Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skrętka w monitoringu (FTP czy UTP?)

25 Paź 2009 14:19 23221 13
 • Poziom 19  
  Witam
  CHciałbym otrzymać jednoznaczną odpowiedź co do rodzaju przewdou jakim najlepiej podłączyć kamery do rejestratora. Choć niejednokrotnie temat przewijal sie w rozmowach na tematy do dotyczące instalacji monitoringu, to na dzień przed kupnem ponad 1200 metrów skrętki chciałbym wiedzieć czy kupowac skrętke UTP czy FTP.
  Z przeczytanych postów na forum wyczytałem, że jeśli już skrętka to ekranowana czyli FTP. Jednak czlowiek z firmy, która miała mi instalować montoring twierdził, że do kamer ciągnie się skretke UTP bo ekran może powodowac jakieś zniekształcenia obrazu, a przewód zasilający kamery na 230 V idący równolegle wraz ze skrętką nie będzie i tak powodował zakłóceń. Przyznam sie szczerze, że nie slyszałem by przewód ekranowany miałby powodować zakłócenia sam z siebie bo przecież takie jest założenie ekranu by sygnał płynął w jak najbardziej obojętnym środowisku bez wpływów innych sygnałów.
  w moim przypadku odległości od kamer to od 50 metrów do 130 metrów, a przewód jaki chcę zastosowac do kategoria 5e.

  Ale ma to być FTP czy UTP ??

  Proszę o rade jak najszybciej bo jutro o 8 rano muszę już go kupić.
 • OptexOptex
 • Poziom 19  
  wg. tekstu w tym linku wychodzi ze ma być nieekranowana. A jak czyta się na forum to ludzie piszą, że jak montować skrętke to dobrą i ektranowaną bo jest bardziej narażona na zakłócenia.
  Wiec zastosowanie skrętki FTP będzie błędem??
 • OptexOptex
 • Poziom 41  
  Skrętkę ekranowaną warto położyć w obecności silnych pól zakłócających (obiekty przemysłowe, obecność zakłóceń pochodzących od np. falowników, wysokomocowe obwody sterowane stycznikami, lampy wyładowcze itd.) Niezmiernie ważne w takich sytuacjach jest prawidłowa instalacja skrętki ekranowanej, czyli jednostronne jej uziemienie oraz zastosowanie tylko jednego punktu uziemiającego. Tak samo błędem jest łączenie wolnego końca ekranu skrętki (przy kamerze) z lokalnie uziemioną, metalową obudową kamery, oraz niezastosowanie separatorów galwanicznych przy zasilaniu kamer z kilku źródeł.
  Przy braku zewnętrznych źródeł zakłócających wystarczającą jest skrętka nieekranowana - transmisja w niej odbywa się torem symetrycznym, który to jest ze swojej natury jest odporny na zakłócenia zewnętrzne.
 • Poziom 19  
  OK zrozumiałem.

  Ekranowana skrętka musi mieć uzasadnienie w warunkach jakich będzie musiała pracować. Zakładam, że duża ilość przewodów zasilających oświetlenie położona w pobliżu takiej skrętki nie będzie miała wpływu na sygnał.
  Instalacja ma być położona w duzych delikatesach spożywczych gdzie skrętka pod sufitem będzie się krzyżować z napawdę dużą pajęczyną przewodów od oświetlenia.

  Grunt, że nikt nie napisał że skrętka ekranowana może mieć negatywny wpływ na sygnał i sama w sobie by zakłucała to co powinna chronić.

  Jesli ktoś ma jeszcze coś do dodania to zapraszam. Posłucham sugestii znawców.

  pzdr.
 • Poziom 41  
  mavi napisał:
  Zakładam, że duża ilość przewodów zasilających oświetlenie położona w pobliżu takiej skrętki nie będzie miała wpływu na sygnał.
  Instalacja ma być położona w duzych delikatesach spożywczych gdzie skrętka pod sufitem będzie się krzyżować z napawdę dużą pajęczyną przewodów od oświetlenia.

  Przy zachowaniu reżimu technologicznego przy prowadzeniu instalacji oraz w zgodzie z normami i tzw.sztuką można wpływ zewnętrznych źródeł zakłócających zminimalizować do tego stopnia, iż stanie się on pomijalnie mały dla istoty rzeczy.
  Dlatego też: nie prowadzić równolege na długich odcinkach, minimalizować ilość skrzyżowań, stosować oddzielne koryta/kanały kablowe pomiędzy instalacjami, stosować możliwie jak największe odstępy pomiędzy instalacjami, na etapie montażu unikać tworzenia pętli masy itp.)
  Zresztą nie raz było to już tu opisywane.
 • Poziom 19  
  I tak będzie kładzione jak piszesz jednak pewnych rzeczy nie da się ominąć a dodam tylko, że pierwsze instalacje były podwieszone ponad trzydzieści lat temu i wraz z modyfikacjami budynku dochodziły kolejne przewody.
  Ogólnie mówiąc nie potrafie powiedzieć czy da się aby na pewno na odległości 130 metrów poprowadzić skrętke z dala od innych kabli. Szczerze wątpie. Jednak 90% przewodów na pewno jest od systemów alarmowych i oświetlenia. Ewentulanie moga wystapić przewody do silników z nawiewu powietrza.
  czy przy takich założeniach i w sumie niewiadomej w jakim środowisku będzie wisieć skrętka powieniem dołożyć kasy i kupić FTP??
  Jeśli FTP nie powoduję wewnętrzych zakłóceń wynikających z faktu kabla ekranowanego to nie ma problemu bym wydał wiecej kasy i kupił przewód ekranowany.
  Czy ktoś może napisac w sposób jasny czy ekran w kablu FTP powoduje te zakłócenia czy nie?
 • Poziom 41  
  Ekran w żadnym kablu nie jest źródłem zakłóceń. Zawsze zresztą można zostawić go niepodłączonym.
  Zakłócenia są powodowane błędnym montażem urządzeń. W jaki sposób? - patrz wyżej.
 • Poziom 19  
  ok. Dokładnie wiem to samo, że ekran sam w sobie jest po to by zabezpieczać przed zakłóceniami a nie je powodować. Stąd własnie moje zdziwienie jak spec od monitoringu powiedział mi wręcz coś odwrotnego.
  W takim razie będzie skrętka ekranowana FTP
 • Poziom 23  
  sharp napisał:
  Niezmiernie ważne w takich sytuacjach jest prawidłowa instalacja skrętki ekranowanej, czyli jednostronne jej uziemienie oraz zastosowanie tylko jednego punktu uziemiającego.


  Masz dokładnie opisany sposób podłączenia ekranu. Jeśli ekran podpinasz na każdym końcu linii to sam staje się źródłem zakłóceń przewodząc łącząc różne potencjały. Temat można rozwijać ale to powinno wystarczyć.
 • Poziom 9  
  Dobrze zrozumiałem? Jeśli ekran w skrętce mam pełnić swoje zadanie, muszę go uziemić? Czyli mogę go przy rejestratorze podłączyć pod przewód ochronny? Jak to w praktyce wygląda? Pozdr.
 • Poziom 23  
  Nie uziemiasz tylko łączysz z punktem wspólnym (najczęściej metalowa obudowa rejestratora). Nie wolno natomiast na drugim końcu kabla ekranowanego podłączać ekranu do czego kolwiek.
 • Poziom 15  
  Witam. Ja prowadziłem najdłuższy odcinek po skrętce około 400 m kablem XZTKMXpwn napowietrznym z linką 5 x 4 x 0.5. Kabel nie jest ekranowany i obraz z kamerek czysty. Stosuję bardzo często kable UTP o długościach do 200 m prowadzonych w budynkach pod tynkiem. Jak ktoś mi pokaże instalację CCTV w budynku przemysłowym, gdzie ilość okablowania instalacji elektrycznej, systemu alarmowego, teleinformatcznej nie wspomnę już o CO oraz wod kan z zachowanymi odległościami zalecanymi w normach i postach "mądrali" to jestem biskup albo nawet ojciec R. A tak na marginesie kabel ekranowany to STP zaś FTP to kabel foliowany z dodatkową żyłą uziemiająca. Podsumowując ww nie widzę potrzeby stosowania dużo droższego kabla w ekranie czy folii aluminiowej (FTP). Pozdrawiam