Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiornik TV jako monitor kontrolny

22 Cze 2004 22:23 1932 5
  • Poziom 10  
    witam serdecznie,

mam odbiornik deawoo 21 cali, oparty na chassis cp 330; dosc dawno przedstawialem problem z przestrojeniem glowicy - niestety wtedy z roznych powodow nie udalo mi sie tego zrobic :)
    aktualnie sprawa jest o wiele bardziej powazna, i nie ukrywam, ze w jakis sposob musze to rozwiazac.
    zajmuje sie grafika komputerowa zorientowana na tv (montaz, compositing etc.), i dosc istotna sprawa jest monitor kontrolny - w planach jest zakup czegos z serii pvm firmy sony, ale ze wzgledow finansowych nie jest to aktualnie mozliwe.
    dlatego postanowilem wykorzystac/przerobic opisanego wczesniej daewoo na monitor kontrolny.
    niestety, na poczatku wyszedl pierwszy powazny problem, ktory wstepnie dyskwalifikuje ten odbiornik do moich celow.
    kiedy podaje czysty sygnal czerni z komputera, na ekranie tv mam szarosc (b. mocno podbita jasnosc), natomiast kiedy podaje mocny sygnal bieli oraz czerni (np.obraz kontrolny) czern jest wlasciwa, kazde zmniejszanie obrazka kontrolnego powoduje mniejsze 'nasycenie' czerni, i przejscie w szarosc (podbita luma).
    na drugim tv - starym fisherze ftm963 - nie mam takich problemow, czern jest czernia (sa oczywiscie drobne wahania poziomow, ale mozliwe do akceptacji), niestety zuzycie kineskopu (bardzo slaba ostrosc), i problemy z poprawna geometria, uniemozliwiaja prace z nim.
    polaczenie z karta montazowa nastepuje poprzez przejsciowke - s-vhs -> euro.
    pytania sa nastepujace: czy mozliwe jest wylaczenie, jak sie nie myle, automatycznej regulacji jasnosci ?
    czy jest w ogole mozliwosc wykorzystania tego odbiornika do celow zawodowych (konkretnie chodzi o poprawnosc 'odtworzenia' bieli i czerni w kazdej sytuacji gdy podaje sygnal) ?
    mam nadzieje, ze problem zostal zrozumiany.
    dziekuje za odpowiedz, pozdrawiam
    p.

p.s. jeszcze kilka uwag po przestudiowaniu schematu.
    praktycznie cala wizja jest oparta na TDA 8362.
    uklad posiada detekcje poziomu czerni oraz bieli.
    przy czym jak zauwazylem - im wiekszy poziom bieli, tym mniejsza luminancja, przy wysokim jej poziomie (np. obraz kontrolny) uzyskuje wreszcie czern (moze i poprawna reakcja, ale zalezy mi wlasnie na wylaczeniu tej zaleznosci, na ustawieniu/kalibracji recznej).
    podanie sygnalu z tunera - napiecie na nozce 14-tej (PEAKIN) = ok.0.3 volta, sygnal z urzadzenia zewnetrznego (w moim przypadku karta video) = 3.3 volta.
    to w zasadzie tyle, nigdy nie bylem za dobrym teoretykiem :)
  • Poziom 18  
    Witam
    odpisz w jaki sposób i poprzez jakie wyjścia z karty i jakie wejście TV opodłanczasz.
  • Poziom 10  
    witam,
    polaczenie jest realizowane w nastepujacy sposob:
    wyjscie S-Video (mini DIN 7) -> przejsciowka (firmowa z karty) do composite -> kabelek chinch -> przejsciowka SCART z kilkoma wejsciami m.in: S-VHS, composite video, audio (stereo), oraz mozliwoscia przelaczania IN/OUT -> zlacze SCART w tv.
    w przejsciowce na zlaczu SCART wykorzystuje composite (przez S-VHS mam taka sama sytuacje jak z composite, dodatkowo bez chrominacji - brak koloru)
    pozdrawiam
    p.
  • Poziom 11  
    warto sprawdzić czy na wejściach są właściwe rezystancje, jeśli te 3V pochodzi z komputera, to sugeruje to brak właściwego obciążenia po stronie TV.
  • Poziom 10  
    dzieki za podpowiedz.
    wszystko wyglada w zasadzie dobrze.
    te napiecie na nozce 14 jest napieciem sterujacym o dwoch poziomach - niskim oraz wysokim, informujacym o tym czy sygnal jest poprawny, czy tez nie (szum z glowicy, brak sygnalu na zewn. wejsciu video).
    akurat wczoraj podajac ten stan niski z glowicy pomylilem sie, robiac pomiar na "szumie".
    podajac wlasciwy sygnal z glowicy (odbierana stacja), otrzymuje to samo napiecie jak w przypadku podlaczenia urzadzenia zewnetrznego (karta).
    jednym slowem - sygnal z karty jest rozpoznawany poprawnie (po rozlaczeniu sygnalu na SCART, na nozce 14-tej mam stan niski - brak sygnalu).
    wspomnialem wczesniej, ze nie jestem dobrym teoretykiem, ale sadze, ze odpowiedz tkwi gdzies w konstrukcji ukladu TDA 8362 :)
    musi byc jakis uklad wewnetrzny, odpowiedzialny za, nazwe to - kompensacje jasnosci przy niskim poziomie luminancji (duzym poziomie czerni w "scenie").
    pozdrawiam
    p.
  • Poziom 10  
    to jeszcze raz ja - mam nadzieje, ze nie zanudzam, ani nie narzucam sie :)
    szukalem roznych informacji w internecie na ten temat, i dosc szybko znalazlem ciekawa informacje dotyczaca plazmy JVC, i ktora chyba w jakis sposob wiaze sie tez z moim problemem.
    tekst jest po angielsku, ale latwy do zrozumienia. :)
    -----
    -Gamma Curve Control and Dynamic Black Level Control-
    JVC’s original Gamma Curve Control also serves to enhance brightness, increasing contrast in both bright and dark scenes. When the scene is bright, Gamma Curve Control recreates natural-looking contrast to add extra depth and presence. Conversely, Dynamic Black Level Control plays a role in controlling black levels. It detects image intensity and improves picture gradation by adjusting the Gamma Curve Control’s contrast axis when necessary. Both of these contrast-compensating technologies are as sensitive as the human eye in perceiving the amount of ambient light.
    ---

sadze, ze uklad o podobnej zasadzie dzialania jest zastosowany w TV Deawoo, z duzym prawdopodobienstwem rowniez w wiekszosci nowszych odbiornikow.
    w starym fisherze, z ktorym nie mam takich problemow, technologia najwyrazniej nie jest na tyle rozwinieta - zastosowano tam proste i podstawowe rozwiazania.
    oczywiscie moge sie mylic - to jest teoria poparta kilkoma faktami, ale tak czy inaczej, zostaje mi na razie tymczasowe rozwiazanie w postaci naprawy fishera, i kupno za jakis czas czegos profesjonalnego od 1500-2000 dolarow... 8)
    pozdrawiam serdecznie
    p.