Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolejny zasilacz stabilizowany małym kosztem

aaadick 24 Paź 2009 20:58 8781 15
  • Kolejny zasilacz stabilizowany małym kosztem
    Witam serdecznie :).

Chcę Wam przedstawić zasilacz stabilizowany na układzie LM317.
    Może nie będę się wypowiadał na temat tej kostki, bo każdy pewnie ją zna na wylot :).

Następnym elementem tego zasilacza jest Voltomierz na ICL7107, który został przeze mnie, jak wszystkie elementy samodzielnie wykonany.

Skonstruowałem również zasilacz do tegoż miernika na kości LM7805. Do którego musiałem zaprojektować płytkę.

Wszystkie płytki wykonywałem metodą termotransferu.

Chciałem dodać, że owa konstrukcja została zbudowana przy najniższych kosztach, można nawet powiedzieć, że praktycznie wszystko zostało wykorzystane z demontażu. I właśnie z tego jestem bardzo zadowolony.

Koszta:
    ICL7107 - 8zł
    Parę rezystorów - 2zł

Zapomniałem dodać, że zastosowałem bezpiecznik na wejściu 230V, oraz zabezpieczyłem wszystkie ścieżki roztworem kalafonii z spirytusem.
    Jednak, że konstrukcja jest moją pierwszą "większą" konstrukcją prosiłbym o wyrozumiałość, może nawet o porady, wskazówki, jeśli jest to możliwe:).

Oto kilka zdjęć:.
    Kolejny zasilacz stabilizowany małym kosztemKolejny zasilacz stabilizowany małym kosztemKolejny zasilacz stabilizowany małym kosztemKolejny zasilacz stabilizowany małym kosztemKolejny zasilacz stabilizowany małym kosztem

Kolejny zasilacz stabilizowany małym kosztemKolejny zasilacz stabilizowany małym kosztemKolejny zasilacz stabilizowany małym kosztemKolejny zasilacz stabilizowany małym kosztemKolejny zasilacz stabilizowany małym kosztem
    Pozdrawiam

Daję załącznik z wszystkimi elementami mojego zasilacza, za symbolicznego jednego punkta. Informuję, że w paczce znajduje się Voltomierz Matelektronika- pozdrawiam niestety zapodziałem płytkę w doc. I musiałem wstawić w PCB - dla Plotera;/.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 24 Paź 2009 23:16
    MasMas
    Poziom 16  

Super efekt. Obudowa duża, ale ważne że za darmo. Wszystko estetycznie, nie ma jakiś niedoróbek, wyciekającego kleju, plątaniny kabli czy jakiejś "partyzantki" ;)
    Bardzo fajnie i jeszcze źródła są :D

• #3 24 Paź 2009 23:42
    adamowicz
    Poziom 21  

Witam.
    Bezpiecznik proponuję przenieść na ścianę przednią lub tylną zasilacza.
    Na tej samej kości co woltomierz możesz zbudować amperomierz. Wystarczy bocznik i pomiar napięcia na nim, na zakresie mV. Ogólnie duży plus.
    Pozdrawiam

• #4 24 Paź 2009 23:42
    mkpl
    Poziom 37  

Pierwsze spojżenie i myślałem, że to jakiś nowy całkiem fajne wykonany wzmacniacz a okazało się, że zasilacz ale też dobrze wykonany. Radioator mogłeś spokojnie zmieścic wewnątrz obudowy ale pozatym jak najbardziej ok. Jeśli chodzi o LM7805 dałeś taki radiator który by spokojnie wychłodził lm317 ;D no ale jest jak jest i napewno zadziała :) Jeszcze taka mała uwaga mój pierwszy zasilacz też był na 713 zastosowałem spory radiator który wcale mocno się nie nagrzewał ale i tak LM padł.
    Może się skusisz i zastosujesz dodatkowy tranzystor zwiekszający możliwości LM317 a do tego bezpiecznik elektroniczny z zrobionymi kikloma zakresami i rasowy zasilacz jak się patrzy ;)

• #5 25 Paź 2009 00:26
    slavo666
    Poziom 17  

Konstrukcja jak najbardziej OK, poza tą obudową, bo widać, ze na zasilacz nie pasuje ona zbytnio (chociaż w środku jest nawet dostosowana).

Dziwi mnie, czemu tak rozpowszechnione są zasilacze na LM317, skoro dokładając chyba złotówkę można kupić LM350, który teoretycznie stabilizuje do 3A (LM317 1,5A). Oczywiście pomijając sprawę z tranzystorem mocy.

• #6 25 Paź 2009 00:44
    Maticool
    Poziom 20  

Czy dwa transformatory oznaczają że jeden jest do woltomierza a drugi do zasilacza? Jeżeli tak, to jaka jest jest moc trafa do zasilacza? No i jakie daje napięcie? Bo jeżeli jest to kilkanaście W przy 12 V to faktycznie nie ma się co bawić w "Rozszerzanie" mocy drodzy Koledzy - LM317 wystarczy w zupełności.

mkpl napisał:
    Jeszcze taka mała uwaga mój pierwszy zasilacz też był na 713 zastosowałem spory radiator który wcale mocno się nie nagrzewał ale i tak LM padł.

Oprócz temperatury te kostki nie lubią też przepięć powstających przy odłączaniu zasilaniych z nich "mocno" indukcyjnych odbiorników. Ponieważ upaliłem tak już kilka, proponuję Autorowi zabezpieczyć układ diodą Schottkiego wpiętą zaporowo do wyjścia.

• #7 25 Paź 2009 01:09
    aaadick
    Poziom 15  

Witam. Bardzo dziękuję za pozytywne komentarze ;).No i oczywiście wskazówki :).
    1. Na amperomierz muszę trochę poczekać, bo jak to bywa brak funduszu :). Ale pomyślę nad tym.
    2.mpkl - Właśnie się bałem z tym radiatorem i dałem taki duży:), poza tym tylko taki miałem na stanie :). No i właśnie było ciężko zmieścić ten radiator w obudowie ;/. No, kolega dał mi szczególną wskazówkę, na pewno zastosuję ten elektroniczny bezpiecznik! - dziękuję :).A nad tranzystorem się zastanowie.
    3.Maticool - Większe trafo daje napięcie z rzędu 25V, zaś małe 10- z czego jest zasilany zasilacz do amperomierza:). Tak, trafo ma moc 1A 30W bodajże, no niestety takie miałem z demontażu, ale jeśli się coś lepszego znajdzie to się podmieni. Jak na razie to zasilacz mi starcza i działa bez zarzutu.

Pozdrawiam.

• #8 25 Paź 2009 13:15
    jatzek j
    Poziom 21  

Siemanko . Jak na pierwszą [,,poważną''] konstrukcję , standardowe elementy ,a przede wszystkim koszty nie ma się do czego w takiej sytuacji przyczepić . Jakość wykonania , estetyka w pełni udana .Jedyna dygresja na temat amperomierza . Budując miernik , dodając parę elementów[ oraz oczywiście przełącznik ] można było ten pomysł zrealizować .

• #9 25 Paź 2009 17:50
    FIN
    Poziom 11  

Zasilacz nie zachwyca ani nie powala powiedziałby tak standardowa konstrukcja, poza ta obudową jakoś nie pasuje ale to już kwestia gustu!
    Robiłem podobny zasilacz i muszę przyznać ze wyszło Ci to lepiej.

Temat raczej do działu "DIY Początkujący" a nie tu!

• #10 28 Paź 2009 17:56
    jgyj;kgedxg
    Poziom 9  

Co jest na ostatnim zdięciu,bo nie kojaże?

• #11 28 Paź 2009 19:04
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 28 Paź 2009 19:26
    aaadick
    Poziom 15  

Witam RmikiOCK :). Już sprawdzam ten wsad mój, właśnie jestem po formacie i jak poinstalujęte wszystkie programy to dam odpowiedź, i jak coś to poprawię :).

A na ostatnim zdjęciu jest płytka do zasilacza stabilizowanego, jak już RimikiOCK wspomniał, płytka bez lm317 ;).

Pozdrawiam

Zaktualizowane pliki, przepraszam za problem.

• #13 29 Paź 2009 18:51
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 29 Paź 2009 22:13
    aaadick
    Poziom 15  

Nie stety nie mam takiego oprogramowania. Ale zrobiłem takie coś:

Mam nadzieje, że pomogłem.

PS. Niestety musisz pokombinować z rozmiarem płytki :/.

• #15 30 Paź 2009 16:10
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 30 Paź 2009 20:21
    aaadick
    Poziom 15  

Proszę bardzo:).

Kolejny zasilacz stabilizowany małym kosztem