Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ile rocznie kosztuje zasilanie infrastruktury Internetu?

pseven 24 Paź 2009 21:24 2075 3
 • Ile rocznie kosztuje zasilanie infrastruktury Internetu?
  Niemal każda usługa online powiązana jest z infrastrukturą sieciową i komputerową, dzięki której funkcjonuje. Dla serwisów takich jak Flickr, istockphoto, YouTube niezbędne jest istnienie „po drugiej stronie łącza” wyspecjalizowanych komputerów, osprzętu telekomunikacyjnego jak i urządzeń do gromadzenia i przechowywania danych. Wraz ze wzrostem dostępności Internetu i ogromnej popularności usług takich jak serwisy społecznościowe czy streaming`u video ilość sprzętu podłączonego do Sieci nieprzerwanie wzrasta. Wraz z nią zużycie energii elektrycznej. W odpowiedzi na narastający problem zaczynają powstawać inicjatywy i organizacje takie jak "Green Grid". „Green Grid” to międzynarodowe konsorcjum firm i profesjonalistów z branży IT podejmujące zagadnienia efektywności i energooszczędności centr danych. Według ich raportów okresie lat 2000 do 2005 ilość energii zużywanej przez centra danych na świecie wzrosła dwukrotnie. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce odnotujemy podobny wzrost. Na taki wynik duży wpływ ma stosowanie serwerów klasy low-end, które nie posiadają wystarczająco dobrych rozwiązań oszczędzania energii. Ponadto istotnym problemem staje się chłodzenie pomieszczeń, w których pracuje sprzęt, a klimatyzacja zużywa często około 25% całkowitej ilości energii pobieranej przez całe centrum danych. W ciągu ostatnich lat zauważyć można trend lokalizowania farm serwerów w krajach o chłodniejszym klimacie, który wykorzystują min. Microsoft i Yahoo. Pomimo tego rodzaju przedsięwzięć konieczne są dalsze starania o zminimalizowanie poboru mocy. Według badań z 2005 roku całkowity koszt zasilania infrastruktury sieciowej w Stanach Zjednoczonych wyniósł 2,7 miliarda dolarów, podczas gdy na całym świecie wielkość tę szacuje się na 7,2 miliarda. Redakcja magazynu „US infrastructure” zobrazowała to w postaci estetycznego diagramu, który zobaczyć możemy powyżej.

  Źródło:
  http://www.switched.com/2009/10/22/how-much-electricity-does-it-take-to-run-the-web/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  pseven
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Z wykształcenia - technik elektronik. Pasja - nowe technologie. Dla portalu Elektroda opracowuje informacje produktowe z dziedziny elektroniki, elektroniki przemysłowej. W zespole Elektroda.pl od 2009 roku.
  Specjalizuje się w: webwriting, tłumaczenia instrukcji obsługi ang-pol
  pseven napisał 8518 postów o ocenie 1591, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2009 roku.
 • #2
  LechU
  Poziom 13  
  No niech to tylko dotrze do "zielonych" to w "trosce" o środowisko zaraz zaczną zabiegać o to aby "ten cały internet" wyłączyć ...
 • #3
  pawelj
  Poziom 15  
  Cytat:

  całkowity koszt zasilania infrastruktury sieciowej w Stanach Zjednoczonych wyniósł 2,7 miliarda dolarów, podczas gdy na całym świecie wielkość tę szacuje się na 7,2 miliarda.


  Czyli wychodzi że ponad 1/3 energii na internet jest zużywana przez Stany. A czy infrastruktura też w 1/3 jest w Stanach czy tylko tam sie nie dba wogóle o energię?
 • #4
  Sumka18
  Poziom 18  
  pawelj napisał:

  Czyli wychodzi że ponad 1/3 energii na internet jest zużywana przez Stany. A czy infrastruktura też w 1/3 jest w Stanach czy tylko tam sie nie dba wogóle o energię?
  Tam się nie dba o energie ale tam dba się o człowieka i jego pieniądze ta pseudo ekologia czyści portfel w zastraszającym tempie a żadnych korzyści nie widać i zapewne nie będzie widać tylko zarabiają na nas pieniądze.