Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik Lampek Choinkowych

anafazy997 25 Paź 2009 16:56 4814 5
  • #1 25 Paź 2009 16:56
    anafazy997
    Poziom 9  

Witam zastanawiam się nad tym czy można wykorzystać układ z tylnej lampy rowerowej ( tej takiej na 5 diod mrugających naprzemiennie) jako sterownik do lampek na choince. Jestem początkujący, jeżeli źle sformułowałem zdanie przepraszam ;-)

0 5
  • #2 25 Paź 2009 18:06
    Jacek Grygorcewicz
    Poziom 11  

Można ale trzeba dołożyć więcej elektroniki niż jest w samej lampie, lepiej zajrzyj do starej książki "elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz" część Technika cyfrowa i tam jest taki mały projekt biegające światełko czy coś z kompletnym opisem , płytką itd. Narka

0
  • Pomocny post
    #3 25 Paź 2009 18:27
    skoti123
    Poziom 22  

A jakby 'sygnałem' z lampki sterować tranzystorem, a nim tyrystor albo od razu tyrystor?
    Jeżeli w lampce wspólny jest + to należy tranzystory zmienić na PNP np. BC557.
    Na bazę tranzystorów trzeba dodać jakiś rezystor np. 1k.
    Diody D4..D7 to mostek prostowniczy i należy zastosować je o odpowiedniej mocy (innymi słowy im więcej lampek tym mocniejsze), jest on potrzeby gdyż tyrystor 'przepuszcza' prąd w jednym kierunku, a napięcie w sieci jest zmienne (zmienia kierunki) to bez mostka prostowniczego miałbyś tylko połowę napięcia (jeden kierunek) - 115V.
    R12, R19 i R26 będzie trzeba prawdopodobnie zmniejszyć jakieś 4 razy.
    W zależności od ilości podłączonych lampek trzeba dobrać odpowiedniej mocy tyrystor, może być coś z serii BT151...
    Sterownik Lampek Choinkowych

Sam ostatnio myślałem aby przerobić lampkę na większą ilość diod lub na żarówki.
    Dorobił bym jeszcze zasilanie lampki z sieci, aby nie przejmować się stanem baterii, jakiś mały transformatorek i parę elementów...

P.S Schemat po prawej stronie to wycinek iluminofoni J-50.

0
  • #4 26 Paź 2009 08:31
    anafazy997
    Poziom 9  

Tez Tak myślałem ze z tyrystorem będzie ok zrobiłem z kumplem podobny układ, ale diody w tym układzie nie gasną, układ zmniejsza tylko napięcia na wybrana diodę aby zaoszczędzić energię baterii. Wiec układ działa tylko na wolnych trybach lampki. Macie może jakiś pomysł na zastąpienie tej lampki może jakiś kontroler przerwań bądź układ który można zaprogramować ?

0
  • #5 26 Paź 2009 09:44
    skoti123
    Poziom 22  

Diody sterowane tyrystorem nie gasną? Daj może jakiś rezystor na bramkę/bazę, bo skoro nie gasną to tranzystor/tyrystor cały czas jest 'otwarty'.
    Możesz też z po rezystorze, który idzie na bazę dać drugi do masy, będzie taki dzielnik napięcia, co powinno zmniejszyć czułość.

0
  • #6 18 Gru 2009 18:26
    ELEKTRON101
    Poziom 11  

Żeby sterowac lampkami choinkowymi z takiego sterownika do każdego wyjścia musisz dodac rezystor podłączony do tranzystora.Na wyjściach tranzystora zamontuj lampki.

0