23:50
    lukaszko1987
    Poziom 9  

Procesor raczej nie zdąży się nagrzać przez 40 sekund pracy, wiatrak chłodzi tak jak zawsze, więc zasilacz, jutro podmienię zasilacz i i napisze czy to coś zmieniło.

0
  • #13 25 Paź 2009 00:02
    Lzep
    Poziom 39  

Cytat:
    Tak mam są tam cztery ponumerowane diody
    Nie tłumacz mi co to jest D-Bracket - tak się składa że mam taką samą płytę KT4AV i D-Bracketa również. Inaczej pewnie nie zadał bym tego pytania ! Ale z Twojej relacji nic nie wynika - jest chatyczna i nie pasuje do niczego . D-Bracket wyświetla 16 kolejnych kombinacji na diodach LED w czasie startu biosu - normalnie kończy się to na 4-ech zielonych i nastepuje start systemu. Jeśli coś po drodze źle działa to zatrzymuje się i z aktualnie wyświetlanej kombinacji można wywnioskować na jakim etapie zatrzymał się POST ( Power On Self Test). Z tego co piszesz to ja nic nie rozumiem ?

0
  • #14 25 Paź 2009 00:07
    lukaszko1987
    Poziom 9  

Przed wyłączeniem a dokładnie w trakcie pojawienia się komunikatu "CMOS Settings Wrong " dioda nr4 zapala się na czerwono a reszta pali się na zielono. Czy o to chodziło?

0
  • #15 25 Paź 2009 00:08
    Darrieus
    Poziom 38  

Cytat:
    Procesor raczej nie zdąży się nagrzać przez 40 sekund pracy

W 10-20 sekund to zdąży osiągnąć temperaturę ponad 100 stopni :P
    Albo uszkodziłeś rdzeń procka albo tu sie jakieś czary odprawiają.

0
  • #16 25 Paź 2009 00:15
    Lzep
    Poziom 39  

lukaszko1987 napisał:
    Przed wyłączeniem a dokładnie w trakcie pojawienia się komunikatu "CMOS Settings Wrong " dioda nr4 zapala się na czerwono a reszta pali się na zielono. Czy o to chodziło?
    Dioda nr.4 na czerwono zapala się w 8-mym teście "Testing RTC (Real Time Clock)", czyli test zegara czasu rzeczywistego. Może masz problem z baterią na płycie ? Mierzyłeś jej napięcie - po wyjęciu z płyty ?

0
  • #17 25 Paź 2009 00:27
    Mayday1707
    Poziom 13  

A może zacznijmy od początku
    1. Wkładasz nowy procesor
    2. CLR_CMOS na płycie głównej
    3. F2 i sprawdzasz parametr FSB. Jeżeli jest poprawny zostawiasz go. Jeżeli jest inny ustawiasz na prawidłowy.

-1
  • #18 25 Paź 2009 00:31
    Darrieus
    Poziom 38  

Cytat:
    Napięcie 3.1V , do biosu wejść nie idzie bo płyta wyje i sie wyłącza po 5 sekundach.

A co z pastą termoprzewodzącą ? :P

Link
    To tyle jeśli chodzi o sekundy. 0:40-0:50

Nie no sorry, ja wymiękam, płyta nie wyje sobie dla jaj. niech może kolega nauczy się zakładać radiator ?

0
  • #19 25 Paź 2009 00:32
    Lzep
    Poziom 39  

Mayday1707 napisał:
    3. F2 i sprawdzasz parametr FSB. Jeżeli jest poprawny zostawiasz go. Jeżeli jest inny ustawiasz na prawidłowy.
    A dlaczego F2 ? Mam tą płytę od ponad 6 lat i zawsze do biosu wchodziłem przez [Del], a tu się znalazł "fachowiec", który wie lepiej ! Lepiej idź się prześpij !

Lubamet napisał :
    Cytat:
    Nie no sorry, ja wymiękam, płyta nie wyje sobie dla jaj. niech może kolega nauczy się zakładać radiator ?
    I tu się zgadzam - cudów nie ma - albo procesor jest uszkodzony albo źle zainstalowane chłodzenie ! Będziemy tu dyskutować godzinami, a problem pewno jest banalny !

0
  • #20 25 Paź 2009 00:39
    Mayday1707
    Poziom 13  

Dziwne wiesz zazwyczaj AMI miało automatyczne wykrywanie FSB dlatego założyłem że to będzie F2 a nie DEL.
    Czy tam jest BIOS Phoenixa?

-1
  • #21 25 Paź 2009 00:41
    Lzep
    Poziom 39  

Tam jest bios AMI :D. Ale to nie ma nic do rzeczy - i tak "klient" pisał że do biosu nie może wejść !

Cytat:
    zazwyczaj AMI miało automatyczne wykrywanie FSB
    Co to niby miało być ? Miałeś kiedyś w rękach płytę MSI na Socket A ? Chyba nie, bo wypisujesz jakieś brednie ! Tak się składa, że mają one taki "trick" - po Clear Cmos lub wymianie procesora nigdy nie startują na właściwej FSB, tylko o szczebel niżej. Czyli zamiast na 166 to na 133, 133 to na 100 itd. Więc kolego nie udzielaj się może dalej w tym temacie, bo niewiele masz do powiedzenia.

0
  • #22 25 Paź 2009 00:46
    wojo664
    Poziom 15  

Mi tam "syrenkowało" często, gdy miałem przegrzewającą sie karte grafiki, lub za wysoko podkręciłem procka.
    Sprawdź na innej karcie grafiki.
    A może zasilacz za słaby? chociaż teoretycznie procesory to raczej dużo prądu nie ciągną w porównaniu z resztą, ale można też sprawdzić na innym zasilaczu.

0
  • #23 25 Paź 2009 00:52
    Darrieus
    Poziom 38  

Po włożeniu innego procka BIOS sam zmieni FSB, ale trzeba wejść do biosu i dać save changes & exit, takie potwierdzenie zmiany procesora bo płyta pamieta stary i raptem wstaje z nowym, to pyta "WTF" , trzeba tylko dać save changes.

0
  • #24 25 Paź 2009 01:07
    Mayday1707
    Poziom 13  

A to ciekawe że do AMI wchodzi się przez DEL i to nawet bardzo ;)

Ja tutaj bym jeszcze pokusił się do odpalenia kompa na minimum sprzętu czyli płyta, procek, ram (jedna kość jeżeli jest więcej) i grafika.
    Moim zdaniem jest to wina FSB ale może być to też pamięć albo tak jak już koledzy napisali uszkodzony procesor

-1
  • #25 25 Paź 2009 01:18
    Darrieus
    Poziom 38  

Entering Setup
    Power on the computer and the system will start POST (Power On Self
    Test) process. When the message below appears on the screen, press <DEL>
    key to enter Setup.
    DEL:Setup F11:Boot Menu F12:Network boot TAB:Logo

CMOS Settings Wrong po zmianie procesora i obudowy

Tekst i screen z instrukcji. Koniec kłótni.

0
  • #26 25 Paź 2009 01:19
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Płyta była przekładana do innej obudowy, zatem możliwy jest błąd montażowy, np. zwarcie spowodowane przez tuleję dystansową znajdującą się w złym miejscu. Proponuję wymontować płytę z obudowy i uruchomić ją na stole.

0